1. HABERLER

  2. IĞDIR

  3. İÜ'de “Kur’an Mucizesi” konulu panele yoğun ilgi
İÜ'de “Kur’an Mucizesi” konulu panele yoğun ilgi

İÜ'de “Kur’an Mucizesi” konulu panele yoğun ilgi

Iğdır Üniversitesi’nin 8. Bahar Şenliği etkinlikleri kapsamında İlahiyat Fakültesi tarafından Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda düzenlenen “Kur’an Mucizesi” konulu panel yoğun ilgi gördü.

A+A-

Moderatörlüğünü Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren’in yaptığı panele, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Erdem’in  yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler dinleyici olarak katıldı.

Panelde ilk önce söz alan Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Sancak “Kur’an’da Edebi Anlatım” konusunda bilgi verdi.

Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sancak “Kur’an-ı Kerim lafız ve anlam zenginliği yönünden edebi bir eserdir. Güzel mananın güzel şekilde anlatılması edebiyattır. Kur’an Allah’ın kelamıdır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın bütün isimlerini anlatan iç içe geçmiş çok sayıda mucize var.” dedi.

Prof. Dr. Sancak’tan sonra söz alan Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Veysel Güllüce de “Kur’an’ın Cemiyeti (Kapsamlılığı)” hakkında bilgi verdi.

Kur’an’ın kendi başına bir mucize olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güllüce, Kur’an’nın mucizelerinin 4 ana başlık altında toplanabileceğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Bunların ilki Kur’an’ın edebi yönü, ikincisi alemlerin ihtiyaçlarını giderme yönü, üçüncüsü gaybi haberler açısından mucizelerdir. Son olarak da bilimsel gerçekleri işaret vermesi hususunda Kur’an’ın mucizeleri vardır.”

Panelde daha sonra söz alan Yrd. Doç. Dr Mehmet Göktaş da “Mehmet Akif Ersoy’un  “Kur’an’a Hitap” adlı şiirini yorumlayarak tahlil etti.

Son olarak panelde söz alan Doç. Dr. Hasan Yılmaz da “Kur’an’ın Mucizeliği” konusunda bilgi verdi. Kur’an’ın  insan yaşamına ışık tutan mucizeleri barındırdığını ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, Kur’an sadece dini yaşamı değil insanların sosyal yaşamına yönelik de mucizelere sahip olduğunu dile getirdi.

Yoğun ilgi gören  panel, Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ile İl Müftüsü Cüneyt Kulaz’ın panelistlere plaket takdim etmesi ve hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.