Mehmet ŞENLİK

Mehmet ŞENLİK

Rahmet içinde rahmet

Şemsi hesaba göre rahmet iklimi nisan ayının etkinliklerine devam ederken bir de kameri hesaba göre Üç Aylara girmiş bulunuyoruz. Üç Ayların ilki olan Recep ayı, aynı zamanda haram aylardan tek gelen ve ilk olanıdır. Hakeza büyük hayır ve bereketlerle dolu bilinen gecelerden Regaip Kandili, bu ayın ilk cuma gecesidir. Dolayısıyla geride bıraktığımız gece ve bu gün mübarek Regaip kandilini de idrak etmiş oluyoruz ki rahmet içinde rahmete nail oluyoruz.

Regaip, “regabe” kökünden gelen Arapça bir kelimedir ve ragabe'nin çoğuludur. Manası, her hangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için yüksek çaba sarf etmek demektir.

Recep kelimesi ise; Arapçada “sabbe” kelimesiyle eş anlamlı olup yukarıdan aşağıya dökülmek anlamındadır. Araplar, çağlayan bir nehrin dağlardan şaldır şuldur şelaleler halinde döküldüğü yere “münsabb” derler. Bir rivayete göre Cennet'te “Recep” diye anılan bir nehir vardır ki, Recep Ayına verilen isim oraya nispet edilmiştir.

İşte bundan dolayı, Recep Ay'ı geldiğinde müminlerin hayır defterlerine nehirlerden şarıl şarıl suların döküldüğü gibi bol bol sevaplar yazılır. Bu anlamıyla Recep Ay'ı, Allah'u Teâlâ'nın, rahmetinin coşa gelmesi, ikram ve ihsanlarının gürül gürül mümin gönüllere dökülmesi demektir. Bundan istifade eden kulların kalplerini arındırıp cilalaması ve ihya etmesi demektir.

Regaip Gecesi, Recep Ayı'nın ilk Cuma gecesidir. Bu geceye bu ismi, melekler vermiştir. Muhakkak ki, her cuma gecesi kıymetlidir; ama bu iki gecenin birleşmesiyle bu gecenin kıymeti daha da artıyor. Allah'u Teâlâ, bu gecede müminlere rağbet ediyor.(Aşağıda sunacağımız hadisi şeriflerde görüldüğü gibi) onlara bol bol ihsanda ve ikramda bulunuyor.

Mübarek Üç Aylarda ve bahusus kandil gecelerinde ihlâsla yapılan dualar inşallah makbuldür, bu zamanlarda namaz oruç ve sadaka gibi yapılan ibadetlere her zamankinden çok daha fazla sevaplar yazılır. Allah (c.c), günahkâr kullarını bağışlamak için bu kıymetli zamanları, bu ayları, bu geceleri bir bahane yapmış, bir fırsat ve rahmet iklimi kılmıştır.

Bu sebeple her mümin, Üç Aylara girerken ve özellikle Üç Ayların içinde münderiç bulunan mübarek Regaip, Miraç, Beraat ve Kadir Gecelerinde ibadetinin çıtasını biraz daha yükseltmeli, biraz daha gayret edip rahatını bozmaya çalışmalıdır. Gecelerini teheccütle, gündüzlerini oruçla süslemeli ve elini biraz daha açık tutarak cömert olmalı ki, bu ayların ve bu gecelerin feyiz ve bereketinden en verimli şekilde istifade etmiş olsun.

Recep ayının fazileti ve orucu hakkında açık bir ayeti kerime bulunmamaktadır. Ama onlarca hadisi şerif vardır. İşte bunlardan bazıları:

“Recep Ayı Allah'ın ayı, Şaban Ayı benim ayım, Ramazan Ayı da ümmetimin ayıdır.” (Acluni Keşfulhafa: 1/423)

Enes Bin Malik'ten rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Recep Ay'ı girince Allah'ın resulü (s.a.v) şöyle dua ederdi: “Allah'ım! Receb'i ve Şaban'ı bizlere bereketli kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.” (Ahmet Bin Hanbel Mesnet: 1/259)

“Recep Ayı'nın birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruç tutmak iki senelik ve üçüncü günü oruç tutmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” (Camiussağir)

“Recep ayının ilk Cuma gecesini (Regaip Gecesini) ihya eden kimseye, Allah'u Teâlâ kabir azabını tattırmaz. Dualarını geri çevirmez. Ancak şu 7 kişi hariç, onların duası kabul olunmaz. Bunlar: faiz alıp veren, Müslümanları aşağı ve hor gören, ana ve babasına eziyet eden, meşru dairede Müslüman kocasına itaat etmeyen kadın, insanları baştan çıkaran şarkıcı kadın, lutilik yapan ve zina eden evli erkek, tembelliğinden beş vakit namazı terk eden kimsedir.” Bunlar işlemekte oldukları günahlardan dönüp tövbe etmedikçe onların duaları kabul olunmaz. (Saadeti ebediye)

Allah'u Teâlâ'nın, kulları önüne fırsat olarak koyduğu bu gibi zamanlardan şu şekilde istifade edilebilir: 1- Bol bol Kur'an-ı Kerim okuyarak.

2- Peygamberimiz (s.a.v)in mübarek duası olan Cevşenülkebiri okuyarak.

3- Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbetler yaparak.

4- Nafile ibadetlerin miktarını başka zamanınkinden artırarak.

5- Hayatımızın geçmiş günleri, hakkında muhasebe yaparak.

6- Günahlarımızın bağışlanması için af dileyerek.

7- Dünya ve ahiretimizin saadeti için dua ederek.

8- Darda ve zorda bulunan tüm Müslüman muhacir, mağdur ve mustazaflar'ın kurtuluşu ve Allah düşmanlarının kahrolması için yalvararak gecemizi ihya edebiliriz.

Üç aylarınız mübarek olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.