ÖTV’nin kalkmasıyla piyasada hareketlilik bekliyoruz

Otomotiv sektör temsilcileri, ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesiyle sektörün daha rahat nefes almasını beklediklerini söylediler.

30 Haziran'da sona eren sıfır otomobil alımında ÖTV indirimi uygulaması ve döviz kurundaki artış nedeniyle motorlu araç satıcılarının zor günler geçirdiğini belirten sektör temsilcileri, ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesiyle sektörün daha rahat nefes almasını beklediklerini söylediler.

Sıfır otomobil satışlarını artırmak için uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi, ikinci el motorlu araç satıcılarını ve oto piyasasını durma noktasına getirdiğini belirten Gaziantep Otomobil Alım-Satım Komisyoncuları Derneği Başkanı Ömer Kara, ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesiyle sektörde bir hareketliliğin kısmen de olsa başladığını söyledi.

ÖTV indiriminin sona ermesiyle birlikte ikinci el araç pazarının olumlu tepki verdiğini ifade eden Kara, sıfır araçların bundan sonraki süreçte fiyatlarının artacağından dolayı bir hareketlilik beklediklerini ve zor günler geçiren ikici el otomotiv sektöründe hareketli bir dönem yaşayacaklarını belirti.

Kara, “Sıfır araçların fiyatı yüksek olursa ikinci el canlanır. ÖTV indirimi kalktığında ikinci el canlanacak. Çünkü sıfır araçla, ikinci el araç arasında fiyat ne kadar açılırsa ikinci el o kadar talep görecek ama biz tabi ki bunu sadece kendimiz için düşünmüyoruz. Tüketiciye nasıl faydalıysa onun doğrultusunda biz de bu işe direniyoruz.” dedi.

“ÖTV indiriminin tüketiciye faydası oldu”

ÖTV indirimiyle tüketicinin desteklenmeye çalışıldığını belirten Kara, “Piyasayı calandırmak ve destek olmak adına ÖTV inidirimine gidildi. 30 Hzairan’dan itibaren ÖTV inidirimi kaldırıldı. İster istemez şu anda piyasada bir belirsizlik başladı. Araç başı da 10-20 bin TL gibi fiyat artışları söz konusu oldu. Sıfır araç ne kadar ulaşılmaz olursa ikinci el de o kadar sıkıntıya giriyor. İnsanlar ikinci el araçlarını satarak sıfır araç alacak ki ikinci el de piyasada araç temini olacak. Bu aracın sıfırı ne kadar yükselirse, fiyatlar ne kadar artarsa bu ister istemez ikinci eli tıkıyor. Vatandaşlar mutlaka ikinci el araca yönelecek ama belli sayıda stok var. Çünkü aşırı bir stoğumuz yok. Çünkü vatandaşlar hazır mevcutlarını koruyarak ve sıfır araç almayarak ikinci el sektörü ister istemez bir çıkmaza giriyor. Vatandaşlar sıfır araç alacak ki ikinci el araçlarını satacaklar ve ikinci el piyasası da canlanacak.” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlar şu anda sıfır araçları tercih edemeyecek”

Kara, “Bundan dolayı ÖTV indiriminin kaldırılması piyasaya çok olumlu yansımayacak. Vatandaşlar şu anda sıfır araçları tercih edemeyecek. İkinci el araçta çözüm bulmaya çalışacak. Bundan dolayı ikinci el bir talep görecek. Ama geçici bir talep görecek. Çünkü piyasaya sıfır araç girmediği müddetçe ikinci el stoklarımız dolmayacaktır. Sıfır araç ile ikinci el araç entegre yürümek zorundadır. Vatandaş sıfır araç alacak ki piyasada ikinci el araç olacak. Yani araç ne kadar fazla olursa hareketlilik olur. Talep olmuş, araç olmadıktan sonra da bir anlamı yok. Elimizdeki stoklar eridikten sonra araç temin edemeyeceğiz. Bu şekilde piyasa bir çıkmaza girecek.” şeklinde konuştu.

“Kurun yüksek olması ister istemez fiyatları etkiliyor”

ÖTV’den ziyade döviz kurunun belirsizliğinden ve yükselmesinden dolayı sorun yaşadıklarını belirten Kara, “Döviz kurunun yerinde durmaması, gelen araçlar çoğu ithal olarak gelen araçlar. Kurun yüksek olması ister istemez fiyatları etkiliyor. Hem ÖTV eklenip hem de kur farkı eklenince sıfır ulaşılmayacak bir duruma geliyor. Alım gücünün yüzde 50-60 olduğu bir dönemde sıkıntı yaşıyoruz. Kredilerin aşırı derece yüksek olması bizi etkiliyor. İnsanlar yüksek kredili araç alamıyor. Çünkü maliyetleri tutmuyor. ÖTV indiriminin kaldırılması, sıfır ve ikinci el araç arası ne kadar açılırsa, ikinci ele bir talep olacak ama belli bir zaman olacak. Elimizdeki stoklar bitinceye kadar olacak. Ondan sonra ister istemez piyasa yine tıkanacak.” diye konuştu.

