İmama Sonradan Tâbi Olan Kimse (Mesbûk) Ayrıca Sehiv Secdesi Yapar mı?

İmama Sonradan Tâbi Olan Kimse (Mesbûk) Ayrıca Sehiv Secdesi Yapar mı?

Cemaatle kılınan namazlarda me’mûmun yaptığı hataları imam üstlenir. Bu durumda ne imamın ne de cemaatin sehiv secdesi yapmasına gerek yoktur.

Cemaatle kılınan namazlarda me’mûmun yaptığı hataları imam üstlenir. Bu durumda ne imamın ne de cemaatin sehiv secdesi yapmasına gerek yoktur. İmam hata yaptığında cemaat hata yapmazsa sehiv secdesi hususunda cemaatin imama tabi olması gerekir. İmama sonradan tâbi olan kimse (mesbûk), namaza başlamadan önce veya sonra imamın hata yapması durumunda sehiv secdesi yapılırken kendisine tâbi olması gerekir. Bu durumda kendisi namaz sonunda ayrıca sehiv secdesi yapar. Birinci secde, imama tâbi olması gerektiği içinken ikincisi sehiv secdesinin mahalli namazın sonu olduğundandır (Şirbînî, Muğni’l-Muhtâc I, 570-571; Mevsili, el-İhtiyâr I, 99).

Şafiî mezhebine göre, sebebi meydana geldiğinde sehiv secdesi yapmak sünnet, Hanefilere göre ise vaciptir. Cemaatle kılınan namazlarda imam sehiv secdesini yapmazsa veya unutursa cemaat dilerse secdeyi kendi başlarına yapabilir. Çünkü imam selam verdikten sonra cemaatle olan irtibatı kesilir (Nevevî, el-Mecmu’ V, 227).

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler