Hz. Ali`den Nasihatler

Şüphesiz ki insan, kaybedilmemesi gereken şeylerle hoşnut olduğu gibi, elde edemeyeceği şeylere ulaşamamakla da üzülür. Sevincin, ahiretten elde ettiğin, teessüfün ise, ondan kaybettiğin şeyle olmalıdır. Dünyadan elde ettiğin şeyle çok hoşnut olma, ondan ulaşamadığın şeye de çok üzülme. Yaşantında bütün gayretin ölümden sonraki şeyler için olmalıdır.

Dünya, başlangıcı çile ve zorluk, sonu ise fena ve yokluk olan bir yurttur. Helalinde hesap var; haramında azap var. Bu yurtta sıhhatli ve salim olan güven içinde olduğunu sanır, hastalanan ise (kötülüklerden) pişmanlık duyar. Zenginleşen, kendini kaybeder; fakir düşen üzüntülere kapılır. Kim ona (istekle, hasretle) bakarsa onu kör eder, kim ona ibret nazarıyla bakarsa onu basiretli kılar.

Dostlukta aşırı gitme, olur ki dost bir (gün) düşman kesilir; düşmanlıkta da haddi aşma, olur ki düşman bir (gün) dost olur.

Akıl gibi zenginlik, bilgisizlik gibi fakirlik yoktur.

Her musibetin bir zamanı vardır, o zaman mutlak yaşanmalıdır; o musibet birinizin başına geldiğinde zamanı gelip geçene kadar teslim olup sabretsin. Zira musibet yöneldiği zaman onu gidermek için çare aramak, onun zorluğunu çoğaltır.

Sabrın imandaki yeri başın vücuttaki yeri gibidir. Sabrı olmayanın imanı olamaz.

Size ardında ölüm olan bir süre tanınmıştır. Sizinle birlikte amellerin önünü alan arzular vardır. Öyleyse fırsatı ganimet bilin, ölümden daha çabuk davranın (ölümden önce bir iş yapmaya çalışın) arzuyu yalan bilin; amelden azık toplayın. Var mı başka bir kurtuluş yolu, kaçacak yer, firar edilecek bir taraf? Var mı sığınılacak, iltica edilecek bir yer? Öyleyse nereye gidiyorsunuz?

Akıl, müminin dostudur; hilim, yardımcısıdır; iyi geçinmek babasıdır; yumuşak davranmak kardeşidir. Akıllı bir kimsede üç özellik olmalıdır: Kendi durumunu düşünmeli, dilini korumalı, zamanını tanımalı.

Biri kardeşler hakkında sorduğunda, İmam şöyle buyurdu: Kardeşler iki kısımdır: Güvenilir kardeşler ve insanın yüzüne gülen kardeşler. Güvenilir kardeşler insanın sığınağı, kanadı, akrabasıdır. Kardeşine güvenin tam oldu mu, malını, servetini onun yetkisine bırak; dostuyla dost, düşmanıyla düşman ol; onun sırrı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.