1. YAZARLAR

  2. Abdulhakim SONKAYA

  3. Pegasus ve mitolojik lanet
Abdulhakim SONKAYA

Abdulhakim SONKAYA

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Pegasus ve mitolojik lanet

A+A-

Pegasus, mitolojik bir isimdir ve “kanatlı at” demektir.

Yunan mitolojisi melek mefhumundan anlamadığı için her meleğe tanrı adını vermiştir. Öyle ki Yunan mitolojisinde her doğa olayının, her duygunun bir “tanrısı” vardır. Oysa bunlar egemen olan mutlak yaratıcının emrindeki meleklerden başkası değildir. Mesela, rüzgâr meleğine İsrafil denirken onlar buna “rüzgâr tanrısı” derler.

Türkiye’de özel bir havayolu şirketi isim olarak kendisine bunu seçmiş. Fakat dikkat çekici bir şekilde bu şirketin uçakları kaç seferdir ucuz atlatılan kazalar yaşıyor.

Bu bir uyarı mı bir lanet mi, iyi düşünmek gerekir? Müslüman bir ülkede tevhidin esas olduğu topraklarda mitolojik isimler kullanmak hiç yakışmıyor. Ayrıca bunların bir lanetinin olmadığını kim garanti edebilir?

Kur’an’da Fatır Suresi var “Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler kılan Allah'a mahsustur. O, yaratmada dilediği kadar artırır. Gerçekten Allah her şeye kâdirdir. ”(Fatır:1) Evet kanatları olan gök varlıkları vardır; ama bunlar tanrı değil, melektir.

Ayrıca mitolojik isimlendirmenin uçağın içinde farklı ruh hallerine de sebep olabilme ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir. Tevhidin sır ve hikmetiyle uçması gereken uçak, şirki ifade eden isimlerle uçtuğunda bunun bir sonucunun olabileceği de hesaba katılmalıdır. Milyonlarca parçadan oluşan uçağın kendi içinde uyumlu olarak hareket etmesi uçması zaten bir tevhid sırrıdır. Bu sırrı mitolojik isimlerle bozmamak gerekir. Bu şirk algısının teknik olarak sistemde, atmosferde, basınçta, yer çekiminde, insanların hallerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğunu illa acı tecrübelerle öğrenmek gerekmez.

Güzel olduğunda isim çok değerlidir. İsim marka olur, mesaj olur. Nişan ve değer olur; ama bu isim yanlış seçilmişse tersine bunun beklenmeyen yansımaları ve neticeleri olabiliyor. Bu nedenle Peygamber(sav) yanlış bir anlam ve mesaj taşıyan, kötü algılara sebep olan isimleri değiştirirdi. Bu sadece şahıs isimleriyle sınırlı değildi. Yer, şehir, kabile için de olumsuz algıya, kötü manaya sahip isimler bizzat Peygamber aleyhissalatu vesselam tarafından değiştirtilmiştir. Çünkü Peygamber(sav) ismin müsemma (isimlendirilen) üzerinde olumlu veya olumsuz ne denli bir tecelliye sahip olduğunu çok iyi biliyordu.

Trabzon’da, İstanbul’da ve daha başka küçük kazalar yaşadı. Maazallah başka kazalar yaşamaması için bu özel havayolu şirketine tavsiyemiz Pegasus ismini değiştirmesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.