Abdullah TOPRAK

Abdullah TOPRAK

Mirilis Action Nedir Ne İşe Yarar?

Mirilis Action, kısaca HD kalitesinde görüntülü ve sesli kayıt yapmanızı sağlayan bir kayıt programıdır. Mirilis tarafından piyasaya sürülmüştür. Piyasada birçok ekran kaydetme programı vardır.  Action bunların en kaliteli olanlarından biridir. Peki Action ne işe yarar? Aslında bilgisayar ile uğraşan çoğu kişinin yeri geldiğince işine yarar. Mesela bir TV’nin yayınını görüntü ve ses dahil bilgisayar üzerinden kaydedebilirsiniz. Ya da birilerine bir şeyler göstermeniz, anlatmanız gerekecek ama bir türlü anlatamıyorsunuz. Bu durumda actionu kullanarak bilgisayardan video kaydı yaparak rahatlıkla anlatabilirsiniz. Ya da herhangi bir programlama dilinde görsel ders hazırlamak isteyebilirsiniz. Bu durumda mikrofonu aktif ederek rahatlıkla görsel ders hazırlayabilirsiniz. Şu an için Türkçe dil desteği yoktur ama İngilizce olarak rahatlıkla kullanılabilirsiniz.  Programın ayrıca ses kaydı ve fotoğraf çekme gibi özellikleri de mevcuttur. Yani isterseniz sadece sesi kaydeder ya da ekranın fotoğrafını çekebilirsiniz. Tabi bunları yapabilmek için kısa yol tuşları eklenmiştir. Bu kısa yol tuşlarını değiştirebilirsiniz. Video kayıt tuşu normalde F9’dur, bunu ayarlar kısmından istediğiniz herhangi bir tuş ile değiştirebilirsiniz. Ekranı video olarak kaydetmek için yani ekran üzerinde yaptığınız işlemleri video olarak kaydetmek için F9 tuşuna basarak avi formatında kaydetmeye başlayabilirsiniz. Kaydı durdurmak(bitirmek) için de F9 tuşuna basarak kaydı sonlandırabilirsiniz. Ekranda yaptığınız her şeyi istisnasız kaydeder. Oyunlardan herhangi bir kareyi kaydetmek isterseniz yine aynı şekilde rahatlıkla kaydedebilirsiniz.  Sadece sesi kaydetmek istiyorsanız programı açtıktan sonra F10 tuşuna basmanız yeterlidir. Kaydı bitirmek için tekrardan F10 tuşuna basmanız gerekiyor. Ekranı fotoğraf olarak kaydetmek için F12 tuşuna basmanız gerekiyor. Fotoğrafları; BMP, PNG, JPEG formatında kaydedebilirsiniz. Normalde çektiniz videolar; videolar kısmında Action adında otomatik oluşturulan bir dosyaya kaydedilir, ses kaydı; müzik kısmında otomatik oluşturulan Action adında bir dosyaya kaydedilir, fotoğraflar; fotoğraflar kısmında Action adında otomatik oluşturulan bir dosyaya kaydedilir.  Bu yolları değiştirebilirsiniz. Ayarlar kısmından tek tek hepsini masaüstüne kaydedilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ya da nereye kaydedilmesini istiyorsanız orayı seçerek istediğiniz yere kaydedebilirsiniz.  Video kayıt yaparken normalde ekranın tamamını kaydeder. Bunun boyutunu istediğiniz şekilde ayarlayıp kaydedebilirsiniz. Yani çekmek istediğiniz kısım 480*360 ise boyutunu ayarlayıp tam çekilmesini istediğiniz kısmın üstüne getirip kayda başlayabilirsiniz. Video kaydı esnasında bilgisayar üzerinde yapacağınız her şey kaydedileceği için herhangi bir internet sayfası açarsanız orayı da kaydeder. Yani eğer bir tv programını kaydediyorsanız  başka bir işlem yapamazsınız.

Önceki sürümlerinde büyük bir eksiklik vardı. Normal video oynatıcıların oynatamadığı bir formatta kayıt yapıyordu. Siz daha sonra programdaki bir özellik aracılığıyla MP4 formatına çeviriyordunuz. Şimdi direk avi formatında kaydediyor. İsterseniz yine avi formatını da MP4 formatına çevirebilirsiniz. Çektiğiniz videoyu MP4 formatına çevirirken yüksek kalite, normal kalite, düşük kalite şeklinde boyutunu da ayarlayarak kaydedebilirsiniz.

Program açıkken sağ üstte mavi sayıyla yazılmış bir şeyler çıkar. Kayda başlayınca renk değiştirerek kırmızı olur. O sayılar video kaydı yaparken normalde görünür, ayarlar kısmından üstte sağa, sola, ortaya getirebilirsiniz aynı şekilde altta sağa, sola, ortaya getirebilirsiniz. Ya da kayıt esnasında hiç görünmesini istemiyorsanız sağ üstteki ayarlar düğmesi tıklandıktan sonra monitöre benzer kısım tıklanır, tiklerin her ikisi de tıklanır, böylece video kaydı esnasında o sayılar görünmez.
General settings ( genel ayarlar) kısmından dili değiştirebilirsiniz. Kayıt esnasında programın minimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik güncellemeye izin verebilir ya da otomatik güncellemeyi kapatırsınız. Program normalde kişisel kullanıcılar için 29,95 dolara satılıyor. 30 günlük deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.