1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Kadir Gecesi için önceden bir liste
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadir Gecesi için önceden bir liste

A+A-

Ramazan girerken böyle bir istek listesinden söz etmiştim. Şu anda durum çok daha önemli; söz konusu olan Kadir Gecesidir.

Mutlaka önceden taleplerimizi not aldığımız bir listemiz olmalıdır. Yazılı olmasa bile hafızamızda tutabileceğimiz bir liste.

Liste deyince Rabbimizden isteyeceklerimizin uzun olacağı için değil işimizi ciddiye almamız için diyorum.

Gerçi son on günü hep Kadir Gecesi olarak bilmemiz gerekirdi; fakat biz yine de pazarı pazartesine bağlayan geceyi ihya etmeye hazırlanalım.

Her şeyden önce mümkün olduğu kadar Pazar günü mutlaka gündüz bir kaç saat uyuyalım ki geceyi dirice yaşaya bilelim. Aman ha davetlerle, misafirlikle ve lüzumsuz yolculuklarla geçirmeyelim

Gelelim Rabbimizden isteyeceklerimize.

Birinci sırayı günahlarımızın affı almalıdır.  Zaten Ramazanın sonucu böyle bağlanmalıdır. Bunun için gece boyu tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Nebevi tavsiye üzere “Allâhümme inneke afüvvün tuhibbul afve fa'fü annî” duamızı sıkça tekrar edelim.

İkinci sırayı ev halkımızın, evlatlarımızın, varsa torunlarımızın ıslahı ve hidayetleri almalıdır.

Bu konu üzerinde biraz durmak istiyorum. Belki ben hatırlatmasam da hepimiz evlatlarımızı dualarımızda hiç unutmuyor olabiliriz. Fakat onların güzel ve rahat bir dünya hayatı yaşamaları için değil özellikle müslümanca bir hayat yaşamaları için bu gece göz yaşı dökmeliyiz.

Biliyor musunuz, başta İbrahim Aleyhisselam olmak üzere bütün peygamberler bunun için yalvarıp durmuşlardır.

Düşünebiliyor musunuz bir Yakub  Aleyhisselamı, ölüm döşeğindeyken evlatlarını sırf bu kaygı ve sancı ile etrafına topluyordu.

Keza Zekeriyya Aleyhisselam da sırf bir evlat sahibi olmak için değil kendisinden sonra İslam davasını sürdürmesi için Rabbinden yerine bir veli istiyordu.

Canlıların tamamı fıtrat ve içgüdülerinin gereği olarak nesillerinin devamı için çırpınırlar. Müslümanlar ise nesillerinin Müslümanca devamı için çırpınmalı ve ellerinden geleni yapmalıdırlar.

Evet, bu gece Rabbimizden evlatlarımız için iman isteyelim, ilim isteyelim, irfan isteyelim, hidayetlerinin artmasını isteyelim. Özellikle bizlerden daha kaliteli, daha alim, daha güzel Müslüman olmalarını isteyelim.

Evlatlarımızın ilmi ve irfanı için dua ederken herhalde kendimizi unutacak değiliz.

Eğer bu duamız gerçekleşirse Allah'ın izniyle çok şey kazanmış olacağız. Her şeyden önce aziz İslam davasının yarınlarını teminat altına almış olacağız. Bu arada sadakayi cariye olarak da kendi geleceğimiz için de yatırımların en büyüğünü yapmış olacağız.

Kadir gecemizde evlatlarımızdan sonra sırasıyla yakın çevremizi aynı şekilde duamıza dahil edeceğiz.

İslam dünyasının hali zaten gözlerimizin önünde, elbette her zamanki gibi dualarımızdan eksik etmeyeceğiz.

Kadir geceniz bu anlamda mübarek olsun, hayatımız için hayırlı bir dönüm noktası olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.