Abdulhalim SEÇKİN

Abdulhalim SEÇKİN

Kurban bayramına Girerken

 Mübarek Kurban Bayramına giriyoruz. Bayrama girerken genelde esnafta bir hareketlilik olur. Her esnaf bu hareketlilikten payını bir şekilde alır. Küçük veya büyükbaş hayvan yetiştiricisi, satıcısı, nakliyecisi, kesimcisi, kesim malzemeleri satıcı ve bileyicileri, nalburlar ve daha nice esnaf kurban kesiminden dolayı bir kazanç sağlar.

Konfeksiyoncular, ayakkabıcılar, şekerciler, çikolatacılar, paketleme malzemesi satanlar ve daha nice esnaf bayramı dört gözle bekler. Bayramda satacağı ürünü günler öncesinden alır ve tezgâhında sergiler. Bayramdan önceki günler ve bayram günlerinde yapacağı kazancı iple çeker.

Kurbanlıklarla ilgili geçen yazımda gerekli izahatları yaptığımdan dolayı bu yazımda bu konuya çok değinmeyeceğim. Ancak “Bir Yasin Börü de Sen Ol” kampanyasına canı gönülden ben de destek veriyorum. Bu işe gönül bağlayan, emek veren ve emek verecekleri kutluyorum.  Şüphesiz ki bu, kutsal bir hizmettir. Kurban kesmek dedemiz Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in sünnetidir. Geçen Kurban bayramında kesilen etlerin yoksullara, yetimlere, fakirlere ulaşmasına engel oldular. İnşaAllah bu bayramda Yasinler birken bin olacak, milyon olacak ve her kapıya kurban etlerini ulaştıracak. Geçen sene Kurban Bayramında kurban eti dağıtırken şehit olan kardeşlerimizin kanları bereketlenecek ve yeşerecek. Binlerce gencin ve ailenin ruhen ve manen dirilişine sebep olacak.

Hocalar tekrar Yasinler yetiştirebilecekler mi? Ümit ederim ki yetiştirir. Bu yönde eğitimlerini yoğunlaştırırlar. Binlerce Yasinler yetişir ve halkımıza da esnafımıza madden ve manen kalkan olup tüm çarşı ve sokaklarımıza huzur ve selamet getirirler.

Hakikaten esnaf bu sene Kurban bayramı öncesi bir tedirginlik yaşıyor.  Dört gözle beklediği bayramı gönül rahatlığı ile yaşayıp yaşayamayacağının endişesi içerisinde. Aldığı malları gönül rahatlığı ile sergileyip satabilecek mi? Doğu ve Güneydoğudaki her esnaf bu endişe ve tedirginlik içerisinde. Çünkü bu esnaflar daha geçen sene 6-8 Ekim olaylarına şahit oldular. Gözlerinin önünde işyerleri yakıldı. Bütün çarşının tamamının yakıldığı yerler oldu. Tüm sermayeleri gözleri önünde yok oldu. Mallarının kimisi çalındı. Kimisi talan edildi. Bütün bunlar özellikle bayram günlerinde ve bu memlekete barış ve özgürlük getireceğiz diyen birilerinin emri ile yapıldı. Bayram tüm halka ve özellikle esnafa zehir edildi. İnsanlar bayram ziyaretine gideceklerine mezarlıklara ve taziyelere gittiler. Elliden fazla insan katledildi. Gencecik bedenler balkonlardan atıldı. Sonra o nazenin bedenleri üzerlerinden arabalarla geçildi. Bu da yetmedi. Yakıldılar...

Bu sene Cizre, Silvan gibi kimi ilçelerde terör olayları hiç durmadı. Sokaklara hendekler kazıldı. Bu hendeklere patlayıcılar yerleştirildi. Kum çuvallarından mevziler yapıldı. Esnaf ve halk iki ateş arasında bırakıldı. Günlerce sokağa çıkma yasakları uygulandı. Halk ve esnaf perişan edildi. İşte bu hal içerisinde Kurban Bayramı'na giriliyor.

Esnaf kimi zaman işyerine giren bir müşteri için sevinsin mi yoksa üzülsün mü buna da şaşırmış. Çünkü işyerine gelen bir güvenlik görevlisi için bile işyeri taranabiliyor ve esnaf bu sebeple canından olabiliyor. Bu gidişle çoğu esnaf ya işyerini kapatacak. Ya da çekini, kirasını ve faturasını ödeyemediğinden, maazallah iflas edecek.

Bayramlar sevinç günleridir. Bayramlar mü'minlerin şiarlarıdır. Bayramlar bu ümmetin vazgeçilmezleridir. Bu yüzden bayramları en iyi şekilde yaşamak için mücadele etmeliyiz.  Esnafın ve tüm halkın huzurlu bir bayram yaşaması için üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz.

Komünist ve sosyalist için Ramazan veya Kurban Bayramı olmaz. Bayram onların bayramı değildir. Onlar kurbana da inanmazlar. Onlara göre dini bayramlar olmamalıdır. Müslümanlar kaynaşmamalıdır. Bayramlaşmamalıdır. İnsanlar bir telefon ile bile olsa birbirlerinin hallerini sorabilecek zaman ve fırsat bulmamalıdır.

Tüm bunlara inat bayramlara gereken hakkı vermeli ve bayramları yaşayıp yaşatmalıyız.

Dilerim Mevla'mdan, tüm halkımız ve esnafımız tedirginlikten uzak, gönül huzuru içerisinde bir Kurban bayramı geçirir. Esnaflarımız hayırlı ve bereketli bir kazançlar elde eder.

Tüm halkımızın ve özellikle esnafımızın,  Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar, hayırlı ve bereketli kazançlar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.