Memur-Sen heyeti iki öğretmenin vefat ettiği kaza yerine karanfil bıraktı

Memur-Sen heyeti iki öğretmenin vefat ettiği kaza yerine karanfil bıraktı

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mardin İl Başkanı Eyüp Değer ve sendika üyeleri, Nusaybin’de iki öğretmenin hayatını kaybettiği trafik kazasının meydana geldiği bölgeye karanfil bırakıp basın açıklaması yaptı.

Kazanın meydana geldiği yerde basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Başkanı Değer, iki meslektaşlarının elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmelerinin acısını yaşadıklarını dile getirdi.

Açıklamasında, ülkede yaşanan trafik kazalarının artışına dikkat çeken Değer, yetkililerin katı tedbirler almasını istedi.

Değer, “Bugün burada hepimiz hüzünlüyüz, hepimizin yüreği yangın yeri. 2 gün önce aramızda olan ve bugün maalesef trafik terörüne kurban vererek ebedi aleme irtihal etmiş olan Suzan öğretmenimiz ve Büşra öğretmenimiz için toplanmış bulunmaktayız. Bir evlat düşünün, doğumuyla anne baba olmuşsunuz. Geceler boyu uyumamışsınız, okula götürüp getirmişsiniz, bir an eve geç kalınca telaşlanmışsınız. 16 yıl boyunca eğitim hayatında yanında olmuşsunuz ve nihayetinde ‘baba ben atandım, öğretmen oldum’ nidasıyla dünyalar sizin olmuş. Ve bir anda bütün emekler, hayaller yok olup gidiyor. Ne uğruna. Tüm dünyada var olan trafik kurallarına uymayan biri Suzan öğretmenimizi ve Büşra öğretmenimizi aramızdan alıp gidiyor. Bütün emekler bir anlık ihmalle yerle yeksan oluyor. Anadolu’nun bağrından gelip ilimizde aşkla ve özveriyle çocuklarımızın yolunu aydınlatıp, onları geleceğe hazırlarken, dikkatsiz ve kural tanımayan bir sürücünün ihmaliyle iki meslektaşımızı hayatlarının baharlarında toprağa vermemize neden oldu. Öğrencilerimiz öğretmensiz, sınıflarımız öğretmensiz, öğretmenler odası sessizliğe büründü.” dedi.

Eğitim neferleri olarak Türkiye’ye seslendiklerini kaydeden Değer, şöyle dedi:

“İnsan en şerefli varlıktır. İnsanın yaşam hakkı en temel haktır. Bunu sonlandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Karayollarında araç ve yaya Haklarını belirleyen trafik kuralları asla ihmal edilmemelidir. Bu kurallara uymayan kim olursa olsun, affedilmemeli, görmezden gelinmemeli ve cezaları ötelenmemelidir. Cezalar kesin ve kati olmalıdır. Toplum olarak, şunu bilmeliyiz. ‘Ben trafik kurallarına uymazsam kesinlikle ceza alacağımı bilmeliyim ve bunun karşılığında bir yaptırım olacağını kesin kez görmeliyim.’ Ancak, Toplumda sürücülerin hız limitlerine uyulmadığı, yaya geçitlerinde sürücülerin yayalara geçiş önceliği vermediği gibi çeşitli kuralların ihlal edilmesine rağmen gerekli cezai yaptırımların uygulanmadığı görülmektedir. Bu durum beraberinde sürücülerde rehavete neden olmakta, ancak yayalarda da ben geçerim, sürücüler durması lazım şeklinde bir algıya neden olmaktadır. Bunun için, kesin kuralların hem yayalara ve hem de sürücülere net olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Kusurlu ve ölümlü trafik kazalarına sebebiyet veren her kim olursa olsun, cezasız kalmamalı ve trafikten men edilmelidir.”

Memur-Sen heyeti, daha sonra öğretmenlerin görev yaptığı okulu ziyaret ettiler. Öğretmenlerin masalarına karanfil koyup mesai arkadaşlarına başsağlığı dileklerini ilen heyet, taziye ziyaretinde bulundu.


Memur-Sen heyeti iki öğretmenin vefat ettiği kaza yerine karanfil bıraktı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler