Midyat’ta çocukların Kur’an öğrenme sevinci

Mardin’in Midyat ilçesinde, “Camiler çocuk dolsun, ahlakı Kur’an olsun” sloganıyla başlayan yaz Kur’an kursları, binlerce çocuğun katılımıyla ilçenin tüm cami ve Kur’an kurslarında devam ediyor.

Sabah 09.30 gibi camilere koşan çocukların Kur’an öğrenme heyecanları, ebeveyn ve hocalarını gururlandırıyor.

İlk defa Kur’an öğrenmeye gelenler Elif Ba dan başlayarak Kur'an öğrenirken, Kur’an'ı öğrenenler ise bunu geliştirip tecvit öğreniyorlar. Bunun dışında ilmihal ve akaid gibi dini bilgiler kapsamında abdest, namaz, temizlik, adab-ı muaşeret, iman esasları, siyer gibi konular öğretiliyor. Her hafta başarılı olan ilk üç kişiye çeşitli ödüller verilirken, aktivite olarak halı sahada öğrenciler arası futbol müsabakaları düzenleniyor.

Bağlar Mahallesindeki Hacı Süleyman Demirdağ Camii'ne gelen yüze yakın öğrenci, Kur’an ve İslam’ın temel esaslarını öğrenmenin heyecan ve sevincini yaşıyorlar.

Duygularını İLKHA muhabiriyle paylaşan kurs hocaları ve öğrenciler, Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin en hayırlı ve kazançlı bir ibadet olduğunu ifade ettiler.

“Derse andımız olan Fatiha ile başlıyoruz”

Çocukların sayılarının fazla olması nedeniyle sürenin az olduğuna dikkat çeken cami İmam-Hatibi Mesut Cersel, “17 Haziran’da başlayan Kur’an kursları çok şükür yoğun bir şekilde devam ediyor. Maalesef süre azdır. Bu az vakti en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Sabahları andımız gibi fatihayı, tahiyyatı, kısa süreleri ve özellikle kelime-i şahadeti okumaya çalışıyoruz. Onlara abdesti öğretiyoruz. Tecvit dersi, günlük öykü anlatımı, projeksiyon yardımıyla dini çizgi filmler izlettiriyoruz. Halı sahaya götürüyoruz. Amacımız çocukların camiye daha iyi adapte olmalarını sağlamak. Camilerimiz çoğunlukla dolmaktadır.”

“Peygambersiz bir Kur’an eksik kalır”
Kur’an'ı öğretirken Hazreti Peygamberin ve ashabının hayatından kesitler aktardıklarını ve bunu aşıladıklarını ifade eden Cersel, Peygamberin anlatılmadığı bir Kur’an’ın eksik kalacağını söyledi.

Cersel, “Biz çocuklara Kur’an-ı Kerimin Peygamberimizin hayatıyla daha iyi anlaşılacağını aşılamaya çalışıyoruz. Çünkü özellikle zamanımızda sadece Kur’an diyenler vardır. Kur’an’dan başka bir şey kabul etmiyorlar. Bu da Peygamberimizi saf dışı bırakma uğraşıdır. Bizler özellikle Peygamberimizi vurgulayarak onun ve ashabının hayatından kesitler anlatıyoruz.”

Velilere tavsiyelerde bulunan Cersel son olarak şunları söyledi, “Çocuklar evde ödevlerini çalışırlarsa öğrendiklerini zihinlerinde daha iyi tutacaklardır. Burada görev velilere düşmektedir. Veliler biraz daha hassasiyetle davransalar, inşallah bu nesil çok güzel bir şekilde yetişecektir.”

“Çocuklarımıza güzel ahlakı ve cami sevgisini aşılıyoruz”

Kursa gelen çocuklara Kur’an dersi dışında güzel ahlakı ve cami sevgisini aşılamaya çalıştıklarını ifade eden Kur’an kursu hocası Muhammed Ali Ver, “Çocuklarımıza elimizden geldiğince Kur’an-ı Kerim öğretiyoruz. Özellikle ahlakları üzerinde ciddi etkiler bırakması açısından cami sevgisini aşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca ahlak ve edep konusunda eğitmeye çalışıyoruz. Kurstaki eğitimlerinden sonra çocukların davranışlarında çok olumlu gelişmeler oluyor. Anne ve babalarına karşı daha dikkatli oluyorlar mesela. Soru soruyorlar, anne babamıza şunu yapsak günah mıdır? diye… Camiye gelen çocukların sosyalleşmesi de kolay oluyor. Burada topluluk içerisinde yaşamayı öğreniyorlar. Bizim de bu konuda özel çalışmalarımız oluyor. Süremiz kısıtlı olmasına karşın elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hafta sonu tatillerini çıkardığımız zaman sadece 40 gün kalıyor. Bu da çok az bir süre. Bu süre uzarsa öğrencilerimize daha fazla faydalı olma imkânımız olur.”

“Çocuğumuzun okuluna verdiğimiz önemin fazlasını camiye verelim”
Velilere bazı öneri ve tavsiyelerde de bulunan Ver, “Velilerimiz nasıl ki çocuklarını her sabah kahvaltısını yaptırıp servislerle özenerek okullarına gönderiyorlar, aynı şekilde camilerimize de göndermeleri gerekiyor. Yani okula verdikleri önemi camiye de vermeleri gerekir.” şeklinde konuştu.

“Kur’an ahirette bizim kurtuluş yolumuz olacak”

Camiye gelen çocuklar da duygularını İLKHA ile paylaşarak, camide birçok şeyi öğrendiklerini ifade ederek Kur’an-ı Kerimin ahirette kendilerine kurtuluş vesilesi olacağını belirttiler.

Öğrencilerden Şehmus Doğan, “Burası çok güzel bir cami. Hocalarımız bizimle çok ilgileniyor. Çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Halı sahaya gidiyoruz. Güzel dini bilgiler veriliyor. Namaz nasıl kılınıyor anlatıyorlar. Kur’an ahlakı deyince cömertlik geliyor aklıma. Çünkü Kur’an vefayı ve dinimizi öğretiyor bize. Kur’an İslam âlemi için çok önemlidir. Kur’an bizim kurtuluş yolumuz olacak. Ahirette cennete gitmemizi sağlayacak. Sırat köprüsünden geçmemize yardımcı olacak. Herkes gelsin Kur’an öğrensin. Çünkü dinimizi öğrenmek için en büyük yardımcımız odur.” Rusya’dan tatil için için Midyat’ a gelen Enes Doğan da, “Ortamımız çok güzel. Kur’an'a geçmek için geldim.26’ıncı dersteyim . Kur’an'ı nasıl okumak lazım onu öğreniyorum.”

Camiye Kur’an öğrenmek için gelen çocuklardan Özcan İnan, Burak İşcan ve Seyfettin Gültekin de Kur’an öğrenmenin çok güzel bir duygu olduğunu, hırsızlık yapmanın ve yalan söylemenin çok kötü davranışlar olduğunu Kur’an’dan öğrendiklerini ifade ettiler.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar