PKK/PYD'nin zulümlerini yazdığı kitapla ortaya koydu

​Suriyeli tarih öğretmeni ve Gazeteci İbrahim Al-Habash, PKK/PYD-YPG’nin, kontrölü altında olan bölgelerde halkın dini ve maddi değerlerine savaş açtığını belirterek kitabında belgeleriyle bunları anlattığını belirtti.

Şanlıurfa’da yaşayan, Suriyeli Tarih Öğretmeni ve Gazeteci İbrahim Al-Habash, PYD’nin Suriye’de işlemiş olduğu hak ihlalleri ve insanlık suçlarını "The Crimes Of Democratic Union Party PYD In Syrıa" ( PYD’nin Suriye'de işlemiş olduğu suçlar) isimli kitapta anlattı.

Kitabın tanıtımı için bir Şanlıurfa’da bir otelde program düzenleyen Al-Habash, , PKK-PYD-YPG mahsul zamanı ile birlikte halkın tek geçim kaynağı olan tarım arazilerini ataşe verdiğini ve halkı göçe zorladığını ifade etti.

Al-Habash, ayrıca örgütün halkın dini değerlerine de savaş açtığına dikkat çekti.

Al-Habash, Arapça olarak yazdığı kitabı İngilizce’ye tercüme ettiğini, PYD-PKK-YPG'nin işlemiş olduğu suçları belgeleriyle ortaya koyduğunu ve bu belgeleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) sunacağını söyledi.

Al-Habash kitabında;  PYD’nin ortaya çıkışını, PKK ile olan ilişkisini, yaptığı katliamlarda ölenlerin isimleri, çocuk yaşta silahaltına aldığı kişilerin isimlerini ve dini mekânları karşı yaptığı saygısızlıkları anlatıyor.

Tanıtım toplantısının ardından İLKHA mikrofonlarına konuşan Al-Habash, PKK/PYD-YPG’nin yaptığı zulümlere değindi.

Al-Habash, "Hasekeli’yim,  Cebel Abdulaziz Bölgesindenim. Kitabı Arapça olarak yazdım daha sonra İngilizce’ye çevirdim. Bu kitap; PKK/PYD-YPG’nin işlemiş olduğu suçların bir kısmını belgeleyen bir çalışmadır. Fırat’ın doğusunda PKK/PYD-YPG’nin işlemiş oldukları suçları, toplu katliamları ve diğer suçları belgelemeye çalıştım. Özellikle çocukları silahaltına alma, köylerdeki evlerin yağmalanmasını, köy sakinlerini zorla köyden çıkarılması ve köyleri ataşe verme olaylarını anlattım.  PYD’nin,  Fırat’ın doğusunda;  Tel Rıfat, Münbiç, Tel Abyad ve Afrin bölgelerinde işlemiş olduğu suçları imkânlarımız oranında belgelemeye çalıştık." şeklinde konuştu.

"Onlarla kalemle, kamerayla ve sesimizle savaşmaya devam edeceğiz"

Al-Habash, kitabın içeriği ile ilgili sözlerine şöyle sürdürdü:

"PYD-PKK-YPG’nin, tutuklayıp cezaevine attığı ve kendisinden haber alınmayan kişilerin isimlerini de belgelendirdik. Özellikle PYD-PKK-YPG’nin saflarında savaşan ateş hattına attıkları çocukların isimlerini de bu kitapta andık. Özellikle Ortadoğu’da PKK ve PYD’nin ilişkilerini ve birbirlerine olan bağlılıklarını anlattık. Ortadoğu’yu nasıl cehenneme dönüştürdüklerini yazdım. Bu kitabımız PYD-PKK-YPG’nin genel olarak işledikleri suçların hepsini kapsamıyor, bir bölümünü kapsıyor. Çalışmalarım bu konuda devam edecek. Allah’ın izniyle diğer kitaplarımda bu zulümleri daha ayrıntılı anlatmaya çalışacağız. Bunların yüzünden binlerce, on binlerce kişi mağdur oldu. Halkımızın sesi olmaya, onların haklarını savunmaya devam edeceğiz. Biz ümitsizliğe kapılmayacağız. Onlarla kalemle, kamerayla ve sesimizle savaşmaya devam edeceğiz. Yayımlanmış olduğumuz bu kitap onların gerçek yüzünü ortaya çıkaracaktır. Batı, onların IŞİD ve teröre karşı savaştığını iddia ediyor.  Hâlbuki PYD-PKK-YPG terörün ta kendisidir. Her tarafta terör estiriyorlar." diye konuştu.

