1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orgeneral Akar, Afrin operasyonunu havadan denetledi
Orgeneral Akar, Afrin operasyonunu havadan denetledi

Orgeneral Akar, Afrin operasyonunu havadan denetledi

​Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla birlikte Suriye’nin kuzeyinde harekâta katılan Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının faaliyetlerini Havadan İhbar Kontrol uçağından denetledi.

A+A-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte Suriye’nin kuzeyinde harekâta katılan Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının faaliyetlerini Havadan İhbar Kontrol uçağından denetlediği belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Akar'ın; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile birlikte Havadan İhbar Kontrol uçağından Suriye’nin kuzeyinde harekâta katılan Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının faaliyetlerini denetlediği, bölgedeki komutanlardan icra edilen faaliyetler hakkında bilgi aldığı ve gerekli direktifleri verdiği belirtildi.

Açıklamada ardından Orgeneral Akarın; kuvvet komutanları ile birlikte Havadan İhbar Kontrol uçağı ile Ege bölgesine intikal ettiği, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki hava sahası kontrol faaliyetleri ile bölgede görev yapan Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının çalışmalarını denetlediği bölgedeki komutanlardan icra edilen faaliyetler hakkında bilgi aldığı ve gerekli direktifleri verdiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında, "Orgeneral Akar bilahare, Kuvvet Komutanları ile birlikte İzmir’e intikal etmiş, buradaki Deniz Kuvvetleri Gözetleme Koordinasyon Merkezi (GKM)’nde modern tespit, teşhis ve komuta kontrol sistemleri vasıtasıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca bölgede icra edilen faaliyetler hakkında brifing almıştır. Orgeneral AKAR, burada da denizdeki birlik komutanları ile görüşerek direktif ve emirlerini vermiştir. Daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi AKAR; Kuvvet Komutanları ile birlikte Ege Ordu Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunmuştur." denildi.

Açıklamada, Orgeneral Akar'ın, bölgedeki inceleme ve denetlemeleri esnasında şu konuşmalara yer verdiği kaydedildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından doğu ve güneydoğuda terörle mücadele harekâtına azim ve kararlılıkla devam edilirken aynı zamanda Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki tüm terör örgütlerine karşı mücadele de başarıyla yürütülüyor.  Zeytin Dalı Harekâtının ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde icra ediliyor. Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yok ve harekât Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak gerçekleştiriliyor. Harekâtın temel amacı bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını müteakip, ülkelerinden zorla çıkarılan Suriyeli kardeşlerimizin kendi evlerine dönmelerinin temin edilmesidir. Söz konusu harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçlerin hedef alınıyor. Sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösteriliyor."

Orgeneral Akar'ın, TSK'nın Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki hak ve menfaatlerinin korunması konusunda da kararlı olduğunun aktarıldığı açıklamada, Akar'ın, Ege Denizi’nin bir barış, dostluk ve işbirliği denizi olması için her türlü çabanın gösterildiğini, Ege’de mevcut sorunların iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözüme kavuşturulmasının içtenlikle istendiğini vurguladığı belirtildi.

Açıklamada Akar'ın bununla birlikte TSK'nın, Türkiye'deki tüm denizlerde, ülkenin ve milletin uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerinin korunması konusunda da kararlı olduğuna dikkat çektiği kaydedildi.

Açıklamanın sonunda Orgeneral Akar'ın, inceleme ve denetlemeleri esnasında TSK personeline başarıyla yürüttükleri faaliyetler için teşekkür ettiği ve müteakip görevlerinde başarılar dilediği belirtildi. (İLKHA)



















HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.