1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Şehadet yıl dönümünde Şehid Muhammed Emin
Şehadet yıl dönümünde Şehid Muhammed Emin

Şehadet yıl dönümünde Şehid Muhammed Emin

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 11 Haziran 1992 yılında PKK’liler tarafından katledilen Şehid M. Emin Ülkü’yü, şehadetinin yıldönümünde dava arkadaşları onun örnek şahsiyetini anlattı.

A+A-

Tarihi katliamlarla dolu olan PKK, 11 Haziran 1992’de yine mazlum ve mustazafları hedefine koymuş ve bunun neticesinde çevresi tarafından çokça sevilen M. Emin Ülkü’yü şehid etmişti.

1972 yılında Silvan’ın Mala Aliké köyünde bir mollanın çocuğu olarak dünyaya gelen M. Emin, 6-7 yaşlarındayken Silvan’a taşındıktan sonra babasından Arapça ve Kur’an dersleri alır.

Okuldaki ağırbaşlılığı ve halim-selim tavırlarıyla Müslümanların dikkatini çeken şehid M. Emin, kendisine anlatılan Hizbullahî davayı, ortaokul 3’üncü sınıftayken kabul ederek İslami hizmetlere başlar. İlme olan düşkünlüğü ve çok kitap okumasıyla, kazandığı güzel belagatıyla, düğün, cenaze gibi törenlerde vaazlar vererek birçok kişinin hidayetine vesile olur.

İslami ilimleri öğrenmek için gittiği medreselerde, seydalar ve diğer fakihlerle ilgilenmesi onun davet gayretini sergilemekteydi. 11.6.1992’de M. Emin; akşam birkaç arkadaşıyla bir Müslümanın evine giderken, yolda, başka bir Müslümanın evine baskın yapma hazırlığında olan PKK’lilerle karşılaşırlar. Çıkan olayda karşı taraftan biri ölürken, M. Emin de şehid olur.

Şehadetinin yıl dönümde İLKHA’ya konuşan Şehid M. Emin’in dava arkadaşları, şehidin örnek hayatından kesitler sundu.

Şehid M. Emin’in, Hz. Muhammed’i ahlakıyla ahlaklandığını söyleyen şehidin hem dava hem de okul arkadaşı M. Said Fidancı, İslamî davayı kabullendikten sonra azim ve çalışma gayretinin daha da arttığına dikkat çekti.

Şehidin, öğrendikleriyle okuldaki öğrencilere yönelik irşad ve tebliğ hizmetinde bulunduğunu söyleyen Fidancı, “Bizim onunla okulda İslamî çalışmalarda çok anılarımız olmuştu. Allah için herkes onu seviyordu. Allah bizi onun şefaatine nail eylesin.” dedi.

“Her gece evleri dolaşıp insanlara tebliğ çalışmalarında bulunuyordu”

Şehit M. Emin’in bir  diğer dava arkadaşlarında Mehmet Baran ise şöyle konuştu: “O  Allah yolunda çok çaba ve hizmetlerde bulundu. Muhammed Emin Ülkü her gece evleri dolaşıp insanlara tebliğ çalışmalarında bulunuyordu. Onun düşmanları bile onun ahlakına hayrandı. M. Emin, onu sevmeyen insanların hidayetine bile vesile olmuştu. Küçük yaşlarında insanlara faydalı hizmetlerde bulundu. İslam düşmanlarına karşı sert; İslam’ı dinlemek isteyenlere karşı çok merhametliydi.”

“Var olduğum müddetçe o insanı unutmayacağım”

Şehid M. Emin’in talebelerinden M. Şah Orakçı, küçükken kendisi de dahil olmak üzere çocuklarla gezip tebliğ ve çeşitli ikramlarda bulunduğunu söyledi.

Şehid m. Emin’in sık sık çocuklara kendi evine yemeğe davet ettiğini paylaşan Orakçı, “Biz onu çok seviyorduk. Şimdi o yaşıyor olsaydı İslamî faaliyete devam ederdi. Ben bu dünyada var olduğum müddetçe o insanı unutmayacağım.” diye konuştu.

Bölgenin tanınmış alim ve  kanaat önderlerinden Molla Mizgîn ‘Dîwana Mizgîn’ adlı eserinde  Şehid Muhammed Emin Ülkü ile ilgili 6 dörtlükten oluşan şu şiiri yazar:

Şehîd Muhammed Emin

Ey xorte husn û cemal û 'ilm û fesahet

Li ser qatilê te bibare ji ba Xweda le’net

Muhammed Emîn Ey birayê 'ezîzê çelenk

Li te pîroz û sed car mübarek be şehadet

 

Tu nesekinî pe nekete bin te ey bira

Te-b şev û roj teblîğ dikir de’waa pexembera

Te nefes çikandi bû li zalim û kafıra

Ji lewma te şehîd kirin çawa dîtîn firset

 

Cewrikê “Marqs” û “Lenîn ’’ ma hebûn li ber te

Li hev lal û şaş dibûn temamî li pêşber te

Lew timî şiyarbûn bi nobet bûn li ser te

Keysa xwe dîtin avêtin der ew kîn û nefret

 

Liber dilê me ‘ezîz buyî ey bira Emîn

Heta em hebin jibîr nakin wi derba xayîn

Pey   te re li ber çavê me reş bû “Farqîn ”a şîrîn

Di qelbê me de man bira gellek kul û hesret

 

Emîn biçûna kîja civat wek kewê ribat

Teblîğa Îslamê dikir wî şîn  dikir civat

Kafir û zalim û munafiq tev dibûne mat

Gava ew dengê zelal diber da digirt hiddet

 

Mizgîn ji wê dayîka te yê jar û pepûk ra

Kurê wê ne tu tenêyî em tev kur in jê ra

Emê sed kafirî bi qûrban bikin ji te ra

Xorte Hîzbullah bi te ra qet nakin xiyanet (İdris Kılıçaslan- İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.