"PKK/PYD-YPG Suriye’yi bölmeye çalışıyor"

PKK/PYD-YPG’nin Suriye’de elinde tuttuğu bölgeler hakkında bilgi veren Al-Habash, "PYD-PKK-YPG, Kürdistan bölgesinde, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ismi altında çalışmalar yapıyor. Mahalli meclisler, özerk bölgeler ile tamamen Suriye’yi bölmeye çalışıp, özerk âdem-i merkeziyetçilik adı altında halkı yönetmeye çalışıyorlar. Rakka, Haseke, Kamışlı ve Deyrizor’un bir kısmında hâkimiyet sürdürdüklerini iddia ediyorlar ama Allah’ın izniyle bu uzun sürmeyecek. Onların şu an başında Şahin Cilo isminde biri var. Şahin Cilo, Kandil’in yönetim kadrosundadır." ifadelerini kullandı.

"Dini yok ederek bölgeyi dinsiz hale getirmeyi hedefliyorlar"

PKK/PYD-YPG’nin elinde tuttuğu bölgelerde halka kötü davrandığını ve dini değerlere savaş açtığına dikkat çeken Al-Habash, "PKK/PYD-YPG’nin, halka kötü davrandıklarının birçok delili var. Bunların hepsini ben burada söyleyemeyeceğim. Ekinlerin mahsul dönemidir. Bölgenin fakir halkının en çok muhtaç olduğu şey; tarlasını sürüp, ürünlerini satarak, geçimlerini sağlamak istiyorlar. Son zamanlarda PYD-PKK-YPG bu tarım arazilerini ateşe verdi. Halkı fakirleştirerek onları göçe zorluyor ya da kendilerine tabi olmaları için halkı sıkıştırıyor. Dine karşı saygısızlıkları ise; camileri yıkmaları, camiye girerek ayakkabıyla girmeleri ve dini sembolleri ayaklarının altına almaları ve dini yok ederek bölgeyi dinsiz hale getirmeyi hedefliyorlar." şeklinde konuştu.

"PYD, Esad güçlerine bağlı olarak benim çocuklarımı öldürdü"

PKK/PYD tarafından 2 çocuğu katledilen, bir çocuğu da kayıp olan ve örgütün yaptığı zulümleri  kitapta anlatan anne Meryem Şeyhani de yaptığı açıklamada, "Evlatlarımı PYD öldürdü. Çocuklarım Suriye olayları başladığı gibi sivil gösterilere katıldı. Esad’ın zulmüne karşı halk ayaklanması ile birlikte gösterilere katıldılar. PYD, Esad güçlerine bağlı olarak benim çocuklarımı öldürdü. Çocuklarım şehid düştükten sonra Özgür Suriye Ordusu beni Türkiye’ye gönderdi. 7 yıldır Şanlıurfa’dayım. Rejimin askerleri halka, 'Sizin Rabbiniz Beşar’dır!' diyor.  PYD ise halka, 'Sizin Rabbiniz Abdullah Öcalan’dır!' diyor. Benim diğer bir çocuğum ise 3 yıldır kayıptır. Kendisinden hiçbir haber alamıyoruz. Bunların hepsi günahkâr ve hepsi mücrimdirler. Onlara ne kadar kötü söz söylesem az gelir." şeklinde konuştu.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar