1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartlarına ilişkin açıklama yaptı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartlarına ilişkin açıklama yaptı

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, basın kartlarına ilişkin açıklama yaptı

​Son günlerde bazı medya kurumlarında çalışanların basın kartlarının iptal edildiğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

A+A-

Daha önce basın kartı sahibi olan bazı gazeteciler, basın kartlarının yeni yönetmelik çıktıktan sonra iptal edildiğini belirtmiş, yeni yönetmeliğin geriye doğru işletildiğini ve hukuka aykırı hareket edildiğini açıklamıştı.

Tartışmalar sürerken, konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bir açıklama yaptı. Basın kartlarının iptal edildiği iddialarını yalanlayan Altun, değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtti.

Basın kartlarıyla ilgili yapılan bilgilendirmeyi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Altun, "İletişimin her alanıyla ilgili Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan birikimimizle hareket ediyor ve kurumsal bir perspektif sunuyoruz. Basın Kartları konusu bu birikimimizle ele aldığımız ve bugünün şartlarını gözettiğimiz en hassas konular arasında." ifadelerini kullandı.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan bilgilendirme ve Altun'un paylaşımı şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemler, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra; genel kart değişimi, kayıp, yıpranma, kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönme gibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusu yapılmaktadır.

İletişim Başkanlığı Basın Kartı Başvuru Sistemi açıktır ve güncel olarak başvuruları almaktadır.

Başvuruların ardından değerlendirme süreci, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütülmektedir.

Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen “basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları” taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır.

İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13 bin 372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir.

Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yer almaktadır.

Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür.

Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibinin gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı, mahkûmiyet kararı ya da meslek onurunu zedeleyici tutumları gibi çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.

Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir.

Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir.

Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır.

Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir.

Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır.

Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır."

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.