1. YAZARLAR

  2. Mehmet GÖKTAŞ

  3. Oruç tamamdır, siz namaza bakın
Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Oruç tamamdır, siz namaza bakın

A+A-

Ramazan ayında insanların oruç tutmaları için teşvikte bulunduğumu hiç hatırlamıyorum. Belki orucun kalitesine ve seviyesine yönelik yazdıklarımız, konuştuklarımız oluyor. Öyle ya, madem oruç tutuyoruz, orucumuzdan bir randıman alalım, oruç bizi yüceltsin, takva sahibi yapsın, Rabbimize karşı samimiyetimizi artırsın. İnsan sadece bedeniyle değil, kalbiyle, ruhuyla birlikte insandır. O halde bedeniyle birlikte kalbine ve ruhuna da oruç tutturmalıdır. Oruca genellikle bu açıdan yaklaşırız.

Yani oruç tutmaları için çevremdeki insanlara davet ve tebliğde bulunmadım. Çünkü buna gerek yok, insanlar oruç tutuyorlar. Hatta kendilerine oruç farz olmayan nice insan, çocuk, yaşlı, hasta oruç tutmaktadır, bizim bu konuda yorulmamıza gerek yok.

Kurban da öyledir. Eğer farkındaysanız bu ülkede nice insan kendilerine kurban vacip olmadığı halde kendilerini zorlayarak kurban kesmektedir.

Yazımızın başlığına dönelim. Oruç tamamdır, siz namaza bakın. Siz insanları namaza çağırın, namaza teşvik için yazın, konuşun, çırpının.

Hastalar hariç siz hiç namaz kıldığı halde oruç tutmayan birisine rastladınız mı?

Veya birisi için; “şu adam namazının yanına bir de orucunu eklese” dediğiniz oldu mu?

Ama bunun zıddını çokça görüyorsunuzdur öyle değil mi? Yani oruç tuttuğu halde namaz kılmayanlarımız oldukça fazladır. Veya sadece ramazanda namaz kılanlarımız.

Namaz için çırpınmalıyız. Ramazanın manevi atmosferinden destek alarak insanımıza namazı kazandırmalıyız.

Oruç dâhil olmak üzere bütün ibadetlerin bir takım şartları vardır. Yani her zaman yerine getirmek mümkün olmayabilir. Zenginseniz zekât verirsiniz, hem de sahip olduğunuz malın üzerinde bir yıl geçmelidir. Ömürde bir defa hacca gideceksiniz, hasta değilseniz, yol emniyeti vs. varsa.

Fakat namazın hiç bir engeli yoktur. Kılmamak için ya ölü olacaksınız ya da deli.

Namaz üzerinde yoğunlaşalım. Hem kendimiz hem etrafımızdakiler için. Kendimiz namaza kalkarken mutlaka bir yolunu bulup birlikte olduğumuz insanları namaza kaldıralım.

Allah'ın izniyle namaz kıldırmayı başardığımız insanlar diğer ibadetleri çok kolay yerine getireceklerdir.

Buna vesile olmak ne güzel bir kazanç!

Ramazanda sadece oruç sevabı değil, bunun yanında bir kardeşimizi namaza başlatmış olmanın mükâfatını elde etmeye bakalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.