Prostat kanseri ile prostat büyümesi karıştırılmamalı

Prostat kanseri ile prostat büyümesi karıştırılmamalı

Memorial Diyarbakır Hastanesi, DSİ çalışanlarına yönelik “Prostat Kanserinde Erken Teşhis Ve Tedavi” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Diyarbakır DSİ 10'uncu Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölüm Operatör Doktor Salih Alar, Devlet Su İşleri (DSİ) çalışanlarına prostat kanserinde erken teşhisin önemi ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, erken teşhisin önemine vurgu yaparak prostat kanseri ile prostat büyümesinin (BPH) karıştırılmamasını gerektiğini belirten Alar, “Bu yüzden iki hastalığın mutlaka ayırt edilmesi gerekir. Çünkü prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı iki hastalıktır ve tedavileri de çok farklıdır. Erkeklerde 50 yaşından sonra kanda PSA tespiti ve parmakla makattan muayene, bu hastalıkların ayrımında çok önemlidir.” dedi.

Erkeklerin prostat riskinin yaklaşık yüzde 17 olduğunu söyleyen Alar, “Prostat kanseri 70 yaş üzeri erkeklerin yüzde 50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin de hemen hemen hepsinde mikroskobik düzeyde bulunduğu hesaplanmaktadır. Sağlıklı bir erkeğin  hayat boyu prostat kanserine yakalanma riski yaklaşık olarak yüzde 17’dir. Yani ortalama her 6 erkekten biri prostat kanserine yakalanmaktadır. Türkiye için ise kesin veriler mevcut olmamakla birlikte ABD’de yılda 250 bin erkekte prostat kanseri saptanmaktadır ve bu kişilerin yüzde 95’i 45 yaş üzerindedir.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.