LGS başvuruları otomatik yapılacak

LGS başvuruları otomatik yapılacak

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bu sene okul yöneticilerinin başvuruları onaylama sürecini de iptal ettiklerini kaydetti.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, bir gazete için Liselere Geçiş Sistemi konusunda öğrenci ve velilerden gelen soruları cevapladı.

Coronavirus nedeniyle okulların tatil edilmesiyle birlikte LGS müfredatında değişikliğe gittiklerini hatırlatan Özer, bu değişiklikle ilk örnek soru kitapçığını da yayımladıkları ve sınav tarihine kadar da her ay yayımlamaya devam edeceklerini belirtti.

Özer, sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu 3 Nisan’da yayımlayacakları dile getirdi.

Özer, “Bu sene koronavirüs önlemleri nedeniyle tüm öğrencilerin sınava kayıtlarını otomatik olarak biz yapacağız. Özel eğitim ve yurt dışı başvuruları gibi bazı istisnalar dışında hiçbir öğrenci ve velimizin bir şey yapmasına gerek yok. Bu sene okul yöneticilerimizin başvuruları onaylama sürecini de iptal ettik. Kayıtlar otomatik olarak yapılacak. İsteyen öğrenci sınava girebilecek.” dedi.

Özer, bu sene sınavlı okul kapasitesinin yaklaşık 210 bin seviyesinde olduğunu sözlerine ekledi.

Hemen hemen tüm illerde öğrencilerin tamamı sınavsız okullara yerleşecekmiş gibi sınavsız okul kapasitesi oluşturduklarını söyleyen Özer, ayrıca sınavlı okul kapasitesinde de önemli artış sağladıklarını kaydetti.

Özer, bu yıl 81 ildede de sınavla öğrenci alan en az bir Anadolu Lisesinun olacağını ifade etti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.