1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. ŞEHİD HACI ADEM AKIN
ŞEHİD HACI ADEM AKIN

ŞEHİD HACI ADEM AKIN

Hayatlarını İslam davası uğruna feda eden şehidler emsal hayatlarıyla sonraki nesillere örnek oldular. Fedakârlığı ve cesaretiyle Müslümanların sevgisini İslam düşmanlarının ise düşmanlığını kazanan şehid Adem Akın'ın örnek yaşantısını sizlerle paylaşacağ

A+A-

Şehit Hacı Adem Akın, 1932 yılında Mardin Mazıdağı'nın Arıköy köyünde doğdu. Kardeşleri arasında babasının en çok sevdiği çocuktu. Küçüklüğünden beri güzel bir ahlakla ahlaklanan Şehit Hacı Adem 15 yaşlarında evlendi. Evliliğinden bir yıl sonra babasını kaybeden şehid ailenin tüm yükünü  yüklendi. Gençliğinde de ileriki dönemlerinde de merhameti, iyiliği ve samimiyetiyle ön plana çıkan şehit, köydeki dargınları barıştırır, ihtiyaç sahiplerine elinden geldiğince yardımlar ederdi.

1975 yılında köyde yaşanan bir husumet sonucunda kardeşleri ve ailesini alan Şehid Hacı Adem Mardin'in Kızıltepe ilçesine yerleşti. Burada küçük bir bakkal dükkanı açarak geçimini sağlayan Şehit Hacı Adem kısa zamanda sevilen ve sayılan bir insan oldu. Dükkanı her zaman arkadaşlarıyla dolu olan Şehid Hacı Adem'in, eve misafir getirmediği gün olmazdı. Dükkanı kapatıp eve gittiğinde yolu üstünde onu ‘Adem Baba geldi' diye karşılayan mahalle çocuklarına elindeki eşyalardan verirdi. Gece namazlarını hiç kaçırmayan Şehit Hacı Adem, yılın her anında sünnet oruçlarını tutmayı ihmal etmezdi. Kardeşlerine de her defasında ilmi noktalarda telkinde bulunurdu. Eve bir televizyon aldığını söyleyen oğlu, babasının televizyon olan odaya asla girmediğini ifade ediyor.  Hacca gitmek için iki yıl boyunca ailesiyle Anadolu bölgelerine çalışmaya giden Şehid Hacı Adem biriktirdiği paralarla Hacca gitti. PKK'nın Müslümanlara yönelik baskılarından sonra birçok Müslümanın yaşanan ambargodan dolayı evlere kapanmak zorunda kaldığı bir dönemde, kendisi asla eve kapanmadı ve her zaman dükkânına gidip çocuklarının rızkının temini için uğraştı. Şehadet şerbetini içeceği gün kendisi de bunu hisseden Şehid, 4 Ocak 1993 günü de oruçlu olarak dışarı çıktı. O gün dükkanı kapatıp eve dönen Şehid Hacı Adem, yolda iki PKK'lının silahlı saldırısına uğradı ve şehadet şerbetini içti. Yaşadığı bölgede o kadar seviliyordu ki o şehid olduğunda o ilçede yaşayan tüm insanlar ‘Babamız öldü' diye ağıtlar yakıtı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.