1. YAZARLAR

  2. Muhammed Ali AKAY

  3. Mezheplere Dair…
Muhammed Ali AKAY

Muhammed Ali AKAY

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Mezheplere Dair…

A+A-

İmam Caferi Sadık ile İmam Ebu Hanife arasındaki yakınlığın, başlı başına bir makale konusu olduğunu belirtelim. İmam Ebu Hanife Ehli Beyt imamlarına çok yakın durmuştur. Hatta Ehli Beyt imamlarının siyasetini destekleme suçlamasıyla zindana atılmıştır. İmam Ebu Hanife yaş itibari ile İmam Caferi Sadık’tan büyük olsa da İmam Caferi Sadık’ın ilminden faydalanmıştır. Hatta İmam Caferi Sadık’ın babası İmam Muhammed Bakır ile İmam Ebu Hanife’nin kayda geçmiş çok sohbeti vardır. Bu sohbetlerden birisi Rey ehlinin ne demek olduğunu izah ederken bir başka konuşmasında kıyası anlatırken İmam Ebu Hanife’nin saygı ve hürmetle Allah resulünün evlatlarına saygı gösterdiğini görüyoruz. Araştırmak isteyenler bu konulara çok rahat ulaşabilirler. Birileri ümmeti çok ciddi anlamda kutuplaştırmaya çalışıyor. ABD, İran gerilimi olurken mesele niçin illa Şii-Sünni çatışmasına dönüştürülüyor? Niçin birileri Şiileri tekfir ederken birileri de Sünnileri tekfir eder? Aklıselim Şiiler bu tür Sunnileri tekfir edenlere bir isim bulmuşlar:’ İngiliz Şiileri’ tabiri ile bu tür söylem sahiplerinin aslını neslini belirtiyorlar. Hatta birçok defa Ali Hamaney bunu ifade ederek ümmeti bölen bu tür adamlardan Şiiler beridirler, demiştir. Ülkemizde Alevi- Sünni, çatışmasını körükleyen yazılar kaleme alan kişilerin aslını bir araştırıyoruz ki ipleri ta FETÖ’ye kadar uzanıyor.

Biz, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum, şiarı ile hayata baktığımız için mezhep imamları birbirinin talebesidir, ibaresini çok rahat kullandık. Gerçekten de ne Ebu Hanife ve ne de diğer mezhep imamlarında tekfir, taassup, bağnazlık kesinlikle göremezsiniz. Tüm mezhep imamları birbirine saygı göstermiştir. İmam Malik belki Ebu Hanife’nin dizi dibinde oturup tedris yapmamışsa da Hacca gelen İmam Ebu Hanife ile görüşmüş, iki imam birbirinden istifade etmişlerdir. (Geçen hafta İmam Malik İmam Ebu Hanife’nin talebesidir, derken hata yaptık. Meramımızı izah edemedik. Kastımız, birbirinden istifade ettikleriydi.)

Yine Allah rahmet etsin İmam Şafii der ki: Fıkıh konusunda herkes İmam Ebu Hanife’nin çocukları sayılır.’ İmam Şafii, İmam Ebu Hanife vefat eder etmez doğmuş, İmam Muhammed’den dersler almıştır. ‘İmam Muhammed’den aldığım derslerle bir deve yükü kitap yazdım’ diyerek İmam Ebu Hanife’nin talebesine duyduğu minneti dile getirmiştir.

Mezhepler, bu ümmetin zenginliğidir. Allah tüm Mezhep imamlarımıza rahmet etsin. Bizlere o mübarek insanlara karşı saygılı olmayı nasip etsin. Mezhep bağnazlığından, küfrün tarafını tutup ehli imanı ötelemekten hepimizi muhafaza etsin. Yaşanan siyasi ve sosyal olaylar insanların gerçek yüzlerini görmeyi sağlar. Hakka ram olmuş, Allah’a kul olmuş kullardan olma dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.