Mısır'da idamlar durdurulmalıdır

Mısır'da idamlar durdurulmalıdır

Anadolu Gençlik Derneği Şanlıurfa Şubesi, düzenlemiş olduğu basın açıklamasıyla darbeci Sisi'nin Mısır'ı açık bir cezaevine dönüştürdüğü belirtilerek, Mısır'daki idamların bir an önce durdurulması gerektiğini vurguladı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa Şubesi, Mısır'da 9 İhvan üyesinin darbeci Sisi tarafından idam edilmesine tepki göstermek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Dernek binasında düzenlenen basın açıklamasını AGD Şanlıurfa Şube Başkanı Fevzi Çelik okudu.

Mısır'da idam edilen 9 Müslümanın acısını taşıdıklarını belirten Çelik, "Bundan 4 yıl önce 2015 Yılında Mısır'ın Başkenti Kahire'de bombalı bir saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Hişam Berekat'ın ölümüne sebep oldukları suçlamasıyla yargılanan Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi 9 kişinin idam edilmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığı içerisindeyiz. Mısır'daki yapılan idamlar Mısır mahkemeleri tarafından adil bir biçimde verilmiş kararlar değildir. Bu kararlar tamamen siyasi amaçla verilmiştir. İçimizi yakan bu olay karşısında bizi daha da dehşete düşüren vaka ise İslam ülkeleri yöneticilerinin ses çıkarmamasıdır." ifadelerini kullandı.

"Batı 'İnsan Hakları' ve 'Adalet' kavramlarını kendi işlerine geldiği gibi kullanmaya devam etmektedir"

Darbeci Sisi tarafından verilen idam cezalarına sessiz kalınmasını eleştiren Çelik, "Mısır'da seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrildiği 2013 darbesinden bu yana yüzlerce kişi idam cezasına çarptırılmıştır. İdama çarptırılanların çoğu Mursi'yi destekleyen Müslüman Kardeşler üyesi ve Müslüman Kardeşlerle bağlantısı olan Mısırlılardır. Üst Mahkeme bu cezaların bir kısmını iptal etse de yıl içerisinde Mısır'da 15 kişi idam edilmiştir. Yapılan son infaz gösterdi ki, darbeci Sisi'nin ölüm cezasını kullanması tam bir insan hakları krizi halini almıştır. Verilen karar ve yapılan idam karşısında Batı bir kez daha insanlık suçu işlenmesine göz yummuştur. Bu süreçte Batı 'İnsan Hakları' ve 'Adalet' kavramlarını kendi işlerine geldiği gibi anlamaya ve kullanmaya devam etmektedir. AB, idama karşı olmalarına rağmen idam kararlarından sonra Mısır Yönetimine karşı sessiz kalmıştır." dedi.

"Sisi kendisine muhalif olan herkes için Mısır'ı açık cezaevini haline getirmiştir"

Mısır parlamentosunun almış olduğu kararın kabul edilmesi durumunda Sisi'nin 2034 yılına kadar iktidarını koruyacağına dikkat çeken Çelik, "Mısır Parlamentosu, anayasada bulunan cumhurbaşkanlığı dönem sınırlamasıyla ilgili maddenin kaldırılması için sunulan önergeyi geçtiğimiz haftalarda kabul etti. Ramazan ayından önce halk oylamasına sunulacak olan maddenin kabul edilmesi durumunda Sisi yönetimi, 2034 yılına kadar ülkenin başında kalmaya devam edecektir. Bu süreçten sonra darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir. Kendisine muhalif olan herkes için Mısır'ı açık cezaevini haline getirmiştir, getirmeye devam edecektir." diye konuştu.

"Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır"

Basın açıklamasının devamında, Müslümanlar olarak tüm dünyada barış ve huzurun egemen olmasını istediklerini ifade eden Çelik, "İslam ülkeleri ve Müslüman topluluklar hem İslam coğrafyasında hem de tüm dünyada barış ve huzurun birlikte hareket edebilecekleri bir zeminin oluşmasından geçtiğini görmelidirler. Kuklalara karşı hamasete dayalı söylemler geliştirip kuklacılara teslim olunarak gidilen yolda duvara toslamak kaçınılmazdır. Biz bu coğrafyada hak ve adalet ekseninde tüm farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bu coğrafyada Müslüman ya da gayrimüslim kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. Biz bu coğrafyada insanların hak ve hukukları gözetilmesini, kimseye ikinci sınıf muamele yapılmamasını istiyoruz. Baskıcı totaliter rejimler Mısır'ı ve İslam coğrafyasını bir yere götürmez. Mısır hem İslam coğrafyasında hem de dünyada idamlarla prestiji hızla aşağı düşmektedir." şeklinde konuştu.

"Mısır'da idamlar durdurulmalıdır"

Suriye, Irak, Mısır, Yemen ve birçok İslam ülkesinde yaşanan sıkıntıların ardında emperyalizmin olduğuna dikkat çeken Çelik, "Irkçı emperyalizm, bölgeyi neredeyse bütün uluslararası haber ajanslarında etnik ve mezhepsel adlandırmalar ile tasnif eden, tasnifte işine geldiğinde etnik yapıyı, işine geldiğinde mezhep farklılığını kullanan yapıdır. Bölge insanlarının emperyalizme karşı ortak bir tavır sergilemesini önleyebilmek için her dönemde ırkçılığı ve mezhepçiliği körüklemişler, provakatif olaylarla bölge insanını birbirine düşürmüşlerdir. Mısır'da idamlar durdurulmalıdır. İnsan haklarına ve adil yargılamaya riayet edilmelidir." ifadelerini kullandı.

"Bu zulümler bir gün muhakkak dinecek ve adil bir nizam tesis edilecektir"

Basın açıklamasının sonunda zaferin yakın olduğuna ve güzel akıbetin muttakilerin olacağına değinen Çelik, şunları söyledi:

"Mısır'da zulümler bir an önce dinmeli. Başta Mursi olmak üzere bütün mazlum kardeşlerimiz zindanlardan çıkarılmalıdır. İslam coğrafyasıyla aralarındaki sıkıntıları gidermek yönünde adımlar atılmalıdır. Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler, İslam ülkeleri liderlerini, İslam İşbirliği Teşkilatını ve D8'i bu konuda toplanıp kararlar alarak, fiili adımlar atmalarını talep ediyoruz. Bu zulümler bir gün muhakkak dinecek ve adil bir nizam tesis edilecektir. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır. Muhakkak ki akıbet muttakilerin olacaktır."

İLKHA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler