1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Meslek liseleri öğrencilere büyük bir avantaj sunuyor
Meslek liseleri öğrencilere büyük bir avantaj sunuyor

Meslek liseleri öğrencilere büyük bir avantaj sunuyor

​MÜSİAD İş Gücü Planlama ve Mesleki Eğitim Komitesi Başkanı Ali Gökhan Er, meslek liselerinin, öğrencilere birçok avantaj sunduğuna dikkat çekti.

A+A-

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İş Gücü Planlama ve Mesleki Eğitim Komitesi Başkanı Ali Gökhan Er, meslek liselerinin önemi, meslek liselerinin tercih edilmesinin sunduğu avantajlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Er, nitelikli iş gücünün artırılması, sanayi kuruluşlarında hizmet veren kalifiye eleman sayısının çoğaltılması ve ara eleman ihtiyacının karşılanması adına mesleki ve teknik eğitimin, hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

"Meslek liselerine karşı özellikle ebeveynler nezdinde bir önyargı bulunmaktadır"

Meslek lisesi tercih etmenin avantajlarını anlatan Er, "Ortaokuldan mezun olan öğrencilerimizin iyi bir gelecek inşa etmesi için temelleri şimdiden sağlam atması gerekmektedir. Bu minvalde Meslek Liselerinin tercih edilmesi oldukça önemli bir yere sahiptir. Günümüzde meslek liselerine karşı özellikle ebeveynler nezdinde bir önyargı bulunmaktadır. Meslek Liselerinin hak ettikleri değere ulaşması adına öncelikle bu önyargının kırılması elzemdir." dedi.

Meslek liselerinde, Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programı olmak üzere 2 ayrı programın yürütüldüğünü aktaran Er, "Anadolu Meslek Programları, sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını gidermeye yönelik kurulurken, Anadolu Teknik Programı ise mesleki eğitimin yanında yükseköğrenime de öğrenci yetiştirilmesini sağlamaktadır. Meslek liseleri, öğrencilere birçok avantaj sunmaktadır. Öğrenciler, henüz eğitim-öğretim hayatlarına devam ederken sosyal güvence kapsamında erkenden sigortaları başlatılmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Normal liselerde okuyan öğrencilere göre daha çabuk ve daha kolay iş buluyorlar"

Er, "Meslek Lisesi öğrencileri okulda gördükleri derslerle meslek yaşantılarına ilk adımını atarken, okulların sağladığı staj imkânlarıyla mesleklerini iş yerlerinde öğrenebilmektedir. Ayrıca aile ekonomisine de önemli bir katkı sunabilmektedir. Kamu Kurum ve Kuruluşları, personel alımında meslek lisesi mezunlarına öncelik vermektedir. Eğitim-öğretim yıllarında bir meslekte uzmanlaşan öğrenciler, mezun olduklarında normal liselerde okuyan öğrencilere göre daha çabuk ve daha kolay iş bulabilmektedir. Ayrıca öğrenciler meslek lisesinden mezun olduklarında diplomanın yanı sıra İş yeri Açma Belgesi’ne de sahip olmaktadır. Öğrencilerimizin gerek iş yaşamında gerekse akademik kariyer planlamasında meslek liseleri önemli bir rol oynayacaktır. Bu bağlamda, şu an lise tercihlerini yapan öğrencilerimizin meslek liselerini tercih etmelerinin onlar için çok daha faydalı olacağını düşünüyor ve bu liselere tercihte bulunmalarını telkin ediyoruz." diye belirtti.

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.