İşgal altındaki Karabağ kimlerin toprağıdır?

Ermenilerin Azerbaycan topraklarına yönelik top atışlarından sonra Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ üzerine başlayan çatışmalar, her iki ülke arasında savaşa dönüşmekte.

Aslında Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaş yeni değil. Karabağ sorunu geçmişte her iki ülke arasında savaşların ve çatışmaların yaşanmasına sebebiyet vermiş bir sorundur. Peki, nedir Karabağ sorunu? Karabağ hakikatte kimin toprağıdır?

Karabağ, halkı soykırıma uğramış ve sürgüne zorlanmış bir Kürt/Kürdistan toprağıdır.

1917'de Sosyalist Bolşevik ihtilalinden sonra Rusya; bünyesinde Sovyetler Birliği'ni oluşturmak için, kendisine bağlı halklara özerk bölgelerde yönetim hakkı tanıdı. Ermenistan ve Azerbaycan özerk yönetimleri arasında kalan Karabağ bölgesinde yaşayan Kürtlere de özerklik verildi. Laçin bölgesinde yaşayan Kürtler 1923'te özerklik ilan ettiler. Kızıl Kürdistan (Kurdistana Sor) veya Kürdistan Uzeydi denilen bu özerklik, daha sonra 1930'da Stalin tarafından ortadan kaldırılmış ve Karabağ Azeri topraklarına dâhil edilmiştir. Kızıl Kürdistan'ı ortadan kaldıran Stalin, Kürtlere yönelik tam bir soykırıma gitmiş, kalan Kürtleri de Kırgızistan ve Kazakistan taraflarına sürgün edip orada asimileye tabi tutmuştu. Stalin Kürtlere yönelik bu soykırımı gerçekleştirirken, Atatürk ve İran Şahı ile ortak hareket ediyor.

Söz açılmışken değinmekte fayda var; Kürtlere sahip çıkma adına ortaya çıkmış PKK'nın Stalin'e sarılması, HDP'nin de Atatürkçü, Kemalist çizgiye gelmesi ve bu zihniyetteki örgütler, yapılarla hareket etmesi idrak edilmesi gereken bir ilişkidir. Tarihte Kürtlere görülmemiş zulümleri yapanlara sahip çıkacaksın, sonra da benim derdim Kürtler ve Kürtlerin hakları diyeceksin! Bunun hiçbir masum tarafı yoktur. Bugün PKK/HDP, hem ideolojik olarak hem de ittifaki ilişkiler olarak yüzyıl önce Kürtlere zulmedenlere sırtını dayamıştır. Kürtler üzerindeki oyun yüzyıllık bir oyundur. Yüzyıl önce Kürtlere zulmeden (Kemalist, Baasçı ve diğer) güçler ile bugün Kürtlere sahip çıktığını iddia eden PKK aynı planın taşeron yapılarıdır. Zulmettirenler ile sahiplik ettirenlerin bir tek amacı var; Kürtlerin geleceğini İslami kimliklerinden uzaklaştırıp, ulus kimlik üzerine inşa etmektir.

Kürtler üzerine oynanan yüzyıllık oyunun iç yüzüne değindikten sonra biz asıl meselemize dönelim.

1930'dan 1988'e kadar Karabağ, Azerbaycan toprakları olarak kalmıştır. 1988'de Ermenistan, Karabağ'daki Ermeniler üzerinden Azerilere yönelik saldırılar ve geniş çaplı sokak eylemleri gerçekleştirmiştir. 1990'da Gorbaçov OHAL ilan ederek, sokak gösterilerini bastırmak için Karabağ'a MDV birliklerini göndermiş. Gönderdiği bu birliklerin çoğunluğu Ermenilerden oluşuyordu. Bir anlamda Karabağ Ermenileri, bu birliklerin koruyucu ve kollayıcı kanatları altında hareket ettiler. Bu yıllarda periyodik bir şekilde Azerilere yönelik katliamlar gerçekleştirdiler.

1992'deki Hocalı katliamı, insanlık tarihinde yaşanmış en vahşi katliamlardan biridir. Kadın, çocuk, ihtiyar 1300 Azeri vahşice katledilmiş. Kadınların memeleri, ihtiyarların yüzleri jiletle kesilmiş. Katliamdan kurtulanlar ise yurtlarını terk edip kaçmışlardı. 1994'te Rusya'nın arabuluculuğu ile iki ülke arasında ateşkes imzalanmış ve bu tarihten itibaren Karabağ, Ermenistan'ın işgali altına girmiştir. Uluslararası hukuka göre de Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve Ermenistan'ın işgali altındadır. Ancak BM, iki ülke arasında baş gösteren çatışma ve savaş zamanlarında yaptığı “Ermenistan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmelidir” çağrısı dışında, sorunu çözmek adına somut bir adım atmıyor ve herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Anlayacağınız, israile yaptığı çağrılar misali. Ermenistan bu yönüyle Kafkasların israili olmak çabasında ve başta Rusya olmak üzere egemen devletlerin ileri karakolu görevini üstlenmiş durumdadır.

Ben bunları yazarken israilden, Ermenistan'ın yanındayız anlamında, “Azerbaycan Ermenistan'a karşı terörist faaliyetler içinde” tepkisi geldi.

israil ile işbirliği içinde olan emperyalist güçler, sadece Ortadoğu'da savaşmıyor. Aynı zamanda Kafkaslar'da da savaşıyor. Bu yönü ile Azerbaycan ile Ermenistan arasında baş gösteren savaş, Suriye savaşından bağımsız bir savaş değil. Suriye savaşında taraf olan ülkelerin de savaşıdır aynı zamanda. Ve bu savaş, Rusya'nın bölgede kurmak istediği hâkimiyet amacından uzak değildir.

Başlıktaki soruya dönersek; içerikten anlaşılacağı üzere Karabağ, hakikatte halk olarak Kürtlerin, uluslararası hukukta da devlet olarak Azerbaycan'ın toprağıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.