Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Muhteşem Batman`dan Diyarbakır Zirvesine

Aslında her yerde ihtişam vardı bu sene, sadece Batman’da değil. Kelimenin tam anlamıyla Van Muhteşemdi, Adana muhteşemdi, Mersin muhteşemdi, Ergani tam muhteşemdi, her yer muhteşemdi. Şanlıurfa bir başkaydı, Gaziantep nihayet meydanlara taşmıştı.

Daha önce hiç yapılmayan yerlerde yapılıyordu bu yıl. Akdeniz, Ege ve birçok bölgede nice teklifler yerine getirilemediğinden dolayı da çok üzgünüz.

Geçtiğimiz Pazar günü Batman ciddi anlamda bir bayram yaşadı. Bayramdan da öte, her bir ferdin salih amel işleyerek bizzat katıldığı bir bayram, her bir insanın sevinçle iştirak ettiği bir bayram.

Bir gün öncesinden üşenmeden miting alanını ölçtüm, insanların tıklım tıklım doldurduğu alan en azından yetmiş bin metre kare idi, caddelere ve parklara taşanlar bunun dışında. Yani en azından üç yüz bin insan vardı ve bu insanlar miting başlamadan saatler öncesi gelmeye başladılar ve sonuna kadar hiç ayrılmadılar.

Batman, ihtişamına her sene yeni şeyler ekliyor, daha da önemlisi, Peygamber Sevdası kökleşiyor, yetkililere yeni yeni adımlar attırıyordu.

Batman Kutlu Doğum etkinliği aynı zamanda ideal Müslüman Bayan tipini de ortaya koymaktadır.

Her şey sadece o miting gününden ibaret de değil. Günler öncesinden herkesin elinde bir zikirmatik, günlerdir gönderilen milyonlarca salatü selamlar, okunan tevhidler, zikir ve Kur’an tilavetleri… Söyleyin Allah aşkına, tarihin hangi döneminde böyle bir şey olmuştur?

Binlerce gencin katılımıyla gerçekleşen Siyret yarışması, bu yarışma için günlerdir ders çalışan gençlik… Ve bütün bunların ülke geneline yayılması…

Rabbim, Batman’ın Rasûlullah’a (s.a.v) olan bu sevdasını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

Üçüncü bir bayram gibi

Kutlu Doğum etkinlikleri özellikle Doğu ve Güneydoğunun bütün köylerini baştan sona sarmış durumda. Yakın zamanda etkinlik yapılmayan köy kalmayacak gibi. Kendileri yapamasa da, en yakınlarında yapılan Mevlüd etkinliğine katılmaktadırlar.

Bu arada artık köylerde, kentlerde Ramazan ve Kurban bayramlarından sonra üçüncü bir bayram olma yolundadır.

Bayram bekler gibi Kutlu Doğumu bekliyorlar, çocuklar ve gençler, özellikle genç kızlar bayrama hazırlanır gibi Kutlu Doğuma hazırlanıyorlar. Artık özel elbiseleri, tevhid bayrakları ve başlarına bağladıkları tevhid bandajları var. Etkinlik alanına birlikte gidecekleri ekipleri hazır. Sonra, etkinlikleri sadece geriden izleyen birileri olmak da istemiyorlar, bir görev üstleniyorlar.

Lütfen hiç kimse Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz için düzenlenen bu mevlüd etkinliklerini basit bir şey olarak görmesin, dudak bükmesin.

Tarihin hiçbir döneminde İslam adına yapılan etkinlikler bu şekilde köylere belki inememiştir.

Unutmayalım ki Tevhidî düşünceye sahip Müslümanların bu ülkede varıp tökezlediği en büyük handikap, halka inememek, köylere ulaşamamaktır. Hatta halkı ve köylüyü aklından bile geçirmemişlerdir.

Peygamber Aleyhisselam vasıtasıyla halka inmekten daha sağlıklı ve sahih bir yol ne olabilirdi?

Ve Peygamber Sevdası bu Pazar günü inşallah Diyarbakır’da zirve yapacak. Diyarbakır, üçüncü bayramı için hazırlanıyor. Bütün gençler ve çocuklar Ramazan Bayramını bekler gibi, Kurban Bayramını bekler gibi Kutlu Doğum Mevlüd etkinliğini beklemektedir.

Diyarbakır dışındaki çok büyük bir kesim de Pazar gününü beklemektedir. Bakmayın siz onların görmezlikten geldiklerine, bakmayın medyalarında ısrarla yayınlamadıklarına.

Biz herkesi bu Pazar günü Diyarbakır İstasyon Meydanına bekliyoruz.

Doğruhaber Gazetesi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.