1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Korunması gereken cami ve mescitler yeniden inşa edilecek
Korunması gereken cami ve mescitler yeniden inşa edilecek

Korunması gereken cami ve mescitler yeniden inşa edilecek

Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun kararı doğrultusunda, korunması gereken cami, mescit ve türbeler yeniden inşa edilecek.

A+A-

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, "Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı" yayımlandı.

Buna göre, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun "Yeniden Yapma (Rekonstrüksiyon)" başlığı altında yer alan hükümlerin, cami, mescit ve türbelerde uygulanmasında karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşmeler yapıldı.

Görüşmeler sonucunda, herhangi bir nedenle yok olan korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli cami, mescit ve türbelerin, kültürel mirasın yaşatılmasının sağlanabilmesi amacıyla rekonstrüksiyonunun yapılmasının esas olduğuna karar verildi.

Kendi parselinde daha önce bulunduğu yapı oturum alanında kaldırılması mümkün olmayan yapıların bulunması veya parselin imar uygulaması görmüş olması gibi durumlarda, farklı konumda veya yakın çevresindeki başka bir parselde kapsamlı restitüsyon etüdüne dayalı rekonstrüksiyonunun yapılması kararlaştırıldı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.