Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, salgın ile birlikte dünya genelinde insanlığın hızla fakirleştiğine dikkat çekti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanarak Ocak-Mayıs 2021 dönemine ait ihracat gündeminin yanı sıra dünya genelinde halen devam eden salgın sürecini ve sektörel sorunları masaya yatırarak değerlendirmeler yaptılar.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Altunkaya, Ortadoğu, Afrika ve Uzakdoğu gibi bölgeler başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde satın alma güçlerinin hızla düştüğünü gördüklerini ifade etti.

“Pandemi ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor”

Yılın ilk 5 aylık sürecini ihracatı arttırarak geride bıraktıklarını anımsatan Altunkaya, “2020 yılında olduğu gibi 2021 yılının ilk beş aylık sürecinde de birçok sorunla karşı karşıyayız. Aldığımız önlemler, yürürlüğe koyduğumuz projeler bu sorunları aşmamızda önemli rol oynuyor. Ancak pandemi ile birlikte dünya genelinde insanlığın hızla fakirleştiğini, Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu gibi bölgeler başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde satın alma güçlerinin hızla düştüğünü görüyoruz. En temel ihtiyaç maddeleri dışında ki ürünlere yönelik taleplerin azalmasında elbette yaşanan salgın ve buna bağlı olarak iş gücü kaybı söz konusu. Diliyoruz ki 2021 yılının ikinci yarısında yaşanan pandemi süreci aşı ve diğer uygulamalarla son bulur ve bütün dünya derin bir nefes alır.” dedi.

Yılın ilk 5 ayında hububatçıların Türkiye’den 212 ülke ve serbest bölgeye toplam 3 milyar 389 milyon 493 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildiren Altunkaya, salgın sürecini sektördeki ihracatçılarla birlikte çok iyi yönettiklerini belirtti.

2020 yılının bütün sektörlerde olduğu gibi hububat ve bakliyat sektörü içinde zorlu bir yıl olduğuna dikkat çeken Altunkaya, bu süreci sektör olarak çok iyi yönettiklerini ifade etti.

“Milli lojistik ağımızı kurmak zorundayız”

Altunkaya 2020’de olduğu gibi 2021 yılının ilk 5 aylık sürecinde de konteyner taşımacılığında büyük sıkıntılar yaşayan ihracatçıların bu sorunuyla ilgili çözümü için önemli çalışmalar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Ülkemiz ihracatın önemini kavrayan ve üretimini ihracata yönlendiren bölgesinin ve dünyanın en önemli ihracatçı ülkeleri arasında yer alıyor. Elbette dış ticaretimizde sürdürülebilirliğin temelini oluşturan unsurların başında global markalaşma, kaliteli ürünler ve lojistik gibi unsurlar gelir. 2020 yılı lojistik alanında yaşanan konteyner krizinden dolayı ihracatçılarımızı bir hayli zorladı, bu zorlanmayı 2021’in ilk beş ayında da yaşadık. Bize göre buradaki en önemli çözüm kolları sıvayarak milli lojistik sistemimizi kurmakla mümkün. Yani kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz ve hükümetimizin de desteğiyle bu çalışmaları hızlandırarak uluslararası lojistik arenasında yer almalıyız. Bölgemizden bazı firmaların ilk adımları attığını ve kendi lojistik sistemini kurma çabalarını da memnuniyetle destekliyoruz.”

“Türkiye en fazla pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar ve buğday unu ihraç etti”

Altunkaya, “Hububat bakliyat sektörü 2021 yılının ilk 5 aylık diliminde 212 ülke ve serbest bölgeye 485 milyon 797 bin dolarlık pastacılık ürünleri, 422 milyon 501 bin dolarlık bitkisel yağlar, 390 milyon 30 bin dolarlık buğday unu, 381 milyon 891 bin dolarlık şeker ve şekerli mamuller, 289 milyon 362 bin dolarlık makarna, 279 milyon 106 bin dolarlık kakaolu mamuller ile 162 milyon 200 bin dolarlık yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdi. 89 milyon 473 bin dolarlık ihracatla mercimek, 81 milyon 174 bin dolarla margarin, 59 milyon 532 bin dolarla nohut, 46 milyon 352 bin dolarla bulgur, 33 milyon 923 bin dolarla çeşitli yemler, 33 milyon 370 bin dolarla irmik, 22 milyon 934 bin dolarla baharat çeşitleri ve 6 milyon 99 bin dolarlık fasülye ihracatı gerçekleştirdi.” ifadelerini kullandı.

Yine bu süreçte hububat bakliyat sektörünün 605 milyon 747 bin dolarlık sektörle ilgili diğer ürün ve mamulleri de ihraç ettiğini sözlerine ekleyen Altunkaya, 2020 Ocak-Mayıs döneminde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke grupları arasında ilk sırayı bir milyar 313 milyon 618 bin dolarla Ortadoğu ülkelerinin aldığını ifade etti.

Altunkaya, ikinci sırada 749 milyon 546 bin dolarla Afrika ülkelerinin ve üçüncü sırada 406 milyon 798 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin yer aldığını belirtti.

Bu ülke gruplarını 332 milyon 539 bin dolarla Amerika ülkelerinin, 204 milyon 64 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkelerinin, 165 milyon 485 bin dolarla Eski Doğu Bloku ülkelerinin, 165 milyon 485 bin dolarla diğer Avrupa ülkelerinin ve 88 milyon 260 bin dolarla Türki Cumhuriyetlerinin yer aldığını ifade eden Altunkaya, bu süreçte dünyanın farklı bölgelerindeki serbest bölgelere de 23 milyon 80 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Türkiye genelinden yılın ilk 5 aylık sürecinde dünya genelinde toplam 212 ülke ve serbest bölgeye 3 milyar 389 milyon 493 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğini belirten Altunkaya, bu rakamın bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 16.9’luk bir artış gösterdiğini ve salgın sürecinde rekor üstüne rekor kıran ihracatçıları kutladığını ifade etti.

Ülke bazlı ihracatta ilk sırayı 552 milyon 23 bin dolarlık ihracatla Irak’ın aldığını belirten Altunkaya, bu ülkeyi 221 milyon 410 bin dolarla Suriye’nin takip ettiğini ve 3’üncü sırayı 178 milyon 12 bin dolarla Bileşik Devletlerin aldığını sözlerine ekledi.

Altunkaya, bu ülkeleri 141 milyon 885 bin dolarla Yemen’in, 113 milyon 631 bin dolarla Almanya’nın ve 110 milyon 967 bin dolarla Libya’nın takip ettiğini bildirdi.


Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Salgın ile birlikte dünya genelinde insanlık hızla fakirleşiyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler