Psikolojik bir hastalık olarak ırkçılık

Ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı olmayanlara psikiyatrik hasta denilir. Irkçılık mikrobunun bulaştığı bireylerin de aynen ruhsal ve sosyal açıdan hasta olduklarının bariz işaretleri vardır.

Merhum Şehit Malcolm X de bu hususta, ırkçılığın ideolojik bir düşünce olmadığı, aksine psikolojik bir hastalık olduğu tezini ortaya koyuyor.

Gelin beraber,  ırkçılığın psikiyatrik hastalık olduğu tezini; -psikolojik hastalıklarla ilgili yaptığımız araştırmamız ve ırkçılıkla ilgili okumaları temel alarak-  ırkçılık ve psikolojik hastalıklar arasındaki benzerliklerle açıklayalım.

Birincisi; psikolojik hastalıklar farklı davranışsal bozuklukları netice verebilir. Bunlardan, ortaya çıktığında tehlike saçan davranışsal bozuklukların başında ise “şiddet” gelir. Şiddetin ırkçılıkta sıklıkla ortaya çıkan bir durum olduğu sizin de malumunuzdur.

İkincisi; psikolojik hastalıklar bireylerin üretkenliklerini öldürür veya sekteye uğratır. Bu durum ırkçılıkta da söz konusudur. Nitekim ırkçılık da bireyin fikirsel dünyasını yok eder veya zihni ve beyni sadece kendisiyle ilgili etkinliklerle sınırlar.

Üçüncüsü; psikolojik hastalıklar,  aile bireylerinden yalnızca birinde rastlansa bile ailenin tümünü etkiler. Bu belirti ırkçılıkta daha tehlikeli boyutlarda kendisini gösterir. Öyle ki bir bireyde görülen bu hastalık bazen bir kabileyi bazen bir milleti etkisi altına alır.

Diğer taraftan ırkçılık zehriyle zehirlenmiş olan bireyler birçok psikiyatrik hastalığın belirtilerini göstermelerinden o hastalarla aynı durumu paylaşırlar, buyurun onlara da bakalım:

Kafatasçı bireylerin ırkçılığa kayma evrelerinde ruhen yaşadıkları değersizliğin ve o ana kadar ki durumdan duydukları pişmanlığın oluşturduğu mutsuzluktan dolayı depresyon belirtilerini gösterirler.

Irkçı bireyler uyarılara karşı göstermiş oldukları uzun süreli üzüntü, öfke, tepki ve nefret gibi duygusal tepkilerden dolayı duygu durum bozukluklarını yaşayanlarla aynı pozisyondalar.

Kafaları karışık olduğundan ve mantıklı düşünme yetilerini kaybettiklerinden şizofreniktirler.

Anormal düşünce ve algıları barındırmalarından ve gerçeklikle olan bağlarını koparmalarından psikotik bozuklukları olanlarla aynı hissiyatı yaşarlar. Zira kafatasçılık üzerine temellenen ırkçılık doğal, mantıklı ve gerçeklik payı olmayan bir safsatadır. Bu münasebetle adeta ilahlaştırdıkları dilleri, renkleri, kafatasları ve milletleriyle ilgili sık sık hezeyanları serdederler ve halüsinasyonlar görürler. Psikotik hastaların hezeyan ve halüsinasyonlarına bazen yakınları inandığı gibi ırkçılar da hezeyan ve halüsinasyonlarını anlatır ve birbirlerine inanırlar.

İçinde bulundukları kültüre ters, uyumsuz davranış, içsel ve bilişsel tecrübe gösterdiklerinden kişisel bozukluk gösterirler.

Rabbim, bu hastalığın bataklığında kıvrananlara katından akıl ve iz'an versin. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.