1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Merhamet Allah'ım Merhamet!
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Merhamet Allah'ım Merhamet!

A+A-

Yeryüzü şu anda merhamete muhtaç olduğu kadar belki hiç bir şeye muhtaç olmamıştır.

Bilmiyorum acaba beşeriyetin merhamet damarları çoğu zaman mı böyle kurudur yoksa bugün mü böyle?

Gün geçmiyor ki yüreğinde azıcık merhamet taşıyan insanları galeyana getiren, isyan ettiren bir olayla karşılaşmayalım.

Normal zamanlarda bile ancak başkalarının, anne-babalarının merhametiyle yaşayabilen yavrular, bebekler merhamet çığlıkları atıyor veya atmak istediği halde atamıyor.

Çoktandır kadınlar merhamet çığlıkları atanların başında geliyor zaten.

Yaşlıların, mağdurların merhamet çığlıkları belki hiç bir zaman böylesine âfâka yükselmedi.

Şimdilerde de insanoğluyla birlikte yaşamayı seçmiş olan kedilerin, köpeklerin ve diğer hayvanların merhamet çığlıklarına muhatap oluyoruz.

İlginç olan bir şey daha var ki insanların böylesine “merhamet Allah'ım merhamet” diye çığlıklar atmasına sebep olanlar da başkaları değil yine kendi cinsi olan insanlardır.

Zaten yaratılmışlar içerisinde ibresi bu kadar değişebilen, hem a'lâyı illiyyîne-yüceler yücesine çıkabilen, hem de esfeli safilîne yuvarlana bilen tek varlık insanoğludur. Daha basit bir anlatımla diyecek olursak; cennet de insanoğlu içindir cehennem de.

“Merhamet Allah'ım merhamet” derken söz konusu merhameti insanoğlu için istiyoruz. Rahman ve Rahim'den hem zulme uğrayanlar için merhamet istiyoruz, hem de zalimlerin kalbine merhamet vermesini istemiş oluyoruz.

Bütün durumlarda yegâne muhtaç olduğumuz şey O'nun merhametidir. Mazlumlara, mağdurlara ya merhametiyle tecelli edecek yahut zalimlerin göğsüne merhametiyle tecelli edecek yahut da zalimlere kahhar ismiyle, intikam sıfatıyla tecelli ederek mazlumlara merhamet etmiş olacaktır.

Bütün bunların gerçekleşebilmesi de içimizde bu çarpıklıkları, bu zulüm ve dengesizlikleri görenlerin, farkında olanların miktarına bağlıdır.

Rabbimizi gazaba getiren sahneleri görebilenlerin çokluğu bizim kurtuluşumuz olacaktır.

Fakat görürken bile taraflı görüyorsak, her çocuğun ölümünü değil de bazı çocukların ölümünü, her kadının öldürülüşünü değil de bazı kadınların öldürülüşünü görebiliyorsak Rabbimizin merhametini daha çok bekleriz.

Rahman ve Rahim'den uzaklara savrulmanın bedelini beşeriyet çok pahalıya ödüyor ve bundan sonra da ödeyecek gibi. Yapılacak tek şey O'na dönmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.