1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Mobil çocuk hizmet birimleri" binlerce çocuğa destek oldu
"Mobil çocuk hizmet birimleri" binlerce çocuğa destek oldu

"Mobil çocuk hizmet birimleri" binlerce çocuğa destek oldu

​Bakan Selçuk, "Mobil Çocuk Hizmet Birimleri"nin okul ve aile ziyaretleri kapsamındaki 49 bin 49 görüşme sonrası 107 çocuk için bakım, 751'i için danışmanlık, 312'si için sağlık, 665'i için de eğitim tedbiri kararı talep edildiğini bildirdi.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2019'da okul devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocukların belirlenerek erken müdahalelerin yapılabilmesi amacıyla Türkiye genelinde Mobil Çocuk Hizmet Birimlerini devreye aldı.

Cumhurbaşkanlığının üçüncü 100 Günlük İcraat Programı kapsamında 81 ilde yaygınlaştırılan ve dezavantajlı bölgelerdeki okullarda faaliyet yürüten Mobil Çocuk Hizmet Birimlerinin İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile iş birliğinde yürütülüyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlerı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, eşleştirilen 3 bin 500 okulda 14 bin çocuğun hayatına dokunan Mobil Çocuk Hizmet Birimlerinin şu ana kadar yürüttüğü çalışmaların detaylarını anlattı.

"Toplam 49 bin 49 görüşme gerçekleştirildi"

Bu okulların, risk grubunda olduğu değerlendirilen çocukların tespiti için 5 bin 784 kez ziyaret edildiğini belirten Bakan Selçuk, "Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimlerimiz, okul ve aile ziyaretlerinde, 20 bin 707'si çocuklar, 13 bin 372'si aileler, 4 bin 973'ü rehberlik servisleri, 4 bin 882'si de sınıf öğretmenleriyle yapılan 49 bin 49 görüşme gerçekleştirdi." diye konuştu.

"Mobil çocuk hizmet birimlerinin sayısı artırılacak"

Bakan Selçuk, Mobil Çocuk Hizmet Birimlerinin sayısının 166'ya ulaştığını anımsatarak, şu bilgileri paylaştı:

"Uzmanlarımız, çocuklar, aileleri ve okullarında yapılan görüşmeler sonucunda, risk altındaki çocuklarımız için en uygun tedbirlerin alınmasını sağladı. Bu kapsamda çeşitli nedenlerle okul devamsızlığı olan ve sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan 14 bin çocuğumuz için koruyucu ve destekleyici tedbirleri aldık. Okul devamsızlığı olan çocuklarımız gün gün takip edilerek okullarında devam etmeleri sağlandı. Ayrıca sosyo-ekonomik desteğe ihtiyaç duyan çocuklarımız için de gerekli işlemler yapıldı.

Bir çocuğun hayatına dokunulduğunda aslında sadece çocuğa değil ailesinin hayatına da dokunulduğunu belirten Selçuk, Aldıkları sonuçlardan memnun olduklarını, Mobil Çocuk Hizmet Birimlerimizin sayısını artırarak çalışmalarına hız vereceklerini ifade etti.

"5 binden fazla çocuk sanat ve spora yönlendirildi"

Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimlerinin risk altında olduğu saptanan çocuklarla ilgili çalışmalarının sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Selçuk, "Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimlerimizin yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 107 çocuğumuz hakkında bakım, 751 çocuğumuz hakkında danışmanlık, 312 çocuğumuz hakkında sağlık, 665 çocuğumuz hakkında da eğitim tedbiri kararı talep edildi. 5 bin 72 çocuğumuz sanat, spor ve sosyal faaliyetlere yönlendirildi. Ayrıca 3 bin 672 çocuğumuzun Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamına alınması sağlandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de 1070 kişiye ekonomik destek verildi." ifadelerini kullandı.

Birimlerin yürüttüğü görüşmeler sonucunda ayrıca 82 çocuk ile ilgili adli makamlara bildirimde bulunulduğunu aktaran Selçuk, 382 çocuğun ise düzenli takiplerinin yapılması amacıyla "Çocuklar Güvende Programı" kapsamına alındığını söyledi.

Selçuk, Mobil Çocuk Sosyal Hizmet Birimlerince 1876 aileye danışmanlık hizmeti verildiğini ifade ederek 10 bin 369 ailenin ise ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, İŞKUR, il sağlık müdürlükleri, yerel yönetimler gibi kamu kurum ve kuruluşlarına yönlendirildiğini kaydetti.

"Çocukların okul ve aile ortamında takibi yapılıyor"

Bakanlıkça oluşturulan Mobil Sosyal Hizmet Birimleri, eşleştiği okullarda rehberlik servisi, okul yönetimi ve sınıf öğretmeni ile görüşüyor.

Bu görüşmelerle okula devamsızlığı olan, ihmal veya istismara uğrama, suça yönelme riski bulunan veya sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyan çocuklar tespit ediliyor.

Bu çocukların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik aileleriyle de görüşen uzmanlar, süreç sonunda destek mekanizmalarını uygulamaya alıyor.

Mağduriyeti giderilen çocuklar, benzer sıkıntıların tekrarlanmaması, çocuğun gelişiminin izlenmesi amacıyla aile ve okul ortamında düzenli takip ediliyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.