Mevsimlerden bayram, mübarek olsun

İslam âlemi kan revan içinde, zulüm başını almış gidiyor.  Afganistan, Irak, Suriye, Filistin, Çeçenistan, Dağıstan, Yemen,  Myanmar, Orta Afrika yaralıdır; cerihalarından oluk oluk kan akıyor. Parçalanmışlık ve ihtilaf derdinden ümmet kıvranıyor. Fakat tüm bunlara rağmen mevsimlerden bayramdır. Hal ve şerait ne olursa olsun; günlerden bayramsa bayram mübarek olsun.

Evet,  kendilerine kıymet verilmeyen, kıymeti bilinmeyen ve kıymetsiz bilinen yeryüzünün tüm yalın ayaklılarının bayramı mübarek olsun.

Fakirlerin, bir tas çorbaya muhtaç olanların ve yoksulların bayramı mübarek olsun.

Başı okşanmaya muhtaç, sevgiye aç tüm yetim ve öksüzlerin bayramı mübarek olsun.

Allah'ın emrine amade olup İsmaillerini bıçak altına yatıran İbrahimlerin; gönül rahatlığıyla, Allah için bıçak altına yatan İsmaillerin bayramı mübarek olsun. Teslimiyeti iliklerine kadar yaşayan, teslimiyet şuurunu tarihe altın harflerle yazan İbrahimlerin ve İsmaillerin bayramı bir kez daha mübarek olsun.

Rabbin beytini ziyaret, taat ve ibadet için yola düşenlerin, ihrama bürünenlerin, Müzdelife'de vakf edenlerin, Safa ve Merve arasında sa'y edenlerin,   şeytanları taşlayanların, Hacer-ül Esved'e dokunan ve ona selama duranların “Lebbeyk Allâhümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde venni'mete leke vel mülk, lâ şerîke lek.” Diye haykıranların bayramı mübarek olsun.

Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd” diyerek ser zemini ve semayı aşk-u cuyuşa getirenlerin bayramı mübarek olsun.

Gençliğini, malını, mülkünü, makamını İsmail olarak Allah'a sunanların bayramı mübarek olsun.

Takvaya sarılanların, günahlardan arınanların, ameli ve kalbiyle yüce olanların bayramı mübarek olsun. Rükû edenlerin ve secdeye gidenlerin bayramı mübarek olsun.

Ahiret açısından ihtiyarlar gibi yaşayan ve gençliğini Allah'ın yoluna adayan gençlerin, camiye bağlı kalplerin bayramı mübarek olsun.

Allah'ın kendilerine verdiği rızıktan ihtiyaç sahiplerine dağıtanların, infak ruhuyla yardımlaşma ve dayanışmaya ruh verenlerin, üstüne muhtaçlara bir parça et ulaştırmak uğruna kendilerini de Allah'a kurban sunan Yasinlerin, Riyadların, Hasanların, Hüseyinlerin, Cumalilerin ve kalplerinden keder damlayan ailelerinin de bayramı mübarek olsun.

Zulme, zalime karşı onurlu duruşlarından ve izzetli bir ölümü zilletli bir hayata tercih ettiklerinden dolayı şahadetle taltif olan şehitlerin, Ubeydullah'ın, Xalê Mehmed'in, Turan'ın, Xalê Abdullatif'in, Fethi've Cengiz'in, Xalê Abdullah'ın, Muhammet Şerif ve Abdulcelil'in, Aytaç'ın ve Ethem'in, evvel ve ahirden ismini sayamadığımız şehitlerin,  ailelerinin hassaten emanetleri olan minnacık yüreklerin bayramı mübarek olsun.

Zalimlerin, despotların, kralların, kralcıların, müstekbirlerin ve uşaklarının zulüm tokmaklarına maruz kalan mazlumların bayramı mübarek olsun.

Evinde, barkında, köyünde, şehrinde, varil bombalarına hedef olan sivillerin bayramı mübarek olsun.

Kur'an dersi verdiklerinden zindanın dibinde ömür tüketen; Allah'ın davasını dava edindiklerinden, Allah'ın şeriatına talip olduklarından Hz. Yusuf –aleyhisselam-‘ın kaderini paylaşan zindan müderrisleri olan bahadırların bayramı mübarek olsun.

Hz. Yusuf –aleyhisselam- ve Bediüzzaman Said Nursi gibi hapishaneyi medreseye çeviren zindan yiğitlerinin bayramı mübarek olsun.

Allah için anadan, yardan ve diyardan uzak kalıp yılları muhaceratta geçiren yüreklerin bayramı mübarek olsun.

Bayramın hakkını verenlerin ve bayramın ruhuna göre iz süren tüm mü'minlerin bayramı mübarek olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.