Rehber ve Şehadet

İslam dünyası, miras olarak devraldığı pek çok değerini Müslüman Rehberlere borçludur. Bu yönüyle vefa hakları vardır. Evrensel İslami birliğin zeval bulduğu her asırdan günümüze; Müslüman Rehberler, devlet mekanizmalarının ve imkânların yokluğunu bahane etmeyip büyük imkânsızlık ve engellere rağmen hemen işe koyulmuşlardır. Aziz İslam Davası ve Müslümanların izzeti için görev üstlenmişler, değil ellerini taşın altına koymayı, gövdelerini toprağa sermişlerdir.

I. ve II. Dünya savaşları sürecinden günümüze, batı dünyasının adeta bir “haçlı” zihniyetiyle gerek fiili işgaller, gerekse de yerel işbirlikçilerini atamak suretiyle sömürü çarkına oturttuğu İslam Dünyası, Müslüman Rehberlerin gayretkeşliği sayesinde bütünüyle İslam ve Kur'an'dan soyutlanmamıştır. Afrika'dan Kafkasya'ya, Arabistan'dan Hindistan'a, her birimizin gönlünde ve dimağında taht kuran nice Rehber; Nuh'un (a.s) gemisi misali necat hareketlerine vücut vermiş, küfür tufanına karşı Müslümanları muhafazaya almışlardır. Seyyid Abdülkadir'den Ömer Muhtar'a, Seyyid Kutup 'tan Hasan Elbenna'ya, Üstad Bediüzzeman'dan Kafkas aslanı Şeyh Şamil'e, Şeyh İzzettin Kassam'dan Ş. Hüseyin bin Veli'ye, Malcolm X'ten Şeyh Ahmed Yasin'e, Abbas Musevi'den Afganistan Cihad önderlerine ve daha nicelerine varıncaya dek; aziz İslam davasının bir tek hakikati için bütün varlığını ortaya koymaya bir an bile tereddüt göstermeyen bu İslam kahramanları, bugünün Müslümanları için, hem büyük değerler, hem de deniz fenerleri mesabesindedirler.

Bunların pek çoğu, İslam Davası yolunda şehadet şerbetini yudumlamışlar, fakat memleketlerinin ve milletlerinin İslami hassasiyet ve hususiyetlerini berdevam etmişlerdir. Bunlar da kendilerine Rehber olarak, Seyyid-i Şüheda Hz. Hamza'yı, Şah-ı Kerbela Hz. Hüseyin'i -Allah kendilerinden razı olsun- seçmişlerdir adeta…

Hem Rehber hem de Şehadet nitelikleri şahsiyetlerinde cem eden kişiliklerin İslami düstur ve yaşantıları özellikle günümüz koşulları ve Müslümanları için apayrı öneme sahiptir. Çünkü bunlar İslami Birliği, Müslümanların Vahdetini şiddetle arzuluyorlar.

Heyhat ki, günümüz İslam âlemi çok sıkıntılı bir durumdadır. Suriye misalinde olduğu gibi bir yönü ile iç karışıklıklar sürerken, ABD-Rusya gibi zıt kutupların da dış güdümlü işgalleri gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu aşılması gereken olumsuz bir süreçtir. Tam da böyle bir süreçte, İslam âleminin sulh-u sükûna kavuşturulması için selef Müslüman Rehberlerin miraslarının heder edilmemesi; Kur'an-ı Kerim ve Sünneti Senniyeye vurgularının hatırlanması çok mühimdir. Resulullah Efendimiz aleyhisselamın varisleri olan ve bütün varlıklarını Aziz İslam'a adayan Müslüman Rehberlere selam olsun. Meşalelerini taşıyan haleflerine ve tüm İslam Ümmetine selam olsun… Ümmetin vahdeti duası ile Allah'a emanetsiniz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.