Pazar yerlerinde satılan bazı ürün çeşitlerine kısıtlama getirildi

Pazar yerlerinde satılan bazı ürün çeşitlerine kısıtlama getirildi

​İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Coronavirus salgını ile mücadele kapsamında pazar ve satış yerleriyle ilgili ek bir genelge daha gönderdi.

Genelge kapsamında, umuma açık pazar yerleri ve satış yapan alanlarda zaruri ihtiyaç olmayan temel gıda maddeleri, süs eşyaları ve oyuncakların satışı belli bir süreliğine durduruldu.

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-­19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.

Covid­-19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek, hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekânlar, alanlardır.

81 il Valiliğine Coronavirus tedbirleri kapsamında gönderilen ek genelgede, "Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27 Mart saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak. Vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda, temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek. Pazar, satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi, satışının yapılması sağlanacak. Bu husus pazar, satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek." denildi.

Hijyene uyulması konusunda denetlemeler yapılacak

Pazarcı esnafının kişisel ve topluma hitap eden her tür işlerinde hijyene uyulması sağlanması konusunun da yer aldığı genelgede, "Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemleri alınması sağlanacak. Bu husus, belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır. Belediyelerce pazar, satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacak. Pazar, satış yerleri en geç saat 19.00'a kadar faaliyet yürütebilecek. Buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacaktır. Pazar yerleri, satış yerlerinde belediyeler pazar esnafı ve vatandaşlarımız için el dezenfektanı konusunda destek olunacak." ifadeleri yer aldı.

Genelgede Valilik ve Kaymakamlıkların da yapması gereken hususlara şu şekilde yer verildi:

Temel gıda, temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda, temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda, temizlik maddelerinin karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar, satış yerleri belirlenebilecek. Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel gıda, temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek.

Her bir satış yeri arasında en az 3 metre mesafe olacak

Sosyal mesafenin korunmasına yönelik uyarı yapılan genelgede, "Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar, satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek. Bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb), yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak. Bakanlığımız söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından il, ilçe belediyeleri ile iş birliği içinde ilgi mevzuat ve yazılar çerçevesinde gerekli kararlar alınarak tedbirlerin ivedilikle uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının genel kolluk marifetiyle denetlenmesi." ifadeleri kullanıldı.

İLKHA


Pazar yerlerinde satılan bazı ürün çeşitlerine kısıtlama getirildi

Pazar yerlerinde satılan bazı ürün çeşitlerine kısıtlama getirildi

Pazar yerlerinde satılan bazı ürün çeşitlerine kısıtlama getirildi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.