İTTİHADUL ULEMA: Corona virüs tehlikesine karşı her türlü tedbirin alınması farzdır

İTTİHADUL ULEMA: Corona virüs tehlikesine karşı her türlü tedbirin alınması farzdır

​İTTİHADUL ULEMA, yaptığı açıklamada, Cuma namazının yerine evlerde öğle namazının kılınmasının da bu tedbir kapsamında değerlendirilebileceğine vurgu yaptı.

İTTİHADUL ULEMA, Diyanet İşleri Başkanlığının Corona virüse karşı aldığı tedbirlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Fıkhi kaynaklarda, hastalık nedeniyle mescitlerde cemaatle namaz kılmanın sakıt olduğu geçtiği gibi hastalık korkusunun olduğu durumlarda da aynı hükmün varid olduğunun aktarıldığına dikkat çekilen açıklamada, "Söz konusu bu hüküm sadece cemaatle namaz kılmak için değil kalabalığın çok daha fazla olduğu Cuma namazı için de geçerlidir. Zira aynı kaynaklar, 'mescitlerde cemaatle namaz kılmamaya gerekçe sayılan özürler, Cuma namazı için de geçerlidir' bilgisini vermektedir." denildi.

Hazreti Muhammed'in, "Soğan ve sarımsak yiyenler mescitlerimize yaklaşmasın. (Buhari, Müslim)" hadisinin hatırlatıldığı açıklamada, "Yine hava şartlarının uygun olmadığı vakitlerde Peygamberimizin müezzin aracılığıyla ashabına 'Namazlarınızı evlerinizde kılınız (Buhari, Müslim)' dediğiyle ilgili sağlam kaynaklardan oldukça fazla rivayet aktarılmaktadır. Salgın hastalıklar; mescitteki Müslümanlara eziyet veren kokudan ve hava şartları nedeniyle namaza gitmeme gerekçesinden daha fazla önlem almayı gerektiren bir mazerettir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Söz konusu hükmün Cuma namazı için de geçerli olduğuna delalet eden bir başka delil ise Abdullah Bin Abbas’dan aktarılan şu hadistir; İbn Abbas yağmurlu bir günde müezzinine şöyle seslenir: (Ezân okurken) 'Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah', dedikten sonra 'Hayye ale's-salâh' deme. Namazlarınızı evlerinizde kılın, de. İnsanlar bu davranışı (onun bu sözünü) yadırgar gibi olduklarında Abdullah Bin Abbas şöyle dedi: Bunu benden daha hayırlı olan biri (Rasûlullah aleyhissalatu vesselam) yaptı. Cuma namazı farz olduğundan dolayı size sıkıntı vermek istemedim. Eğer mecburen gelmek zorunda kalsaydınız çamurlu ve kaygan zemin üzerinde yürüyecektiniz… (Buharî, Müslim)" diye belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yukarıda belirtilen delillere, olağanüstü durumlarda selef alimlerimizin sergiledikleri içtihatlar ile verdikleri fetvalar ve günümüzde faaliyet yürüten gerek kurumsal gerekse bireysel ilmi tutumları eklediğimizde meselenin hiçbir zorlama olmaksızın nasıl bir çerçeve içerisinde değerlendirilmesi gerektiği açıkça görülecektir.

Bu bağlamda son aylarda dünyada gittikçe yayılan ve tedbir alınmadığı taktirde daha fazla kişiye bulaşma riski bulunan Corona virüs tehlikesine karşı her türlü tedbirin alınması farzdır. Cuma namazının yerine evlerde öğle namazının kılınması da bu tedbir kapsamında değerlendirilebilir."

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler