Pamuk Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor

Dünya genelinde pamuk fiyatları gerilemeye devam ediyor. Hiç kimse fiyatların nerede duracağı konusunda kesin görüş bildirememekle beraber tahminler yürütüyor. Bu tahminlerin bir kısmı ABD pamuk borsalarının 60 libreye kadar gerileyeceği, bir kısmı 65 libreden sonra pamuğun toparlanacağıdır. Kimileri de pamuğun yeni sezona kadar 65 libre ile 80 libre arasında zikzaklar çizerek bir seyir seyredeceğini belirtiyor.

            Ben bu hafta kesin bir tahminde bulunmak istemiyorum. Çünkü şu an hiç kimse tam olarak ne olacağını kestiremiyor. Sadece şunu söyleyebiliriz, pamuğa olan talep bu şekilde devam ederse pamuktaki fiyat düşüşü devam edecektir. Yeni sezona da 2,5 ile 3 ay gibi bir süre kaldığı düşünülürse talebin artacağı değil, azalacağı kanaatindeyim. Bunu da tetikleyecek olan piyasadaki pamuk stoklarının varlığıdır.  Talep olmazsa pamuk fiyatları olumsuz etkilenecektir.  Ellerinde pamuk stokları bulunan çiftçiler, sanayiciler ve tüccarlar yeni sezon geldi; pamuğumuz elimizde kalır deyip, telaşla ellerindeki pamukları nakit paraya çevirmeye kalkarlarsa,  işte o zaman ciddi manada arz-talep dengesi bozulur. Arz artar, talep düşer. Bu durumda fiyatlarda ciddi bir daralma ve düşüş yaşanabilir.

            ABD pamuk kotasyonlarında (fiyat listelerinde) ellerindeki pamukları satabilmek için fiyatları 170  ile 150 cente kadar geri çekmiş görünüyor. Hal böyle olunca doğal olarak bizim yerli pamuk fiyatları da bu düşüşe paralel olarak gerilemektedir. Fiyatlardaki düşüşün devam etmesi halinde çok ciddi mağduriyetler yaşanacaktır. Dünya genelinde ekonomide bir duraklama ve belirsizlik hakimdir. Temennimiz bir an evvel piyasaların düzelmesi,  çiftçimizin ve sanayicimizin zarar etmemesidir. Bu haftaki yerli pamuk fiyatları bölgelere göre şöyledir:

       EGE GARNTİ       :     3.35 ile 3.40 TL.

       EGE ST1              :     3.25 ile 3.30 TL.

       HATAY EKSTRA  :     2.95 ile 3.05 TL.  

       URFA EKSTRA   :      2.90 ile 3.00 TL.

       URFA ST1           :      2.75 ile 2.85 TL. DİR.

             Tüm bölgede pamuk ekimi sağlıklı bir şekilde tamamlanmış bulunmaktadır. Bölge çiftçileriyle yaptığımız görüşmede pamuğun yetişmesinde herhangi bir sıkıntı olmadığını ve iklim şartlarının da elverişli olduğu belirtilmektedir.

             Çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli bir sezon dilerim. Allah yar ve yardımcınız olsun. Vesselam

Çınarınsesi.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.