1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. Kurslar bitse de namaz kılmaya, Kur'an-ı Kerim okumaya devam edeceğiz
Kurslar bitse de namaz kılmaya, Kur'an-ı Kerim okumaya devam edeceğiz

Kurslar bitse de namaz kılmaya, Kur'an-ı Kerim okumaya devam edeceğiz

Yaz Kur’an kurslarının kendileri için çok verimli geçtiğini belirten öğrenciler, yaz kurslarında Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere temel dini bilgiler öğrendiklerini ve bundan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

A+A-

Okulların yaz tatiline girmesinin ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl, "Camiler Çocuk Dolsun, Ahlakı Kur'an Olsun" temasıyla Türkiye genelinde başlatılan ve büyük bir ilgi gören yaz Kur'an kursları, dün itibariyle sona erdi.

Türkiye genelinde olduğu Gaziantep'te de büyük bir ilgi gören yaz Kur'an kurslarına 130 bin öğrenci katıldı. Yaklaşık 2 ay süren yaz Kur'an kursları boyunca camiler ve Kur'an kursları çocuklarla cıvıl cıvıl oldu.

Kentte yüz binlerce her yaştan öğrencinin katılımıyla tamamlanan yaz Kur'an kurslarında öğrencilere Kur'an-ı Kerim, namaz, inanç, ibadet, ahlak ve Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatı ile ilgili temel dini bilgiler öğretildi.

17 Haziran'da başlayan ve 2 ay süren yaz Kur'an kurslarına katılan öğrenciler, her sabah büyük bir aşk ve mutluluk ile ellerine Kur'an-ı Kerimleri, Elif Ba'ları alıp camilerin yolunu tuttular ve yaz boyunca da camiler çocuk sesleriyle şenlendi.

Yaz boyunca Şahinbey ilçesindeki Ali Erçelebi Camii'de açılan yaz Kur'an kursuna katılan öğrenciler, bu sene kursların kendileri için daha verimli ve dolu dolu geçtiğini söylediler.

Okullar açıldığında da camiye gelmeye devam edeceklerini ifade eden öğrenciler, camide öğrendikleri bilgileri hayatlarında tatbik etmek için çabalayacaklarını dile getirdiler.

Yaz Kur'an kurslarının bu sene büyük bir ilgi gördüğünü belirten Ali Erçelebi Camii İmam Hatibi Yakup Bilmez, ebeveynlere çocuklarını her zaman camiye ve Kur’an kurslarına göndermeleri çağrısında bulundu.

Yaz Kur'an kurslarında çocuklara Kur'an-ı Kerim eğitiminin yanı sıra temel dini bilgiler de öğrettiklerini söyleyen Bilmez, "Elhamdülillah bu iki aylık yaz sürecinde yaz Kur'an kursu oldukça verimli geçti. İslam fıtratı üzerine olan gençlerimizin gerçekten camiye olan ilgileri gayet güzeldi. Biz, öğreticiler ve bütün Müslümanlar olarak bu etkinliği en güzel şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Yaz kurslarına olan ilgi gayet güzeldi." dedi.

"Anne ve babaların çocuklara camileri sevdirmesi gerekir"

Bilmez, "Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim'i, Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatını, Allah'ın mescitleri olan camileri sevdirmeye çalıştık. Bu hususta Allah'ın izniyle başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Tabi işimiz bitmiyor, önemli olan yaz Kur'an kursu sürecinde değil de yaz Kur’an kursu bittikten sonra da anne ve babaların aynı şekilde çocuklarını camilere yönlendirmesi, cami cemaatini sevdirmesi, Allah'ın mescitleri olan camileri sevdirmesi gerekir. Tabi özellikle babaların bu konuda güzel bir örneklik teşkil etmeleri gerekir. Babalar çocuklarının elinden tutup camiye getirdiği zaman daha da daha güzel bir verim alabiliriz. Yani bu gençler şu anda birçok şeyin belki de farkında değiller ve bu gençler taklidi bir imana sahip olan gençler. Bu gençleri nasıl yönlendirirsek, o şekilde giderler. Ebeveynler, çocuklarına nasıl bir örneklik teşkil ederlerse çocukları da kendilerini o şekilde örnek alacaklardır. Mademki bu gençler ve çocuklar bizi örnek alarak bir hayat yaşayacaklar, o zaman bizler sözlerimizden ziyade daha çok davranışlarımızla çocuklarımıza güzel bir örnek teşkil etmeliyiz. Eğer buna yaparsak Allah'ın izniyle sadece yaz kursunda değil de senenin bütün günlerinde çocukları Allah'ın mescitlerine gelmelerini sağlarız. Allah'ın kitabını ve Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatını bu gençlerimize öğretebiliriz." ifadelerini kullandı.

