Medya manipülasyonlarına dikkat!

israil bir yargı kararını tartışıyor.

Bir israil askerinin işgal altındaki El-Halil kentinde yaralı ve hareketsiz halde yerde yatan Abdulfettah eş-Şerif adlı bir Filistinli genci başından vurarak öldürdüğüne dair görüntüler ortaya çıkmış ve olay mahkemelik olmuştu. israil askeri, yargılandığı askeri mahkemede 'kasıtsız adam öldürmekten' suçlu bulunmuştu; ama bu karar kimi siyasetçilerin canını oldukça sıkmış durumda.

israil Eğitim Bakanı ve Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett, bu açık cinayete rağmen israil askerinin suçlu bulunmasını hazmedemedi. Askerin görevini yaptığını, bundan dolayı da affedilmesi gerektiğini söyleyen Bennett, mahkemeye tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Gerçeği söylememiz gerekirse mahkeme temelinden bozuk.”

Siyonist terör devletinin Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da mahkeme kararından hoşnut olmadığını; ama yine de sağduyulu olunması gerektiğini söyleyerek asker ve ailesinin mağdur edilmeyeceğini her türlü desteğin verileceğini söyledi.

Haberin şok edici olduğu ortada olmasına rağmen neden gerekli ilgiyi görmüyor?

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir olay karşısında siyasiler Siyonist yöneticilerin verdiği tepkileri veremezler. Yerde hareketsiz yatan birinin kafasına kurşun sıkmanın paranoyak anlamda bir güvenlikçi politika ile dahi izah edilebilecek bir tarafı yoktur.

Ama gerek israil basını gerekse de Siyonist eksende yayın yapan dünya basını, bu tip durumlarda öyle bir habercilik dili kullanabiliyor ki, birçok kişi Filistinli gencin ölümü hak ettiğine, Siyonist katilin aslında masum biri olduğuna inanabiliyor.

Filistinlinin üzerinde bomba bulunma ihtimali varmış, o yüzden vurmuş.

Filistinlilerin saldırıları israil askerlerinin psikolojisini bozmuş, o yüzden mazur görülmeliler.

israil askeri daha on dokuz yaşında. Çocuğun hapis yatması üzücü.

Buna benzer ifadelerle toplumların insani anlamda bir tepki vermelerinin önüne geçiliyor.

Oysa olaya bir de şöyle bakılabilir:

Filistinlinin üzerinde bomba varsa bile zaten yaralı ve hareketsiz. Ayrıca koluna ve ayağına değil de kafasına ateş edilmesinin sebebinin sorulmaması kötü niyet göstergesidir.

israillilerin psikolojisi bozuk da işgal altında ve sürekli katliamlarla karşı karşıya kalan Filistinlilerin psikolojisi neden göz önünde tutulmuyor.

israil askeri on dokuz yaşında; ama öldürdüğü genç de yirmi bir yaşında. Birinin hapis yatması önemseniyor; ama diğerinin ölmesi kaale alınmıyor.

Evet, küresel emperyalizmin hizmetinde olan basının bu yozlaştırıcı, insani değerleri yok edici özelliklerini bilmek ve ona göre haberlere yaklaşmak gerekir.

Şehid Malcolm X'in şu sözü meseleyi çok güzel özetliyor: “Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.