İnşaat sektöründeki malzeme krizinin çözülmesi isteniyor

İnşaat sektöründeki malzeme krizinin çözülmesi isteniyor

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, inşaat sektörünün ana malzemelerinden olan demir ve çelik başta olmak üzere yapı malzemeleri fiyatlarındaki artışın oluşturduğu mağduriyete bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Yıldırım, fiyatlardaki artışın neden olduğu mağduriyete çözüm üretilmemesi durumunda ekonominin ve istihdamın olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.

Birçok üretim sektöründe ham madde sorunu yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, bu sektörlerden birinin de inşaat sektörü olduğunu belirtti.

Türkiye ve Gaziantep ekonomisine katma değer ile istihdam olanaklarıyla kaldıraç görevini üstlenen inşaat sektörünün demir ve çelikteki yüzde 100’ün üzerindeki fiyat artışı ile zor durumda olduğunu belirten Yıldırım, “İnşaat sektörü başta demir ve çelik olmak üzere plastik, seramik, MDF, suntalam ve cam gibi inşaat malzemelerinin temini ve bu malzemelerdeki olağanüstü fiyat artışları nedeniyle zorluk yaşamaktadır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyelerimiz ile sektör temsilcisi paydaş kurumlarımızdan aldığımız geri bildirimler gösteriyor ki yapı malzemelerindeki fiyat artışı ve teminine yetkililer tarafından müdahale edilmezse 250 alt sektörü ile birlikte 2,5 milyon kişiyi istihdam eden sektör büyük bir çıkmaza girecek ve bundan herkes etkilenecek.” şeklinde konuştu.

Yaşanan fiyat artışlarının yanında tedarikte de sorunların yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi:

“Ülkemizin dünyadaki güçlü demir, çelik üreticilerinden olmasına karşın yaşanan bu fiyat artışı inşaat sektörünü derinden etkilemektedir. Özellikle de taahhüde dayalı kamu işi yapan yüklenicilerin sözleşmelerine göre işleri tamamlayabilme şansları kalmamıştır. Kamu müteahhitlerinin yapı malzemelerindeki aşırı fiyat artışından kaynaklanan mağduriyetleri gidermek için fiyat farkı ödenmeli. Sektörün desteklenmesi için uygulanan harçlarda indirim yapılması, söz konusu artış ve temin problemlerinin önüne geçilmesi amacıyla, malzemelerin ihracatına belirli sınırlamalar getirilerek dengeli bir piyasanın oluşturulması gerekmektedir.” 


İnşaat sektöründeki malzeme krizinin çözülmesi isteniyor

İnşaat sektöründeki malzeme krizinin çözülmesi isteniyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler