IÜ’de ‘Ortadoğu’da Mezhep çatışmaları ve İslam’ın Geleceği’ konferansı

IÜ’de ‘Ortadoğu’da Mezhep çatışmaları ve İslam’ın Geleceği’ konferansı

Iğdır Üniversitesinde “Ortadoğu’da Mezhep çatışmaları ve İslam’ın Geleceği” konulu konferans düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından “Ortadoğu’da Mezhep çatışmaları ve İslam’ın Geleceği” konulu konferans düzenlendi. Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa Prof. Dr. Hasan Onat konuşmacı olarak katıldı.

Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren’in yanı sıra öğretim elemanları ve öğrencilerin ilgi gösterdiği konferansta konuşan Prof. Dr. Hasan Onat, Ortadoğu’da Mezhep Çatışmaları ve İslam’ın geleceği hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Onat mezhepleri, din anlayışındaki farklılaşmaların kurumsallaşması sonucu ortaya çıkan beşeri oluşumlar şeklinde tanımlayarak, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav)  sağlığında mezhep, cemaat ve tarikat kavramlarının olmadığını, mezhebin beşeri, dinin ise ilahi bir kavram olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Onat konuşmasında, mezhep çatışmalarıyla ilgili örnekler vererek; “Mezhep çatışması riskinin önüne geçebilmek için mezhep  farklılıklarından dolayı hiç kimsenin tekfir edilmeyecek. İmanın ve sorumluluğun bireysel olduğunu ve İslam ortak paydası bilincinin geliştirilmesi gerekir. Bir kimsenin Müslüman olması için Kur’an’da belirtilen tevhit, ahiret, nübüvvet gibi temel iman esaslarına inanması yeterli olacaktır. İslam hiçbir mezhebin, cemaatin veya tarikatın tekelinde olamayacaktır.” dedi.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Faik Yılmaz, Prof. Dr. Hasan Onat’a verdiği önemli bilgilerden dolayı teşekkür ederek bir plaket takdim etti. (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.