İşte Amed!

21 Nisan`da Diyarbakır Newruz Parkı Miting Alanı`nda Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum etkinliğine bir milyondan fazla Muhammed sevdalısı katıldı. Bunu abartısız söylüyorum. Bu programa katılma imkânım oldu ve etkinlik boyunca bu heyecana tanıklık etmekle beraber meydanı o taraftan bu tarafa zorlukla da olsa kenar taraflardan turlama imkânı buldum.


Sahanın ön tarafından ta ortalara kadar o kadar bir sıklık vardı ki aradan geçmek mümkün değildi. Hele Muhammedî sevdaya koşan bacılar, teyzeler ve anneler, yani bayanlar tarafındaki yoğunluğu anlatmaya gerek yok.


Sabahın ilk saatlerinde maşallah, Diyarbakır topyekûn bir koşuşturma içerisindeydi. Genç-yaşlı, kadın-erkek herkes “Kutlu Doğum”a hazırlanıyor ve tatlı bir koşuşturma her sokakta her caddede göze çarpıyordu. Ben özellikle bu heyecanı göreyim diye daha etkinliğe üç saat kala şehir içine doğru gittim. Aman ya Rabbi! Bu nasıl bir manzara! Bu nasıl bir sevda! Bu nasıl bir aşk!


Değerli Okurlar!


İnanın defalarca yaşadığım duygu dolu anlar dolayısıyla gözlerim doldu. Allah’a hamd ettim. Resulüne salât ve selam getirdim.
Anlayacağınız bütün bir Amed ayaktaydı. Dillerinde salâvatlar ve tekbirler, ellerinde tevhid bayraklarıyla herkes meydana adeta bir sel gibi akıyordu. Evet, burası Amed’ti. Burası sahabeler şehri, meşayihlerin memleketi Diyarbakır’dı. Bundan kuşku yoktu. Moskova’yla karıştıranlar yollarını kaybedenlerdi. Kudurmuşça saldıranlar yanılmışlardı kendi tezlerinde. Ve ben buna şahit olurken bir kez daha Allah’a şükrediyordum.


Aslında şaşılacak bir şey yoktu. Amed halkı, beni ve benim gibi birçok Müslümanı yanıltmamıştı. O gerçekten bir sahabe şehri oluşunun gereğini yapıyordu. Yollarını şaşıranlarda bir gariplik vardı.


Her ne kadar programı düzenleyen Peygamber Sevdalıları Platformu, ihlâslarına halel gelmesin diye kemiyetle ilgilenmiyorlarsa da akılları gözlerinde olanlara bir şekilde bunu göstermek ve ona göre değerlendirmeyi sağlamak gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki vazife de elbette ki duyurma imkânı olan biz diğer Müslümanlara düşüyor. Onun için diyorum ki: “60 bin, 70 bin, 150 bin toplandı” diyenler, utanın! Bu kadar da göz önündeki şeyleri ters yüz edip yalan haber yapıyorsanız, acaba bizim şahit olamadığımız olay ve vakıalar için Allah bilir nasıl saptırmalar yapıyorsunuz.


Basının açık meydandaki yalanlarını görünce dünyada, Suriye’de, şurada-burada cereyan eden gelişmelerle ilgili tavrını düşünmeden edemedim.

Daha önce aynı meydandaki daha az topluluğa “bir milyondan fazla” diyenlerin Mevlid için toplanan Müslümanların sayılarını küçük gösterme gayretleri inşallah-u Teâlâ onlara ve onların fikir babalarına bir yarar sağlamayacaktır. Gün ortası gözünü kapama kolaycılığına kaçanlar, sadece kendilerine gece etmişlerdir, o kadar. Onun için herkese ama herkese bir kez daha “İŞTE AMED!” diyoruz ve herkesi kutlu bayrağın altına kardeşçe davet ediyoruz.


Taziye: Diyarbakır’daki Kutlu Doğum Etkinliği’ne gelirken yolda hayatını kaybeden kardeşimiz Sümeyye Çelik’in vefat haberi bizi derinden üzmüştür. “Kutlu Doğum Şehidesi” bu Peygamber sevdalısı kardeşimizin bizim için şefaatçi olmasını temenni ederken ailesi, yakınları ve Peygamber Sevdalıları Platformu üye ve yetkililerine sabr-ı cemil diliyorum.


Selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.