Selahaddin YILDIRIM

Selahaddin YILDIRIM

Mısır: Karanlık Bir Meçhule Doğru..

Geçen haftaki yazımızda “Mısır nereye gidiyor?” diye sormuş ve gidişatın iyi olmadığını ifade etmiştik. Çarşamba günü Abdulfettah el Sisi, asker ve sivillerden oluşan cuntasını topladı ve askeri darbe kararını açıkladı. Halkın özgür oyları ile seçilmiş bir Cumhurbaşkanına darbe kararı Mısır’daki krize bir çözüm olacak mı? Kesinlikle hayır. Ordunun bu kararı, Mısır’da hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi daha tehlikeli bir sürecin de tetikleyicisi olacaktır. Nitekim askeri cuntanın kararını açıklamasından sonra, Muhammed Mursi ve İhvan’dan kimi yetkililer bunu kabul etmeyeceklerini açıkladılar, hatta bunun için savaşıp canlarını vermeye de hazır oldukları mealinde ifadeler kullandılar.


Görünen o ki Arap dünyasının en büyük ve güçlü ülkesi Mısır’ı çok karanlık günler bekliyor. Seçildiği günden beri Mursi’yi hazmedemeyen dış odaklar ile eski rejimin kalıntıları el ele vererek ülkeyi istikrarsızlaştırdılar. Bununla da yetinmeyip Mısır’ı bir Cezayir veya Suriye durumuna getirecek adımı da attılar. Evet askeri darbe Mısır’ı çok karanlık bir döneme atmıştır. Bu bir karşı devrimdir ve kesinlikle siyonist bir plandır. Katılımcıları arasında Ezher Şeyhi’nin de bulunduğu sinsi bir israil planı... Çünkü Mısır gibi bir ülkede, İhvan gibi bir hareketin iktidar olması demek, israil ve Amerikan planlarının altüst olması demektir. Büyük şeytan için önemli olan israil’in güvenliğidir.

Bunu sağlamanın yegane yolu da bölgede istikrarlı tek bir İslam ülkesi bırakmamaktır. Irak, Suriye, Libya, Mısır ve Türkiye... Türkiye’deki Gezi Parkı olayları ile Mursi’nin idaresine karşı girişilen bu komplo aynı tezgahın ürünüdür. Mısır’da Mursi’ye yapılan darbeye kimlerin sevindiğine bakılınca işin aslı daha bir iyi fark edilir.Türk solu Mısır’da askeri darbe kararı açıklanmadan günler önce zil takıp oynamaya başladı. İki yıldan beri ülkesini israil’in planları hedefinde yakıp yıkan Beşşar’ın keyfine diyecek yok. Mısırdaki askeri darbenin kendisine yarayacağını biliyor çünkü. İsrail, Beşşar, Amerika ve zengin Arap şeyhleri aynı sevinci ortaklaşa yaşıyorlar.


Peki, önümüzdeki günlerde oluşacak muhtemel gelişmeler neler olabilir? İhvan ve İslami kesimler nasıl bir tepki geliştirebilirler? Muhammed Mursi’nin askeri cunta kararını tanımadığını açıklaması haklı olmakla beraber bunun bir çatışmaya varmamasını diliyoruz. Çünkü çatışma ortamı, ne İhvan ne de Mısır için hayırlı sonuçlar getirmeyecektir. Ancak muhalif cephe cinnet hali yaşıyor. Mursi’nin kanını içseler bile sakinleşecek gibi değiller. Bundan sonraki günlerde Mursi’nin yargılanıp idam edilmesi için gösteri yapsalar hiç şaşmayınız.


Mısır’ın da bir Irak ve Suriye olmasını hiç bir akl-ı selim sahibi istemez. Ancak bu saatten sonra, İhvan ve diğer İslami grupların çatışma ortamına çekilme senaryoları devreye girecektir. Büyük bir ihtimal ile tutuklamalar gerçekleşecek, Mursi’nin yargılanması ve hatta idama mahkum edilmesi ihtimali olacaktır. Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda silahlı çatışmaların yaşanmasından endişe duyuyoruz. Böylesi bir durumda ordunun bölünme tehlikesi de uzak bir ihtimal değildir.


İhvan ve Mursi’nin siyasi mücadele yolunu kapatma girişimleri olacaktır. Çünkü aksi durumda, altı ay sonra yapılacağı söylenen seçimlerde değişen bir durum olmayacaktır. Seçimlere katılacak bir İhvan, belki mağdur edilmiş olarak daha fazla oy alarak yine iktidara gelecektir. İhvan’ın seçime girmesinin engellenmesi Mısır’ı bir iç savaşa götürmeye aday görünüyor. Dileriz, bütün bu ihtimaller gerçekleşmez. Dileriz, Mursi ve İhvan hareketi Allah’ın yardımı gelene dek sabırla mücadeleye devam ederler.Mısır için askeri darbe kötü oldu, ancak bunun daha büyük kötülük demek olan bir iç savaşa götürmemesi için dua edelim.


İlahi kader İslami mücadele yürüten herkesi çetin bir şekilde sınıyor. Üstad’ın ifadesiyle “Cennet ucuz olmadığı gibi cehennem de lüzumsuz değildir.” “Her şerde bir hayır var” esasını da unutmamak gerekir. Mısır’da İhvan kardeşlerimizin içinde olduğu sıkıntıyı paylaşıyor ve Allah’tan sabır ve yardım diliyoruz. Rabbim cümlemize Mısır toprakları üzerinde yaşamış Musa ve Yusuf peygamberlerin sabırlarını versin.
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.