“ÖTV’nin kalkmasıyla piyasanın hareketli olmasını bekliyoruz”

ÖTV indiriminin kalkmasının ardından bir hareketliliğin olacağını belirten Turgut Yavuz da “ÖTV’nin kalkmasının ardından piyasanın hareketli olmasını umuyoruz. Şu an piyasada herhangi bir hareketlilik yok. İkinci ele şu anda çok ağır bir talep var. İkinci el piyasasının hareketli olması için ÖTV indiriminin tamamen kalkmasını istiyoruz. ÖTV indirimi varken vatandaşlarımız genelde sıfır araçlara ilgi gösterdi. İkinci ele talep az oldu. ÖTV’nin kalkmasıyla ikinci el sektörünün daha çok hareketli olmasını da umut ediyoruz. ÖTV kalktı ve piyasada biraz hareketlilik oldu. İkinci elde biraz hareketli oldu. Tabi ki bundan sonra sıfır araçların fiyatları yükselecek. Şu an bile ÖTV indiriminin kalkmasıyla sıfır araçların fiyatları yükselmeye başladı ve daha da yükselecek. Dolayısıyla vatandaşlarımız ikinci el araçlara yönelecekler. Bundan sonra öyle ümit ediyoruz ki bir hareketlilik olacak. İkinci el de şu anda fiyatlar normal. Tabi talebe göre fiyatlar artabilir. Vatandaşlardan ricamız; esnafı desteklemeleridir.” dedi.

“Bundan sonra bir hareketlik bekliyoruz”

İkinci el otomotiv sektörünün şu an da çok iyi bir durumda olmadığını belirten Memiş Aslanoğlu ise şunları söyledi:

“ÖTV kalktığı halde herhangi bir hareketlilik yaşanmıyor. Fiyatlarda herhangi bir indirim ve yükselme de olmadı. Araç fiyatları eski seviyede duruyor. Ama herhangi bir hareketlilik yoktur. Biz bunu biraz daha doların bir yükselmesine bir düşmesine bağlıyoruz. Dolar ne zaman bir dengede kalırsa otomotiv sektörü de biraz daha hareketlenecektir diye düşünüyorum. Şu anda hiçbir satış yok. Akşama kadar oturuyoruz. Bu durum ne zaman kadar devam edecek onu da bilemiyoruz. Şu anda satış yok. Esnafın genelinde bir hareketlilik yoktur. Dolar bir düşüyor bir kalkıyor bundan dolayı da yatırımcılar ne araç alabiliyor ne emlak biliyor ne de parasını belli bir yere kullanabiliyor. Ama inşallah bundan sonra bir hareketlik bekliyoruz.  Bir hareketliliğinde artık olması lazım. Çünkü piyasanın artık yükselmesi lazım. Yüksek modelli sıfır araçlarda şimdiden 25 bin TL gibi bir eklenme oldu. Bunun ikinci ele yansıması lazım.”

“Piyasada istikrar olmayınca vatandaş ne yapacağını bilmiyor”

Piyasanın durgun olduğunu söyleyen Murat Doğru da “Genel anlamda müşteri ile ilgili sıkıntımız var. Çünkü müşteri yoktur. Araç alanda, satanda yok. Şu anda müşteri kararsız. Çünkü piyasada bir istikrar olmadığından dolayı vatandaş da ne yapacağını bilmiyor. ÖTV kalkacak mı devam edecek mi, bu net olmayınca müşteri kararsız kalıyor. Ne araç alıyor ne de satıyor. Araç alım ve satımında endişeleniyor ve kararsız kalıyor. İşin doğrusu müşteri belirsizliği sevmiyor. Böyle olunca bu da bize yansıyor. Çünkü biz de kararsız kalıyoruz. Araç alınca zarar etme ihtimalimiz var. Aldığımız aracı satmak istemiyoruz ve sattığımız aracı da geri almak istemiyoruz. Böyle bir belirsizlik var. Bu da bizi rahatsız ediyor.”diye konuştu.

İLKHA

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar