Mazlum Kürdistan'ın geleceği

Bu seçimler mazlum ve gariban Kürdistan'ın da geleceğini belirleyecek nitelikte. Çünkü Kürdistan'da iki güç şimdiye kadar Kürdistan'ı sahiplenmedi. Sahiplenir gibi göründü ama sahiplenmedi. Mazlum ve gariban Kürdistan ne AKP yönetimindeki hükümetten gereken ilgiyi gördü ne de Kürdistani olduğunu iddia eden, milliyetçi söylemlerle Kürd halkının enerjisini yıllardır heder eden HDP ve diğer sözde Kürtçü oluşumlardan…

Mazlum Kürdistan diyorum. Çünkü Kürdistan gerçekten mazlum… Hem gariban hem de sahipsiz. Belediye hizmetleri açısından sahipsiz… HDP'li belediyelerin kontrolündeki bölgemizin şehirleri adeta birer koca köyü andırıyorlar. Diyarbakır'a baksan öyle, Batman'a, Mardin'e baksan öyle… Kürdistan'ın büyük şehirleri Batıdaki küçük ilçelerin sahip olduğu düzen ve güzellikten yoksun. Yolları ve çarpık kentleşmeleriyle birer köy görünümünde… Bölgemiz bunu hak ediyor mu? Kürd halkının kurtuluş ve mutluluğu için var olduklarını söyleyenler 15 yıldır Kürd şehirlerinin belediyelerini yönettikleri halde neden batıdaki küçük bir kasabanın belediyesi kadar bile bölgeye hizmet etmiyorlar.

Bütçemiz yok safsatasına sığınmasınlar. Dev konserlere, panayırlara, heykellere ayıracak paranız var da köstebek yuvalarını andıran Kürd şehirlerinin caddelerini yapmaya ayıracak paranız niye yok?

Evet, 15 yıldır belediyeler sizin ellerinizde ama hizmetiniz hiç yok. Seçimden seçime birkaç yolu baştan savma asfaltlamakla hizmet olmuyor. Veya birkaç küçük alanı sözde parka çevirip kaderine terk etmekle, serserilerin mekânı olmasına göz yummakla…

Neden bundan bahsediyorsun? Belediye seçimlerine girmiyoruz ki diyebilirsiniz. Ben belediyeyi yöneten zihniyetin hizmet anlayışını belirtmek için bu örnekleri verdim. Bu zihniyet bölgeden meclise onlarca milletvekili de gönderdi. Pekâlâ, bu milletvekilleri şimdiye kadar Kürdistan'ın hangi sorununu meclise taşıdılar. Hiç buna şahit oldunuz mu? İdeolojik gensoruları meclise vermekten, Yezidiler ve eşcinseller de bizim kardeşlerimizdir demekten, camiye gezi düzenleyen çocuklar hakkında suç duyurusunda bulunmaktan ve bir de halkın paralarıyla düzenlenen sinema günlerine, konserlere ara sıra katılmaktan başka bu milletvekilleri bölge için ne yaptılar. Bilen varsa söylesin ben de köşemde yayınlayayım. Ne yazık ki yaptıkları hiçbir şey yok. Hiçbir şey söyleyemezsiniz.

Halkın değerleriyle barışık olmayı bırakın bir kenara Kürtlük konusunda da sınıfta kaldılar. Türkiye partisi olma adına Kürd halkının gasp edilmiş haklarını savunmayı da bıraktılar. Seçim vaatlerine bakın mazlum Kürd halkının hakları dışında her şey var.

Mazlum Kürd halkının ve Kürdistan bölgesinin iktidar partisi açısından da şansı yok. İktidar partisinin milletvekilleri ihale takipçiliğinden fırsat bulup bölgenin sorunlarıyla ilgilenmeye vakit bulamıyorlar. Maliye bakanı Batman Milletvekili… Bu ne demek biliyor musunuz? Türkiye ekonomisi Batman'lı, yani bölgeden bir milletvekilinin elinde… Peki, bu durum bölgeye bir şey kazandırdı mı? Bölgenin kalkınması konusunda ne yaptı sayın bakan? Kürdistan'a kaç fabrika kazandırdı? Kaç bin işsizi iş sahibi yaptı? Bölgenin hangi büyük sorununa çözüm buldu? Birkaç iş adamına bedelsiz arsa vermekle, birkaç zengine karşılıksız kredi verip zenginliğine zenginlik katmakla veya zengin iş adamlarının çocuklarının düğünlerine katılmakla bölgeye hizmet vermiş mi oluyor sayın bakan?

Türkiye'nin en yoksul kentleri bölge kentleri. Gençlerimizin yüzde yirmisi işsiz... İşsizlikte Türkiye'nin Batı kentlerine kıyasla bölge kentleri acınacak durumda… Kahveler, sokaklar işsiz gençlerle dolu. Peki, iktidar partisi milletvekilleri ne yapıyor? Bir gün mecliste Kürdistan'daki işsizliği gündeme getirdiler mi? Bölgeye sahip çıktılar mı? Bölgeyle ilgili hangi projeye imza attılar, ihale takipçiliğinden başka ne yaptılar?

Her seçimde aynı adamları tercih ediyoruz. Ve hep hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bölgemizin, Kürdistan'ın bu sahipsizliğinden biraz da biz suçluyuz. Defalarca denenmiş ve sınıfta kalmış kesimleri bıkmadan tekrar tekrar seçiyoruz. Kendimize de yazık ediyoruz, bölgemize de…

Ama artık mazlum Kürd halkı uyandı. Hür adaylara teveccühlerini yöneltti. Kürd halkının geleceği hür adaylarla güzel günlere yelken açacak inşaallah! Her yerde onların sesi olacak, mecliste mazlum Kürdistan'ın gerçek temsilcileri olacak hür adaylar. Kürdistan'ın kötü talihini değiştirecekler. Bu sözler hamaset değil. Hür adayları yakından incelerseniz, geçmişlerini araştırırsanız kendilerini mazlum halklarına adamış birer halk çocuğu olduklarını anlarsınız.

Mecliste hem İslami muhalefeti temsil edecek, hem de Müslüman Kürd halkının sesi olacak hür adaylara kendilerini ispatlama fırsatı vermek biz Müslüman Kürd halkının boynunun borcudur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.