MÜSİAD Genel Başkanı Kaan: İşverenlerimiz elini taşın altına koyacağına inancımız tamdır

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan: İşverenlerimiz elini taşın altına koyacağına inancımız tamdır

Coronavirus salgınından dolayı meydana gelmesi muhtemel istihdam kaybına ilişkin açıklamada bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, iş dünyasına istihdama devam etmeleri çağrısında bulundu.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs salgınından ülkeyi sosyal, toplumsal ve ekonomik etkilerinden korumak için olağanüstü bir çaba ortaya koyulduğunu hatırlatan Kaan, MÜSİAD bünyesinde faaliyet gösteren işletmelerin zarar etmemesi için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizerek istihdama devam çağrısı yaptı.

Kaan, “Türkiye’nin küresel ölçekte en yaygın ve en güçlü sermaye platformu olarak, 11 bini aşkın üyemiz ve 60 bine yakın işletmemizle bu noktada devletimize en üst seviyede destek verebilmek üzere iş başındayız. Kısa ve uzun vadede dünya ekonomisine etkileri kaçınılmaz olan ve yeni bir dünya düzeni oluşturması öngörülen bu ‘Pandemi’nin, Türkiye açısından en büyük endişe noktalarından biri, işletmelerin iş kaybına paralel olarak ortaya çıkması muhtemel istihdam kaybının olmasıdır. Bizler, kurulduğumuz günden bu yana yalnız para kazanmayı değil, ülkemizin menfaatlerini ve ülke insanımızın refahını önceleyen bir yapı olarak, MÜSİAD çatısı altında faaliyet gösteren işletmelerimizde bu noktada negatif bir gelişme ortaya çıkmaması için elimizden geleni yapacağımız. Bünyemizde bir istihdam kaybı yaşanmayacağına dair üyelerimize ve iş dünyamıza istihdama devam çağrısı yapıyoruz.” dedi.

“İstihdam paketi etkili olacak”

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi kapsamında işverenlere sağlanan muhtasar ve KDV ile SGK primi ötelemesi, asgari ücret desteği, esnek çalışma koşulları ve telafi çalışma süresine ilişkin sağlanan diğer kolaylıkların mevcut istihdam oranının korunması noktasında etkili olacağına inandıklarını belirten Kaan, şunları söyledi:

“Geçmiş İstihdam Seferberliği uygulamalarında olduğu gibi, istihdamı korumak ve böylece milli ekonomimizin en az hasarla bu süreçten çıkması adına bütün işverenlerimizin elini taşın altına koyacağına olan inancımız tamdır. Bu birlik ve beraberlik ruhu ile 2019 yılsonu itibariyle yüzde 13,7 seviyesinde olan işsizlik oranının, 2020 yılı sonu itibariyle YEP kapsamında hedeflenen yüzde 11,8’e yakınsayacağını temenni ediyoruz. Bu vesile ile iş dünyamızın önde gelen temsilcilerine istihdam kaybının yaşanmaması adına bir çağrıda bulunuyoruz. Bu süreçte birleştirici tutumuyla milletimizin tek vücut halinde hareket etmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bütün bakanlıklarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.”

İLKHA


MÜSİAD Genel Başkanı Kaan: İşverenlerimiz elini taşın altına koyacağına inancımız tamdır

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler