Psikolojik Danışman Akdağ: "Çizgi filmler, çocuklara bal içinde zehir vermek gibidir"

Çizgi filmlerde masumiyet perdesinin altına gizlenen tehlikelere karşı ebeveynlere uyarılarda bulunan Psikolojik Danışman Feyzullah Akdağ bazı çizgi filmlerin çocuklara bal içinde zehir verilmesi gibi olduğunu söyledi.

Çocuklar, boş zamanlarının tadını çıkarmak için pek çok eğlenceli yola başvururlar ki bu eğlenceli yollardan biri de çizgi filmlerdir. Çizgi filmlerin olumlu ve olumsuz etkilerini çocuklarda gözlemlemek mümkündür çünkü çocuklar gördüklerini kendileriyle özdeşleştirerek, izlediklerini rol model alabilirler.

Çizgi filmlerde şiddet ve cinsiyet kalıplarına vurgu yapılması, olumsuz mesajlar veren içerikler çocuğun düşünce tarzını değiştirebilir ve becerilerini etkileyebilir. Bu da çocuğun eylemlerine yansır.

Çizgi filmlerin masumiyetinin altına gizlenen tehlikelere karşı ebeveynlere uyarılarda bulunan Psikolojik Danışman Feyzullah Akdağ, İLKHA muhabirine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çocukların karakterleri gereği çizgi filmi sevdiklerini vurgulayan Psikolojik Danışman Feyzullah Akdağ, "Bundan dolayı çizgi filmler bazen bal içinde zehrin verilmesi ya da tam tersi balın içinde aspirin verilmesine sebep olabiliyor. Bundan dolayı çizgi film başlı başına çok güzel bir araç olarak kullanılabilirken aynı zamanda çok kötü yanlış şeylere sevk edecek bir şey olarak da kullanılabilir." dedi.


"Çizgi filmler çocukların gelişimi için çok çok önemli bir yerdedir"

Çocukların yetişkinlerden daha farklı düşünce yapısına ve çizgi filmlerde kullanılan yöntemlerin çocuklar için çekici yönüne değinen Akdağ, "Bu farklılık 'bizden daha az ya da daha az kaliteli düşünüyorlar' anlamında değildir. Akıl yürütme şekilleri çok daha farklıdır bizlere göre. Bundan dolayı çizgi film onlara daha çok hitap eder. Renk, görüntü, görüntülerin hızlı akışı, şekil yapıları çocuklara çok daha fazla hitap eder. Bundan dolayı ki çizgi filmler çocukların gelişimi için çok çok önemli bir yerdedir. Bu nedenle çizgi filmleri doğru şekilde doğru biçimde evlatlarımıza buluşturacağız. Kontrolsüz bir şekilde bunu yaparsak, maalesef bal içinde zehir vermeye kalkışan yapılar ki şu an çok büyük bir oranda ve fazla sayıda var. Bunlar evlatlarımızı zehirleyerek çok sıkıntılı, sorunlu, problemli yerlere yönlendirebiliyorlar." diye konuştu.

"Çizgi film karakterleri başlı başına bir rol modeldir"