1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. Kut'ül Amare Zaferi önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor foto
Kut'ül Amare Zaferi önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor foto

Kut'ül Amare Zaferi önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor foto

Gaziantep’te düzenlenen kitap fuarına katılan Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, yaptığı söyleyişi de Kut'ül Amare Zaferi’ni anlattı.

A+A-

Gaziantep’te 3 Mayıs günü açılan ‘Gaziantep Kitap Fuarı’na katılan Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan, kitapseverlere Kut'ül Amare Zaferi’ni anlattı.

Gaziantep Üniversitesi Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, okullarda öğretilen tarih kitaplarında Kut'ül Amare Zaferi'nin sadece 6-7 kelimeyle anlatıldığını belirten Armağan, bu zaferin önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

Kut'ül Amare Zaferi'nin ikinci bir Çanakkale Zaferi olduğuna işaret eden Armağan, "Bugün İstanbul'da duruyorsanız, Bağdat'taki  Kut'ül Amare Zaferi  nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz. Çünkü işgal güçleri biran önce ulaşmak istedikleri hedefe ulaşmak istediler, Çanakkale'yi geçmek istediler, olmadı. İkinci Çanakkale olan Basra Körfezinden gelip, Kut'ül Amare'yi ele geçirip, diğer İslam hilafet merkezi olan Bağdat'ı ele geçirdikten sonra Anadolu’ya geleceklerdi. Bazıları 'Bağdat düşsün ne olacak' diyorlar mesela. Bağdat düştükten sonra orada duracaklar mı? Durmayacaklar, Anadolu'ya gelecekler. Bazı insanlar tarih okuduğunu, okuttuğunu sanıyor.” dedi.

Osmanlı İmparatorluğunun, şu anki var olan ülke sınırlarının en büyük güvencesi olduğunu belirten Armağan, şöyle devam etti:

“Bazıları 'Viyana'da ne işimiz var, Bağdat'ta ne işimiz var' diyorlar. Siz bir imparatorluksunuz, Yemen'de, Şam da, Bağdat da Filistin de sizin olacak tabi ki. Burada iç dış ayrımı olmaz. Bağdat'ı savunmak Gaziantep'i savunmaktır. Eğer Bağdat 1916'da düşmüş olsaydı, muhtemelen Antep, çok daha erken bir tarihte işgale uğrayacaktı. Belki de bütün Anadolu büyük bir felaketle karşılaşacaktı. Orada durmamızın, işgali 2-3 sene geciktirmemizın, toparlanmamız ve organize olmamız gibi birçok faydası oldu.”

Armağan, söyleşinin ardından kitaplarını imzalayarak öğrencilerle sohbet etti.

İLKHAHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.