Özel eğitim öğretmeninden önemli uyarı: Otizmli çocukların ailelerine bilinçli yaklaşım şart

Özel eğitim öğretmeninden önemli uyarı: Otizmli çocukların ailelerine bilinçli yaklaşım şart

Otizmli çocuklara 10 yıldan fazla süredir eğitim veren özel eğitim öğretmeni Bülent Yüksek, otizmli çocukların ailelerinin karşılaştığı büyük tehlikenin bilimsel olmayan yöntemlere dayalı yanlış bilgiler olduğunu, ebeveynleri dikkatli olmaya çağırdı.

Dünya Otizm Farkındalık Günü, her yıl 2 Nisan'da dünya genelinde otizm spektrum bozukluğu olan bireyleri desteklemek, toplumda farkındalık yaratmak ve otizme yönelik stereotipleri yıkmak için kutlanıyor.


Bu yıl da farkındalığı artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve bilinçlendirme çalışmaları düzenleniyor.

Otizm, geniş bir yelpazede görülebilen bir nörolojik farklılıktır ve her bireyde farklı belirtiler ve seviyelerde ortaya çıkabilir.

Uzmanlar, otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin toplumda kabul görmesi ve desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Aynı zamanda, otizmli bireylerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olacak eğitim ve destek hizmetlerinin önemi de üzerinde duruluyor.

"Otizm, oldukça geniş bir alanı kapsar ve her bir çocuk farklı birer bireydir"

download.png

10 yıla yakın süredir otizmli çocuklara eğitim veren özel eğitim öğretmeni Bülent Yüksek, "Otizm, oldukça geniş bir alanı kapsar ve her bir çocuk farklı birer bireydir. Bugüne kadar yüzlerce öğrenciyle çalıştım ancak hiçbiri birbirine benzemiyor. Bazılarında sinir, gelişimsel bozukluk, iletişim sorunları, göz teması kuramama gibi çeşitli zorluklar görülebilir. Dolayısıyla, otizmi tek bir kalıba sokarak tanımlamak mümkün değildir. Bir otizmli öğrencide birden fazla davranış özelliği gözlemlenebilir. Zihinsel yetersizlik, davranış bozukluğu ve otizm gibi farklı tanılar da aynı bireyde bulunabilir." bilgisini paylaştı.

"Otizmde ilk 3 sene çok çok önemli; bazen çocuk konuşamıyor, göz teması kuramıyor"

Otizmli çocukların karşılaştıkları en büyük sıkıntının iletişim bozukluğu olduğuna dikkat çeken Yüksek, "İletişim kurmakta sıkıntı çekiyorlar. Aileler şu hataya düşmesin: 'Otizmde ilk 3 sene çok çok önemli; bazen çocuk konuşamıyor, göz teması kuramıyor.' Zaten çocuk konuşacak, babası da ağabeyi de geç konuştu diyebiliyorlar. Ama tanı geç konulduğunda o zaman dilimi kayıp zaman olarak işleniyor ve çocuk bu kez yanlış davranışları kendine yaşamsal bir hareket olarak kabul ediyor. Çocuğumuzda ilk 3 yıl iletişim bozukluğu, davranış bozukluğu varsa, göz teması kuramıyorsa, kelimeleri çıkaramıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı. Bu alanlarla ilgilenen nöroloji doktorları var. Ailelerin bu noktada çok duyarlı davranması gerekiyor." tavsiyesinde bulundu.

"Otizmde şu ana kadar en verimli alanlar özel eğitim sınıflarıdır"