1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Refah artışı en çok yüzde birlik kesime gidiyor"
"Refah artışı en çok yüzde birlik kesime gidiyor"

"Refah artışı en çok yüzde birlik kesime gidiyor"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, refah artışının en çok yüzde birlik kesime gittiğini söyledi.

A+A-

Partisinin İl Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere Gaziantep'e gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kongrede Türkiye'nin büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu'nda düzenlenen kongrede kadınlara hitaben bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Şimşek, dünyadaki bütün gelişmekte olan ülkelerin arasında kadınların işgücüne katılımının en hızlı arttığı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şimşek, "Sizler 2002 yılını 100 alın. Dünya reel olarak 100'den 178'e çıkmış. Gelişmekte olan ülkeler Çin ve Hindistan hariç 100'den 188'e çıkmış. Ama Türkiye 100'den 230'a çıkmış. Şimdi bunları söyleyince 'büyüme varsa biz hissetmiyoruz,  büyüme olabilir ama bize hiç yansıması olmadı' diyorlar. Toplumun önemli bir kesimini çiftçilerimiz oluşturuyor. 2002 yılında bu ülkede bir yılda 7 bin traktör satılmış. Nüfusun yüzde 38'inin istihdam edildiği meşgul olduğu tarım sektöründe toplam 7 bin traktör satılmış. Geçen sene 74 bin traktör satılmış. Nüfusumuzun şu anda yüzde 20'sinden azı tarımla uğraşıyor. Aynı şekilde 2002 yılında yılda 91 bin otomobil satılmış. Geçen sene ise 723 bin satıldı. 2002 yılında beyaz eşya 3.1 milyon satılmış. Geçen sene 8.5 milyon satılmış. Büyüme gerçektir. Geçen sene 1.4 milyon yeni konut satılmış." dedi.

"Yakın coğrafyamızda büyük tehditler ve kaos var"

Büyümenin reel olduğunu gösteren en önemli göstergenin istihdam olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi: "Türkiye 8.4 vatandaşına iş bulmuş. Avrupa Birliği 28 ülkeden oluşuyor, nüfusu da 510 milyon. 2007 yılından bu yana Avrupa Birliğinin tamamında istihdam artışı 5.2'dir. Türkiye'de 8.4'tür. Evet, hala işsizlerimiz var. Bu bir sorun, ama burada bir başarı var. 2017 yılı sıkıntılı bir yıldı. Yakın coğrafyamızda büyük tehditler ve kaos var. Zor bir dönemden geçmişiz. Ama hükümetimiz tedbirler almış. Bu tedbirler sayesinde geçen sene bir milyon 448 bin vatandaşımıza iş bulmuşuz. Geçen sene Avrupa'nın tamamı bir milyon 950 bin kişiye iş bulmuş. Aramızdaki farkı görüyorsunuz."

"Refah artışı en çok yüzde birlik kesime gidiyor"

Dünyada gelir dağılımında büyük adaletsizlikler olduğunu belirten Şimşek, "Refah artışı en çok yüzde birlik kesime gidiyor, bu büyük bir sorun. İşçilerin, çalışanların milli gelirden aldığı pay dünyanın birçok ülkesinde düşmüş ve ücretler 1980'den beri genel olarak artmıyor. Ama Türkiye'de çalışanların, yani ücretlilerin milli gelir içindeki payı ise yüzde 26'dan yüzde 33'e çıkmış. Türkiye bir istisna, yoksullukla mücadele etmişiz ve başarılı olmuşuz. Ortada bir refah artışı var. İnşallah önümüzdeki dönemde daha büyük reformlarla Türkiye'yi yeniden atağa kaldıracağız." şeklinde konuştu.

"Bu ülkede ret ve inkâr siyaseti vardı"

Toplumdaki bütün farklılıkları bir zenginlik olarak gördüklerini belirten Şimşek, "Eskiden tehdit olarak görülüyordu. Eskiden yasaklar vardı. Evet, başörtü yasağı ve Kürtçe üzerinde yasaklar vardı. Bu ülkede ret ve inkâr siyaseti vardı. Evet, bugün terör tehdidinden dolayı bir olağan üstü hal var. Çünkü Türkiye büyük tehditlerle karşı karşıya. Ama daha çok temel hak ve özgürlük daha çok kalkınma noktasındaki irademizde zerre kadar geriye gidiş olmayacak, olmamıştır. Biz ülkemizi dünyanın en iyi standartlarına gereken iradeye sahibiz. Önümüzdeki dönemde tüm Türkiye'yi yeni reformlarla atağa kalkacağız. Zor bir dönemi geçirdik. İnşallah en kötüsü geride kalmıştır. Şimdi tekrar reformlardan bahsediyoruz ve yapıyoruz." diye konuştu.

Tek liste halinde gidilen seçimde AK Parti Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz oldu. 

İLKHA


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.