PKK terör örgütü müdür?

Son günlerde medyada bizlere bu soru soruluyor. PKK’yi terör örgütü olarak ifade etmeyince, şakınlıkla karşılanıyor ve hatta tepki gösterenler oluyor.

PKK terör örgütü değil midir, PKK’nin eylemleri, terör eylemleri değil midir?

Önce bunun cevabını terörün tanımında arayalım.

Sözlüklerde terör;

“Genellikle siyasal nedenlerle, halkın gözünü korkutmak ve halkı yıldırmak için dehşet öğesini kullanmak” ve “yıldırma, cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma, tedhiş” olarak tanımlanır.

Terörün bu yalın tanımları ile değerlendirilirse PKK, öz be öz terör örgütünün hasıdır. Hem de dünyada eşi benzeri olmayan bir terör örgütüdür. Elbette şiddet konusunda PKK’nin emsalleri ve daha şeditleri bulunabilir; Budist ve Hıristiyan çeteler gibi. Ama yalan üzerine propaganda ve bunu halka inandırma konusunda dünya üzerinde PKK gibi bir örgütün olabileceğini zannetmiyorum. En azından şimdiye kadar örneğine rastlamadım.

Peki, bütün bunlara rağmen biz neden PKK’den bahsederken veya sorulunca, terör örgütü olarak ifade etmiyoruz?

Bu sorunun cevabı kolay değil elbet. Ancak ortada tezat gibi görünen bir durum varsa, bunu izah etmek gerekir.

Bizim PKK’yi terör örgütü olarak ifade etmeyişimizin sebebi tamamen siyasidir, yoksa bu şekilde inanmadığımız veya öyle görmediğimiz için değil.

Masum insanları kaçırıp gözlerini oymak, naylon eritip gözlerine damlatmak, yüzünün derisini yüzüp çivi ile ayağına çakmak, çoluk çocuğun olduğu evleri, köyleri ateşe vermek, köy yollarına mayın döşemek, binlerce sivil insanı öldürmek (90’lı yıllarda PKK bunların hepsini yaptı) terör değilse, terör nasıl bir şeydir?

Ya da son 6-8 Ekim olaylarında yaşananlar, terör ve bunları yapanlar terörist değilse, terörist kimdir ve terör nedir?

Terörü ve teröristi tanımada bir sıkıntımız yok, bunları tanımlamadadır bizim sıkıntımız. Dediğim gibi bu ifadeyi kullanmayışımızın sebepleri tamamen siyasidir ve bu sebepleri sıralayacak olursak;

1- Bugünkü dünyada terör kavramını kullanan ve örgütleri, terör örgütleri olarak sınıflandıranlar egemen devletlerdir. Ki bu devletlerin hemen hepsi ya kendi içinde ya da dünyanın farklı bölgelerinde en şiddetli terörü işliyorlar. Dünyanın her tarafında ABD terörünün milyonlarca kurbanı varken ve hala terörüne devam ederken, her yıl terör örgütleri listesi yayınlıyor. israil tam bir terör devleti iken, bazı örgütleri terör örgütü olarak isimlendiriyor. Esed/Baas rejimi, Sisi tam bir terörist iken kendi ülkelerindeki cemaatleri ve örgütleri terör olarak görür, gösterir. Yani terör kavramı ve tanımlaması egemenlerin dilidir ve terör estiren devletlerin kirlettiği bir kavramdır. Bu yönüyle, PKK’ye terör örgütü diyen devlet de onlarca yıl boyunca tam bir terör sergiledi bu ülkede. 

2- Bu bağlamda; PKK‘nin ortaya çıkışına sebep olan, devlet terörüdür. Devlet 90 yıl boyunca terör yaşattı bu topluma ve özellikle de Kürtlere. Yukarıda PKK’nin işlediğini ifade ettiğim cinayetlerin, katliamların daha fazlasını ve kötüsünü bu devlet gerçekleştirdi. Daha birkaç yıl önce insanları diri diri asit kuyularına atan bu devletti. Bırakın askeri binalarda ve polis merkezlerinde, devlet eliyle köy meydanlarında her türlü işkence yapıldı masum vatandaşlara. Köyler, köylüler hayvanları ile birlikte yakıldı...  PKK, devlet terörünün bir sonucu olarak ortaya çıkmışken ve devlete karşı terör devleti ifadesi kullanılmazken, PKK hakkında bu ifadeyi kullanmayı eksik ve sorunlu olarak görüyoruz.

3- PKK’nin yaslandığı bir halk kitlesi var ve bu kitle yüzyıla yakın bir zaman devlet zulmü görmüş bir kitle. İster devletin zulmünden olsun, ister başka sebeplerle, PKK kendisini bu kitlenin bir kısmına kabullendirmiş. Bu halk kitlesini göz önünde bulundurmak zorundayız. Devlet, geçmişindeki teröründen temizlenmemişken, PKK hakkında devlet dili kullanmak bir kısım Kürtleri gözden çıkarmaktır.

Aslında bu ülkede PKK terörünü iliklerine kadar, en fazla yaşayan bir camiayız. En çok bizim hakkımızdır PKK hakkında terör örgütü kavramını kullanmak. Ancak biz camia olarak öldürülsek, yakılsak, yıkılsak, linç edilsek de prensip ve ilkelerle hareket etmeye çalışıyoruz. Bize düşmanlık edenler de olsa, onlara karşı adaleti gözetmeye  çalışıyoruz. 

Yoksa PKK, eylemleri itibari ile bir terör örgütü değil yalnızca, aynı zamanda İslam’a düşman bir örgüt. Bazı HDP ilçe teşkilatlarının sergilediği çarşaf düşmanlığı da bunun basit bir yansıması.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.