Mehmet ŞENLİK

Mehmet ŞENLİK

İlahi Yardım Nasıl Gelir

Davet yolunda en temel esas, Allah’ın yardımını dilemek ve O’nun yüce kudretine sığınmaktır. Muvaffakiyet ise, kulun yapması gereken vazifesini bihakkın yerine getirdikten ve beşeri istidadını kullandıktan sonra ancak beklenebilir. Yoksa Allah’ın kendisine yüklediği vazifeyi yine O’na gördürmek gibi hep temennilerde bulunmak asla değildir.

 

Ne zaman ki, insanoğlu tüm beşeri yetilerini kullandıktan sonra, engellenip yapacağı bir şey kalmayınca o zaman tüm ahvali Rabbine arz eder. İşte o zaman, Rabbinin kesin yardımını arkasında bulacaktır. Nitekim bütün peygamberler, kendilerine düşen vazifenin tüm icaplarını yerine getirdikten ve beşeri gücünü tükettikten sonra Rabbine yönelerek: “Ya Rab! Ben mağlup oldum. Benim takatim kalmadı, atık Sen yardımını gönder” deyince, Allah’u Teala da hemen yardımını yetiştirmiştir.

 

Şu halde zulme ve tuğyana karşı kıyam eden hakkın savunucuları, hiçbir zaman bu noktayı gözden uzak tutmamaları gerekir. Şartlar ne olursa olsun cahiliye erbabına karşı cihada çıkan iman taifesi, göstereceği samimiyet, sabır ve azimle koca kâinat kuvvetlerini kendi yardımına koşturmaya hak kazanabilirler. Bunun mutlaka peygamberlere verilen mucizeler gibi tezahür etmesi şart değildir. Zaten mucizeler hak ehline gönderilen bir yardım elinin tecellisi şeklinden başka bir şey değildir.       

 

Evet, yeryüzünün neresinde olursa olsun hakkın müdafaası uğruna gelen bir diriliş hareketi, bir kere olsun indiği meydanı terk etmeden Allah`ın gücüne sığınıp dayanmalıdır. Allah`ın emri gelinceye kadar sabretmeli ve direnmeye devam etmelidir. Ve bilmelidirler ki, kendilerini velayetine alan zat-ı Kibriya`yı aciz bırakacak hiçbir güç yoktur. Allah (c.c.) hiçbir zaman kendi dostlarını düşmanlarının eline terk etmek istemez. Sadece imtihan gereği bir müddet dener; onlar bu devreyi aştıkları ve imtihanı başardıkları zaman, ilahi irade de yapacağını yapar. Ve onlarla yeryüzünde dilediği hareketi tahakkuk ettirebilir ve onlarla inanılmaz harikaları yaratabilir.

 

Şurası muhakkaktır ki, cahiliye hükmüne karşı Allah`ın hükmüyle kıyam eden bir hareket, Allah`ın dinine bağlı kaldığı ve ihlâsına halel getirmediği müddetçe Allah (c.c), onu cahiliye erbabına karşı yalnız ve sahipsiz bırakacak değildir. Zira bu O’nun ezeli vaadidir. Vadinde durmamak ise, O’nun şanına yakışmaz. O’ndan daha güzel vaadini yerine getiren kim vardır? O, kuluna iki güzel şeyden -şahadet ya da zaferden- birini mutlaka ihsan edecektir. Hatta bu uğurda kullarına vereceği şehitlik mertebesi, onlar için tüm dünyevi mükâfatlardan daha üstündür. O halde mümin için kaybedilecek bir şey yoktur. O, dünyevi olarak mağlup edilmiş olsa da başarıya ulaşanın ta kendisidir.

 

Aslında tevhidi bir misyonla cahiliye güçlerinin karşısına çıkanlar, kendi güçlerini onların gücüyle mukayese etmemeleri gerekir. Hakikatte müminlerle kâfirlerin gücü birbirine denk değildir. Çünkü cahiliye erbabı sadece kendi gücüne dayanmakta, Müminler ise Allah`a dayanmakta ve O’na istinat etmektedirler.                  

 

Ancak yukarda da belirttiğimiz gibi müminler kendini ispatlamak zorundalar. Bazen imtihan devresi uzayabilir. Zorluklar çekilmez, dayanılmaz hale gelebilir. Ancak bu da yüce yaratıcının bir hikmetine binaendir. Nitekim Nuh aleyhisselam, kavmi ile dokuz yüz elli yıllık bir mücadele neticesinde ancak bunu hak edebilmişti. Nihayet Allah`ın takdir ettiği zaman gelince her şey oluvermişti. Ve bu dokuz yüz elli yıllık mahsulü olan bir azınlık müminler, Allah`ın ölçüsünde bütün o imansız yığınlara tercih edilmişti. Yüce kudret sahibi, kâinat kuvvetlerinden su unsurunu devreye koyarak o beyinsizler güruhunu kökten yok etmişti. Böylece yeryüzünün bütün mirasını bu azınlığın eline vermiş ve onları yeryüzünün varisleri kılmıştı.                    

 

Şunun da iyi bilinmesi gerekir ki, mucizeler devri kapanmış değildir. İçinde yaşadığımız kâinatta, her an mucizeler cereyan etmektedir. Yeter ki, Allah`ın engin meşieti ve hudutsuz kudreti bunu istesin. Şu var ki, Allah`u Teala her an mucizelerin çeşidini ve şeklini değiştirmektedir. Ve her mucize o devirde yaşayan insanların yaşamlarına ve karakterlerine uygun şekilde tecelli etmektedir. Bazı kafalar bunu kavrayamaz ve kabule de yanaşmazlar. Ama Allah`a bağlanan nurlu gönüller, her an Allah’ın değişmeyen cari kanunlarını görmekte ve onun mucizelerini temaşa etmektedirler.                    

 

Aslında kullara düşen sadece Allah yolunda üzerlerine düşeni yerine getirmektir. Kullar bu uğurda tüm beşeri imkânlarını kullandıktan sonra, akıbeti beklemek için huzur ve tevekkül içinde neticeyi Allah’a havale etmelidirler. Yenildikleri zaman dahi, umudunu yitirmeden tek kuvvet kaynağı olan Allah’a sığınmalıdırlar. Allah’ın Peygamberi Nuh aleyhisselam gibi, O’ndan medet dilemeli ve O’na iltica etmelidirler. Kulun var gücünü harcadıktan sonra Allah`ın yardımını beklemesi de bir ibadettir. Ve kul, bu yardımı bekleye dururken de sevap ve mükâfata nail olmaktadır.

Doğruhaber Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.