İletişim Başkanı Altun'dan yabancı medya kuruluşlarının algı haberlerine uyarı

İletişim Başkanı Altun'dan yabancı medya kuruluşlarının algı haberlerine uyarı

​İletişim Başkanı Altun, New York Times, CNN International ve BBC’ye, Corona virüs haberlerinde yanıltıcı şekilde Türkiye’den fotoğraflar kullanmalarını eleştiren bir mektup gönderdi.

New York Times, CNN International ve BBC’ye, ABD ve Avrupa’dan Corona virüs haberlerinde yanıltıcı şekilde Türkiye’den fotoğraflar kullanmasını eleştiren İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yabancı basını uyardı.

Uyarı üzerine New York Times, CNN International ve BBC söz konusu fotoğrafları kaldırarak geri adım attı.

Altun, mektubunda Türkiye’de salgın başladığından bu yana 5 Covid-19 vakası ortaya çıktığına ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığına işaret ederek, "Covid-19 salgını patlak verdiğinden bu yana Türkiye’nin gösterdiği güçlü performans ortadayken, ülkemizle hiçbir ilgisi olmayan haberlerde Türkiye’den fotoğraflar kullanması okuyucuları yanıltmaktan başka bir şey değildir. Bu sebeple gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.” dedi.

New York Times: Kesinlikle haklısınız, o fotoğraflar kullanılmamalıydı

New York Times ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a cevaben gönderdiği mektupta, “Kesinlikle haklısınız, o fotoğraflar kullanılmamalıydı. Konuyla alakalı fotoğraf editörleri de bir yanlışlık yapılmış olduğunu kabul ettiler. Fotoğraf haberden kaldırıldı.” açıklamasını yaptı.

Corona virüs haberlerine Türkiye fotoğraflarıyla çarpıtma

New York Times, Trump yönetiminin Schengen ülkelerini kapsayan ve Türkiye ile alakası olmayan, Avrupa’ya yönelik seyahat yasağı haberinde İstanbul’dan bir görsel kullanmıştı.

BBC ise Kanada Başbakanı Trudeau ile eşinin karantina altına alınması, ABD’nin seyahat yasağı ve İtalya’da dükkanların kapatılmasıyla ilgili haberlerinde Türkiye’den görsellere yer vermişti.

CNN International da Formula 1’in Avustralya’nın Melbourne kentinde yapılacak Grand Prix Yarışının iptali, İtalya’daki kalp cerrahi bölüm başkanı tarafından yapılan açıklama ve Capitol Complex’e kamu erişiminin askıya alınmasına dair açıklama haberlerini İstanbul’dan görsellerle yayınlamıştı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.