Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Küfrün Ekonomik Savaşı

Küfür, Müslümanlara karşı en büyük silah olarak ekonomik ambargoları kullanıyor. Mekke müşrikleri Peygamberimiz ve ashabına karşı ekonomik ambargo uyguladı. Bugün İsrail Gazze’ye karşı, ABD ve işbirlikçileri İran’a karşı ekonomik ambargo uyguluyor.

ABD, dünya Müslümanlarını hedef edinmiş ve tüm gücüyle savaşıyor. Afganistan’da binlerce Müslümanı katletti. Irak savaşında ilkin kuzey Iraktaki İslami cemaatleri vurdu. Kuzey Irak’ta bir karakol kurup petrol gelirini tekeline aldıktan sonra Irak’tan çekildi.

ABD, dünya petrol kaynaklarının ikincisi olan İran’ı kendi tekeline alamadığı için nükleer enerji çalışmalarını bahane ederek ekonomik ambargo uyguluyor.

Müşriği Yahudi’si müttefiktir. ABD: “Biz İsrail’in mücadelesini destekliyoruz. İsrail’in zararı bizim zararımızdır, yararı bizim yararımızdır” diye haykırıyor. İsrail, Gazze’de binaları yıkarken yeni yerleşim yerleri inşa ediyor.

Filistin’in Birleşmiş Milletler’de 137 ülke tarafından desteklenmesi, Mısır, Türkiye ve İran’ın Gazze’yi açıkça desteklemesi ve İran’ın açıkça biz Gazze’ye “silah verdik demesi” ABD ve İsrail’i ürkütüyor.

ABD, Filistin’i destekleyen bloka karşı elini güçlendirmek için, bir yandan Mısır’ı karıştırıyor, diğer yandan Türkiye ile İran arasında yükselen ticareti baltalamaya çalışıyor. Bu yüzden İran’a yeni bir ekonomik paket devreye sokuldu.

Bu pakete göre:

İran`ın enerji, liman, nakliyat ve gemi sanayi sektörleriyle iş yapılmasına yaptırımlar getiriliyor. İran’a grafit, alüminyum ve çelik gibi, gemi sanayi ve nükleer sektörlerle alakalı ürünler satan veya tedarik eden bireylere cezalar öngörüyor.
Paket, yaptırımların atlatılmasına dönük çabaları önleme noktasında, İran’a kıymetli madenlerin satışı ya da transferini yasaklamaya dönük tedbirler de getiriyor.

Bundan böyle bir ülkenin İran`dan doğalgaz ya da petrol alması sadece, bedelini İran`ın yasal mal veya hizmetleri satın almada kullanabileceği açık bir hesaba yatırmasıyla mümkün olacak.

Bilindiği gibi İran, ABD yaptırımları nedeniyle Türkiye`ye verdiği gaz karşılığındaki alacaklarını transfer edemiyor. Tahran, bu nedenle Türkiye`nin TL olarak yatırdığı bedelleri altına çeviriyor.

Kışa girdiğimiz şu günlerde Türkiye bu ambargoya rest çekmezse enerji sıkıntısı yaşanacak ve elbet halkta büyük manada zarar görecektir.

Bu ambargo İran ekonomisine ne kadar etki ediyor?

İran’a nükleer programı nedeniyle uygulanan ambargo bir ekonomik savaştır. Bu savaş ülke ekonomisini durma noktasına getirdi. Yıllık 50 milyar dolarlık bir kayba denk gelen bu uygulama sonucu ülke ekonomisi ağır baskı altındadır. Diğer yandan hızla değer kaybeden İran Riyali de halkın günlük temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmesine neden oluyor. Riyal’in özellikle ABD Doları karşısında yaklaşık bir buçuk yıl önce başlayan değer kaybı, son günlerde yüzde 50 oranında arttı.

Bu yıl genelinde Riyal’in kaybı ise yüzde 80’i geçti.

İran’da yerel para birimi Riyal’in hızla değer kaybetmesi halkın döviz ve altına yönelmesine neden oldu. Bankacılık sistemine yönelik güvensizlik nedeniyle halk, elindeki döviz ve altını evinde depoluyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi olan İran için petrol gelirleri ekonominin tam anlamıyla bel kemiğini oluşturuyor.

İran ekonomisin yüzde 60’ı petrol ihracatından elde edilen döviz girdisiyle çevriliyor.

Amabargo İran’ın petrol satışlarına büyük darbedir.

Tabiki bunlar görünen hesaplardır. Görünmeyen hesapları da Allah bilir. ABD’nin büyük şeytan, israil ise küçük şeytandır. Bu ikisini lanetlemek tüm Müslümanların boynunun borcudur.

Ekonomik savaşa karşı ekonomik savaşla karşılık vermek lazım gelir. Filistin’i destekleyen 137 ülke bir cesaret daha gösterip Amerika ve İsrail ile olan göbek bağlarını keserek ticari anlaşmalarını askıya almalıdırlar. Tüm Müslümanlar da bu iki ülkenin mallarını boykot ederlerse o zaman Mekke müşriklerinin dize geldiği gibi onlar da dize gelecektir inşallah.

Her bir toplumun bir eceli vardır. Kudüs ve hatta Beyaz Saray’da İslam bayrağının dalgalanacağı günleri görme temennisi ile Allah’a emanet olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.