"Kurslar bitse de namaz kılmaya, Kur'an-ı Kerim okumaya devam edeceğiz"

Yaz Kur'an kursuna katıldığı için çok mutlu olduğunu belirten Veysel Nacioğlu, "Yaz Kur'an kursu çok eğlenceli geçti. Yaz Kur'an kursunda Kur'an-ı Kerim öğrendim, güzel arkadaşlar edindim ve güzel etkinlikler yaptık. Arkadaşlarımızla oyun oynadık. Hocalarımız bize namaz kıldırdılar, güzel bilgiler öğrettiler. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Yaz Kur'an kursunun olmasına çok sevindim. Önümüzdeki sene inşallah yine geleceğim. Yaz Kur'an kursu bitse de namaz kılmaya, Kur'an-ı Kerim okumaya devam edeceğiz ve yaz kursunda öğrendiklerimizi unutmayacağız. Her zaman namaz için camiye geleceğiz, hocalarımızı ziyaret etmek için geleceğiz." diye konuştu.    

"Yaz tatilini sokakta oyun oynamak yerine camiye gelerek değerlendirdim"                            

Yaz tatilini camide Kur'an-ı Kerim öğrenerek geçirdiği için çok mutlu olduğunu belirten Yusuf Bedih ise "Yaz Kur'an kursu benim için güzel geçti. Güzel bilgiler öğrendim ve Kur'an-ı Kerim’i tecvitli okumayı, Peygamber Efendimizin hayatını öğrendim. Güzel arkadaşlıklar edindim. Camiye gelerek çok mutlu oldum. Yaz tatilini sokakta oyun oynamak yerine camiye gelerek değerlendirdim ve Kur’an-ı Kerim'i öğrendim." şeklinde konuştu.

"Yaz Kur’an kursu dolu dolu geçti"

Yaz Kur'an kursunun kendileri için çok verimli geçtiğini ifade eden Kutay Özkan da "İki ay boyunca yaz Kur’an kursuna geldim. Camide Kur’an-ı Kerim okumayı, Peygamberimizin hayatını ve namaz kılmayı öğrendim. Çeşitli aktivite ve geziler oldu. Yaz Kur’an kursu bizim için çok eğlenceli ve dolu dolu geçti. İnşallah camide öğrendiklerimizi bundan sonraki hayatımızda uygulamalıyız." diye konuştu.

Hibe Şıhlı da "Camideki Yaz Kur’an kursunda Kur’an- Kerim başta olmak üzere güzel bilgiler öğrendik. Kur’an-ı Kerim’i tecvitli okumayı öğrendim. Hocalarımız bizim için gezi düzenlediler. Gezilere katıldık, hayvanat bahçesine gittik, tarihi yerleri ve müzeleri gezdik. Yine güzel davranışlar öğrendik. Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatından ilkeler ve onun güzel örnekliğini, sünnetlerini öğrendik. Aynı zamanda hocalarımız öğrendiklerimizi bize uygulattılar. Kur’an kursu bitti ama seneye yine Yaz Kur’an kursuna katılacağım." diye belirtti.

Yaz Kur’an kursunda hem Kur’an-ı Kerim öğrendiklerini hem de eğlendiklerini belirten Tuana Şen de seneye de kursa katılacağını belirtti.

Elif Nur Duman ve Pınar Derde de yaz Kur’an kursunda Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra temel dini bilgiler öğrendiklerini ve kursun kendileri için çok güzel geçtiğini dile getirdiler.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.